Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem kellene a munkatörvényköny...

Nem kellene a munkatörvénykönyvének számtalan pontján változtatni?

Figyelt kérdés

Itt kellene elsőnek szabályozni, és kötelezni a heti 40ó túli munka esetén meghatározott % os túlóra fizetést, stb. Mert teli van a munka törvénykönyv hasonló a munkavállalók számára az Eu ban példátlan hátrányokkal, ami még a munkanélküliséget is támogatja. Hiszen minek foglalkoztasson kellő embert egy cég ha agyon is lehet dolgoztatni valakit és még többe se kerűl.

Az ilyen imperialista tételeket, a xxi századi normákra kellene emelni, ami új munkahelyeket, és a „New Deal” egykori vállság kezeléssel is egy irányt mutat!

„Egy új irányt.” Amihez még pénz sem kell.


117/B. § (1) A teljes munkaidõ mértéke napi nyolc, heti negyven óra.

(2) Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása az (1) bekezdésben foglaltnál rövidebb teljes

munkaidõt is elõírhat.

(3) A teljes munkaidõ mértéke – a felek megállapodása alapján – legfeljebb napi tizenkét, legfeljebb

heti hatvan órára emelhetõ, ha a munkavállaló

a) készenléti jellegû munkakört lát el;

b) a munkáltató, illetve a tulajdonos közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés].

(4) A (3) bekezdés alkalmazása során tulajdonosnak kell tekinteni a gazdasági társaság tagját, ha a társaságra

vonatkozó döntések meghozatala során a szavazatok több mint huszonöt százalékával rendelkezik.

(5) Egészségi ártalom vagy veszély kizárása érdekében jogszabály, illetve kollektív szerzõdés meghatározhatja a

munkaidõn belül az adott tevékenységre fordítható leghosszabb idõtartamot. Ezen túlmenõen egyéb korlátozás is elõírható.


[link]


2010. jan. 25. 11:57
 1/8 A kérdező kommentje:

(3) A teljes munkaidõ mértéke – a felek megállapodása alapján – legfeljebb napi tizenkét, legfeljebb

heti hatvan órára emelhetõ, ha a munkavállaló


Az az, ha nem vállalod akkor, nem vagy felvéve!

Ahol így dolgoztatnak 2 dolgozót, ott egyszerűbb lenne 3 at, viszont akkor nem lehetne trükközni.

2010. jan. 25. 12:00
 2/8 anonim ***** válasza:
Addig sajnos hiába változtatnának bármit, amíg a "kedves" munkáltatók szarnak betartani a mostaniból is akármit.
2010. jan. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Addig sajnos hiába változtatnának bármit, amíg a "kedves" munkáltatók szarnak betartani a mostaniból is akármit.


A tőke mindig is nyomulni fog "ez a dolga", de ha azt törvényesen is teheti akkor tényleg semmi esélyünk.


Tudod nem egy nagy dolgot kell meglépni hogy jobb legyen nekünk magyaroknak, hanem milliónyi kicsit aminek lesz eredménye!

2010. jan. 25. 13:53
 4/8 anonim ***** válasza:
EGYETÉRTEK. PLUSZ,AZ ÉN TAPASZTALATOM AZ,HOGY NEM IS A KÜLFÖLDI TULAJDONOS(MIVEL EGY KÜLFÖLDI TULAJDONÚ CÉGNÉL DOLGOZOM) AZ AKI EZEKET KITALÁLJA,HANEM ILYEN KIS PÖCS MITUGRÁSZ NYALÓGÉPEK AZOK AKIK A TULAJ SEGGÉT NYALJÁK,AZOK AGYÁBÓL PATTAN KI EZ A SOK TÖRVÉNYTELENSÉG!
2010. jan. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
90%

Kedves kérdező. Előrebocsátom, hogy tisztában vagyok a munkáltatók által elkövetett jogsértésekkel. A multik és a kisvállalkozók trükkjeit is ismerem. A munkaidőt pihenőidőt és a túlóra kérdését pontosan és a munkavállalók érdekeit védve szabályozza az MT. Csak be kellene tartani és illetve tartatni a törvényt.


