Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért azt tanítják a gyerekekn...

Miért azt tanítják a gyerekeknek, hogy a magyar nép finnugor származású?

Figyelt kérdés
2014. dec. 10. 14:49
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
Milyen elmélet most ott a hivatalos?
2014. dec. 11. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
Meg a nemsoká megjelenő új Nightwish szám címe amihez klip is készült, egy finnugor eredetű szó, annyira nem szégyelhetnek minket. ;)
2014. dec. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
100%
Nem a magyar nep finnugor eredetu, hanem a nyelvunk tartozik a finnugor nyelvcsaladba. A ketto nem ugyanaz.
2014. dec. 11. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert a nyelvrokonságot egybemossák a genetikai rokonsággal. Ez súlyos módszertani hiba, és komoly nyelvészek nem is tesznek ilyet, de sajnos az általános és középiskolai tankönyvek írói rendre elkövetik ezt a hibát. Bár akkor nem taníthatnák az őshazaelméletet sem (mivel az népekről beszél már, nem nyelvekről), talán ezért teszik. Meg azért, hogy látszólag cáfolhassanak olyan kérdéseket, amelyeknek semmi köze a nyelvrokonsághoz. A holisztikus szemlélet, amely elengedhetetlen lenne a magyar nép eredetének kutatásához, sajnos nem igazán jellemző.


A magyar nép eredetével kapcsolatban elég sok elmélet van. Sajnálatos módon a mai hivatalos álláspont és oktatási rendszer egy résztudományt ragad ki, és annak eredményein kívül semmi mást nem tanítanak meg normálisan. De a kép ennél jóval komplexebb. Röviden összefoglalva: A krónikáink szerint a hunoknak vagyunk a rokonai. Nyelvészetileg alapszókincsünk egy része az ún. "finnugor" népekkel, más része a türk népekkel mutat rokonságot. Bár jelenleg a finnugor "származástan" (nem írom, hogy elmélet, mert akkor a finnugristák vérig sértődnének) a hivatalos álláspont, de azzal, hogy ezt kizárólagosnak nevezik, azonban súlyos módszertani problémák vannak. Alapszókincsünkben a finnugornak tartott szavak sem jellegükben, sem számukban nem reprezentáltak jobban az ótörök eredetű szavainknál, tehát még nyelvészetileg sem kizárólagos a finnugor rokonság. Az, hogy az alapszókincsben ekkora számban legyenek jelen török jövevényszavak (ráadásul a legalapvetőbb kifejezések között is), nem túl életszerű. Még szabályos hangmegfeleléseket is találni a törökkel rokon szavainkban is (ez önmagában nem bizonyító erejű, bár a finnugor elméletnél annak szokták venni). Tovább gyengíti a finnugor elméletet, hogy annak bizonyítékai között felhasználnak óiráninak tartott szavakat (pl. apa, anya), amelyek ugyanúgy megvannak a törökben is. Ez is vitatható módszertanilag (ha pl. a török elmélet bizonyításához valaki ezeket fel akarná használni, rögtön tiltakoznának, hogy ilyet nem lehet). Az az érv, hogy az ótörök szavak később kerültek a nyelvünkbe, mivel ismerjük a vándorlási útvonalat, ott bukik meg, hogy a vándorlási útvonal az őshazaelméletből lett levezetve, amely módszertanilag nem helytálló. Az igazság az, hogy a kérdés eldöntése még további intenzív kutatásokat igényelne, tudományos módszertannal, dogmák nélkül (az őshazaelmélet pl. dogma és minden más is, amelynek "bizonyításához" azt felhasználták).


