Hová "tűntek" a balliberális szavazók?
2002-ben az MSZP-re 2 361 983 fő voksolt, míg az SZDSZ-re 313 084 fő, ez összesen: 2 675 067 fő.
2006-ban az MSZP-re 2 336 705 fő voksolt, míg az SZDSZ-re 351 612 fő, ez összesen: 2 688 317 fő.
A legutóbbi, 2014-es országgyűlési választáson a Kormányváltók (MSZP-Együtt-DK-PM-MLP) nevű balliberális formációra 1 290 806 fő szavazott, s ha a baloldalhoz vesszük az LMP-t, az további 269 414 fő, ami így összességében 1 560 220 fő.
Hová tűnt az a további 1,1 millió ember, aki 2002-ben és 2006-ban még balliberális pártra szavazott? "Kivonultak" a politikából? Más pártra/oldalra szavaznak?
A fogalmakkal van a baj, ez világos.
Nem az a baloldal, ha valaki államosít, centralizál, és nem az a jobboldal, ha valaki privatizál, és a piacot helyezi előtérbe. Ezek módszerek, amelyeket mindkét oldal alkalmaz néha. Az államosítást, centralizálást többnyire a diktatúra kiépítése érdekében, a privatizálást, és a piacot többnyire liberális értékek megvalósításáért.
A cél határozza meg az oldalt, de az a cél nem a diktatúra, hiszen megtette ezt kommunizmus és fasizmus is. A baloldali értékek a munka elsődlegessége a tőkével szemben, a szolidaritás az individualizmussal szemben, az arányosság az aránytalansággal szemben, és a közösség előbbre jutása az egoista célokkal szemben.
Ezek eléréséhez időnként mindkét fél használja ugyanazt a módszer, csak a mérték nem mindegy. Államosít lehetőleg mindent a jobb és baloldali diktatúra, és államosít az ésszerű gazdálkodás, ha az az előrevivő. Bizonyos mértékű centralizáció nélkül káosz lenne, a túlzó viszont diktatúrát eredményez.
A Fidesz természetesen nem baloldali értékek eléréséért államosít, hanem hatalmának abszolutizálásáért (így könnyebb az ellenőrzés). És ugyanezért centralizál is. A munkát soha nem helyezte előtérbe, csak a propagandában. A tőkét helyezi előtérbe, különben nem tudna minden határon túl gazdagodni (és centralizálni - lehetőleg egy kézben). Tehát a Fidesz még véletlenül sem hordoz semmiféle baloldali értéket, ők a tökéletes jobboldali diktatúrát tűzték ki célul.
És hogy melyik párt mit tud elérni, az nagyban függ a kivitelezés (mindegy, jó, vagy rossz célért) profizmusa. A Fidesz azért nyer, mert ebben sokkal jobb, mint a többiek. A tömegek jó részét ugyanis bármilyen cél érdekében lehet manipulálni, megtéveszteni, ezer példa van erre a történelemben bármely oldalon.
Azaz nem a balliberális szavazók, hanem a saját érdekeit helyesen és bölcsen szem előtt tartó, érzelmek nélkül mérlegelő szavazók száma csökken le rendkívüli mértékben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!