Kérdésedre visszatérve szerintem rosszul értelmezed az idézett paragrafust. Két speciális esetben lehet a munkaidő legfeljebb napi 12 heti 60 óra a törvény szerint.


Az egyik a készenléti jellegű munkakör. Mit is takar a készenlét ? Amikor a dolgozó a munkahelyén tartózkodik és vár valamilyen esemény bekövetkeztére, tehát nem dolgozik. A jogalkotó abból a megfontolásból engedi meg a hosszabb munkaidőt ilyen esetben, mert feltételezi, hogy a munkavállaló munkaterhelése a készenlét során kisebb mint általában. Az elméletet ne keverjük a gyakorlattal ! Amit leírtam az az elmélet. Ha egy munkáltató félremagyarázza félreértelmezi a jogszabályt, és erre a paragrafusra hivatkozva emeli meg a munkaidőt, az nem a jogalkotó hibája.


A másik eset, ha a munkavállaló a munkáltató, illetve a tulajdonos közeli hozzátartozója. Tehát ha a férj a kft tulajdonosa, akkor a felesége, testvére, gyermeke dolgozhat 12 órát naponta. A rokonság miatt más a munkakapcsolat a munkáltató és a munkavállaló között mint normál esetben. Szerintem ez is belefér.


A baj ott kezdődik, amikor egy megyeszékhelyen a betanított munkás munkavállalók nyíltan beszélik - tehát az egész város előtt ismert -, hogy milyen jogellenes feltételekkel alkalmaz dolgozókat néhány cég a városban. Elmondják, hogy hogyan kapják a hivatalos fizetést és kitől a kiegészítést zsebből. A Munkaügyi Felügyelőség pedig évek óta semmit sem tesz, pedig közel 100 főt foglalkoztató vállalkozásról van szó nem a sarki zöldségesről.


Láttam már komoly munkaügyi ellenőrzést. 15 ellenőr jelent meg egyszerre, lezárták a cég telephelyét. A munkaügynek ki kellett nyomtatni a munkaszerződések listáját, majd egyenként ellenőrizték a dolgozókat. Négyszemközti kihallgatások voltak. Az ellenőr azzal indított, hogy tudják mi folyik a cégnél. Aki hamisan nyilatkozik a jegyzőkönyvben az pénzbírságot fog kapni.

Ezek után minden kiderült, nem lehetett köntörfalazni.


A Munkaügyi Felügyelőknek vannak eszközei az MT szabályainak betartatására. A kérdés az, hogy miért nem teszik ? Kapacitás hiány ? Vannak érinthetetlen munkáltatók ?

2010. jan. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Kedves kérdező. Előrebocsátom, hogy tisztában vagyok a munkáltatók által elkövetett jogsértésekkel. A multik és a kisvállalkozók trükkjeit is ismerem.


Sajnos te nem vagy elég figyelmes, mert a számozott bekezdésű feltételes módot teljesen anulálja: "a felek megállapodása alapján " ez az apró kiegészítés.

2010. jan. 25. 20:35
 7/8 A kérdező kommentje:
Jaah, ezek az apró kiegészítések, mind a 90es évekbe lettek a szövegezésbe, becsempészve!
2010. jan. 25. 20:37
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem "a felek megállapodása" kitétel azt jelenti, hogy a két említett esetben ( készenlét illetve közeli hozzátartozó ) is csak írásos megállapodással lehet hosszabb munkaidőt alkalmazni.


A teljes munkaidõ mértéke a felek megállapodása alapján legfeljebb napi tizenkét, legfeljebb heti hatvan órára emelhetõ, ha a munkavállaló készenléti jellegû munkakört lát el.

A teljes munkaidõ mértéke a felek megállapodása alapján legfeljebb napi tizenkét, legfeljebb heti hatvan órára emelhetõ, ha a munkavállaló a munkáltató, illetve a tulajdonos közeli hozzátartozója.


Nem látom, hogy hol vonatkozik ez a kitétel más munkavállalókra. Ha egy munkáltató a 12 órás munkaidőt ír elő a fenti paragrafusra hivatkozással (akár a dolgozóval kötött megállapodás alapján) az jogellenes.

2010. jan. 25. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!