De a fenti eredetelméletek a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem zárják ki egymást. A kedvencem az, amikor komoly emberek azt mondják, hogy már rég bizonyították, hogy nem lehetünk a hunok rokonai, mivel mi a finnugorok rokonai vagyunk, a hunok pedig türkök. Ezzel több gond is van: ha még kizárólagos is lenne a finnugor elmélet, akkor is kizárólag csak a nyelvre vonatkozhatna, a népek rokonságára nézve semmilyen információt nem ad, mivel a nyelv- és genetikai rokonságot hiba egybemosni. A hunok nyelvét amúgy sem ismerjük, 3 szó alapján meg merész dolog őket akár a türkök, akár mások közé sorolni. Tehát éppen ezért nem is bizonyíthatta senki, hogy nem állunk velük rokonságban. A fő érv az szokott lenni, hogy a hunok türkök, mivel a krónikák ezt írják (ugyanazok a krónikák, amelyek a magyarokat is türköknek nevezik), mi pedig finnugorok vagyunk, így nem lehetünk rokonok. Tehát azoknak a krónikáknak hiszünk, amelyek a hunokat türköknek nevezik (de amikor minket, akkor már nem), illetve azoknak sem hiszünk, amelyek a hunokat a magyarokkal rokonítják. Érdekes dolog ez a forráskritika... De valójában azt sem tudjuk, hogy a hunok melyik nyelvcsaládba tartoztak, így nyelvészeti érvekkel nem cáfolható, de nem is bizonyítható a NYELVrokonság (de a hunok lehettek akár finnugorok is, ezt sem tudja megcáfolni senki). De a nyelv csak egy faktor a sok közül.

2014. dec. 12. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
37%
Azért, mert ez tudományos tény. Azért, mert erre utal a nyelvtani rendszerünk: a ragozásunk, az alapszavaink. Szeretném leszögezni, hogy jobboldali vagyok. Vagy ha úgy tetszik: nemzeti konzervatív. Egyetlen percig nem kételkednék ebben a rokonságban, egyszerűen azért, mert tudományos tény. És büszke is vagyok a rokonainkra.
2014. dec. 29. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
Amúgy szerintem leginkább azért tűnik olyan idegennek a finn nyelv, mert a hangkészlete eléggé más, mint a miénk (cs, dzs, gy, ty, s, zs hangok hiányoznak, ha jól tudom), és a hangzása is eléggé más. (vmikor láttam pár videót a '11-es vagy melyik eurovíziós dalfesztiválról, és az "orosz" csapat, ami valójában udmurt volt (Buranovszkije Bábuski a neve, ha jól tudom), és ők állítólag udmurtul is énekeltek. Na, az udmurt nyelv inkább hasonlít a magyarhoz, mint a finn. Mért nem pl. őket említik példaként?)
2016. júl. 6. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
17%

A nyelvcsaládok megnevezése úgy keletkezik, hogy a földrajzilag egymástól legtávolabb esö két népcsoport neve kerül bele megnevezésként: indo-germán, vagy finn-ugor. Többek közt ezért is van, hogy adott esetben a két szélsö csoport közt élö nép nyelve jobban hasonlít valamelyik másikéra, mint a két szélsöé.


Ennek semmi köze a genetikai rokonsághoz, kizárólag a nyelv alapszerkezeti hasonlósága indolkolja.


Ebböl következöen sehol nem AZT állítják, hogy a magyaar NÉP finnugor szárnazású, hanem hogy a magyar NYELV a finnugor NYELVCSALÁDBA tartozik.

2016. júl. 6. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Azt elmélet úgy szól, hogy a magyar nyelv a finn, stb. nyelveknek a rokona, nem pedig azt, hogy a magyar nép ezeknek a népeknek a rokona, csak sokan rosszul értelmezik. A fujjozást viszont egyszer és mindenkorra el kéne felejteni, mert egyáltalán nem minősít egy népet se, hogy nyelvileg vagy származásilag kinek a rokona vagy nem rokona. Ez csak a nyelv alapszerkezete, ill. a génállomány, esetleg (ill. régebben) külső jegyek alapján tett megállapítás. Eléggé sokmindent adtunk a világnak mi magyarok, és ez nem válik semmissé attól, hogy milyen nyelvet beszélünk.
2016. júl. 30. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!