"Történelmi jelentőségű a bankok elszámoltatása. " Csak szerintem gerinctelenség ezzel kampányolni?
Belemehetünk jobban is abba, hogy miért volt válság, de valószínűleg se elemző, se matematikus, se közgazdász nem vagy, és banki szakmai tapasztalatod sincs velem ellentétben, csak azokhoz a prolikhoz tartozol, akik megnéztek 1-2 nagy leleplezővideót a youtubeon, ahol totálisan félrevezették őket a bakrendszerrel kapcsolatban, ez látszik az óriási tudatlanságodból is, és attól mert van pár ember itt(vagy csak a kamuregeid), akik hasonló szinten vannak veled, és ugyanolyan tudatlanok mint te, attól még nem lesz igazad. A válságot már többen tudták, hogy meg fog történni, a lehman brothers bebukása csak kipukkasztotta az amúgy is hatalmasra fújt buborékot, a derivatívák irracionális eltávolodása miatt lett a világválság többek közt.
És akkor utoljára elmagyarázom, hogy miért nem fedezetlen, bank által megteremtett számlapénz, amit a bank kihitelez:
Ez a pénzmultiplikátor hatás tökéletes és szándékos félreértése. Mindössze annyi történik, hogy a betétes berakja a pénzét, amiből a banknak kötelezően tartalékolni kell arra az esetre, ha a betétesek egy része vissza akarja kérni a pénzt. Ugyanis a bank roppant egyszerűen működik: beveszi a pénzt a betétesektől, amiért nekik kamatot fizet. Ha csak ennyit tenne, gyorsan tönkremenne a bank, hiszen kamatot fizet a semmiért cserében. Az ő haszna abból származik, hogy az így összegyűjtött pénzt kihelyezi hitelbe, magasabb kamaton, mint amennyit ő fizet érte. Azonban nem helyezheti ki teljesen az összes pénzt, mert gondolnia kell arra, hogy a betétesek egy része idő előtt visszakéri a pénzét. Ezért az MNB előír egy kötelező tartalékolási rátát, amit minden betétből nála kell elhelyezni. Ennek mértéke 2-5%. Szó sincs arról, hogy ezt teremti a bank, ezt éppen, hogy minden létező betétből be kell fizetnie a központi bankba. (A bank nem csak betétből, hanem kötvénykibocsátásból, más banktól felvett hitelből is szerezhet pénzt és azt is kihelyezheti hitelbe. Ezért fordulhat elő 100%-nál nagyobb hitel/betét arány. De ezzel most ne foglalkozzunk.) A bankroham, vagy bankpánik (bank run) nem azért veszélyes, mert a “bankár nem létező pénzt adott kölcsön”, hanem egész egyszerűen azért, mert a bank kölcsönadta a létező pénzt! Most ki van adva a betétesek pénze lakáshitelre, autóvásárlási hitelre, vállalkozói hitelre. Azaz nincs a banknál, hiszen ő abból él, hogy magasabb kamatra kihelyezi a pénzt. A kisebb pénzkivétekre van kitalálva a kötelező tartalékolás, azonban egy átlag feletti pénzkivonást egyetlen bank sem élne túl, hiszen fizikai képtelenség napokon belül visszavenni, vagy akár másnak eladni a sok, akár évtizedekre kölcsönadott pénzt. Amikor egy bankot megrohannak, akkor nem azért segít a központi bank, mert “ez is része a nagy összeesküvésnek”, hanem mert a pénzügyi szektor összeomlása senkinek nem érdeke, ugyanis a betétesek pénze veszne oda. (Azon már gondolkodtál, miért gyűjtenek a bankok betétet, ha tudnának anélkül is pénzt teremteni?!)
A banki pénzteremtés pedig csupán a következő:
Amikor valaki berakja a pénzét a bankba, a bank abból hitelt nyújt. A hitelt felvevő elkölti a pénzt és akinél elköltötte, várhatóan szintén be fogja rakni a pénz egy részét egy bankba (vagy ugyanabba, de nagyobb eséllyel egy másikba), akinek így új betétje lesz, amit ki tud helyezni hitelre. Az új hitelfelvevő megint elkölti és az várhatóan legalább részben szintén visszakerül a bankrendszerbe betét formájában. Vagyis nem a bank teremti a pénzt, hanem a bankrendszer egészében többször megfordul ugyanaz a pénz. Ezt hívják pénzmultiplikátor-hatásnak. Még egyszer, szájba rágva: nem a bank teremti ezt a pénzt, hanem a pénz körforgása okozza.
"hanem ha értenél hozzá, tudnád, hogy a bankoknak fontos szerepe van a gazdaságban"
Na most nagyon nagy újdonságot mondtál mindannyiunk számára, kérlek mutasd meg, hogy hol írtam ennek az ellenkezőjét. És ha az erste kivonul, akkor az állam nyilván megvásárolhatja a portfólióját, ha akarja, bármilyen meglepő ez neked. Te most trollkodssz vagy tényleg ilyen buta vagy?
A DEVIZAHITEKT 2001 NYARÁN AZ I. ORBÁN-KORMÁNY ENGEDÉLYEZTE ÉS MINDENKI EMLÉKSZIK RÁ, HOGY ELŐSZERETETTEL REKLÁMOZTÁK IS. "Három szoba, három gyerek, négy kerék"
Igen képzeld el rengeteg bank hanyatlik évek óta, nem azt mondtam, hogy 2008 óta veszteségesek, hanem akkor indult meg egy hanyatlás, eleinte hatalmas profit-csökkenés, később veszteségek, és hogy hogyan működnek ezek ellenére? Úgy, hogy az anyabank folyamatosan pumpálja beléjük a pénzt a fellendülés reményében, de úgy látszik ennek most vége fog szakadni.
Azzal, hogy megint ezzel a fedezetlen pénz dologgal jössz meg nem tudok mit kezdeni, fél oldalon át magyaráztam a bank működését. Nekem nem hiányosak az ismereteim, te vagy totálisan nem hozzáértő a témában.
"A mai modern pénz belső érték nélküli pénz, ami mögött tehát nem áll ott az arany, azaz nincs aranyfedezete. A mai kor pénzének fedezete az az áru- és szolgáltatásérték, amit az adott gazdaság előállít, illetve nyújt egy adott időszak alatt.
A pénzteremtés a bankrendszer segítségével történik, jellemzően hitelteremtés, hitelnyújtás útján, ezért is tekintjük a modern pénzt hitelpénznek. A jegybank a kereskedelmi bankoknak, a kereskedelmi bankok pedig a gazdasági szereplőknek hiteleznek. A modern pénz lényege a társadalmi bizalom, amelyet törvényes garanciák is elősegítenek. A törvényes fizetőeszköz az állam által deklarált pénz, amely azonban csak akkor látja el a pénz funkcióit, ha a társadalmi közmegegyezés támogatja az állami akaratot. Ezt tömören úgy fejezhetjük ki, hogy a modern pénz működésének jogi (törvényi) és gazdasági feltételei vannak.
Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (azaz az ország jegybankja vagy központi bankja) hozza forgalomba a törvényes fizetőeszköznek számító forint bankjegyeket és érméket. A fizetések lebonyolításához azonban – ahogy azt bemutattuk - nem szükséges a készpénz jelenléte, sőt napjainkban a pénzforgalom döntő része bankszámlák közötti műveletek formájában zajlik."
Na egy kis segítség, ha még mindig nem érted, akkor fuss neki az iskolának még egyszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!