Mi a véleményed ki nyeri a választásokat, és meglesz e a 2/3-os támogatottsága?
Már százszor leírtam, de folytatom.
Miért is ne lenne meg a FIDESZ-nek a kétharmada? Miért állítja ezt folyton 10-ből 10 ember? Ennyire nem ismeritek a választási rendszert? 50-55 % közötti listás eredmény a parlamentben kétharmados többséget eredményez. Vannak erről a neten is elemzések, számítások. Vagy nézzétek a 94-es választást! Mennyi %-a volt az MSZP-nek és az SZDSZ-nek együtt? 52 %. És mennyi mandátumuk volt? 72 %. Ilyen a választási rendszer. És minden közvélemény-kutatás szerint a FIDESZ 60 % felett van és az EP választáson is 50 % felett volt. Akkor miről beszélünk? Persze esetleg lehet földcsuszamlás, csoda vagy ilyesmi, de most minden jel arra mutat, hogy kétharmada lesz a FIDESZ-nek. Kérném már a kedves kérdezőket/válaszolókat, hogy kezdjék ezt felfogni.
@19:01
Történelmi példákkal demonstrálható, hogy a Fidesz képes az utolsó pillanatban elbaszarintani a biztos győzelmet. Könnyen ez történhet a 2/3-al is. De annyira balfácánok még ők sem lehetnek, hogy ne kapjanak többséget.
19.03: Én abból indultam ki, hogy azért a közvélemény-kutatások eléggé tükrözik a valóságot. Legalábbis többször volt így mint nem. De aztán végiggondoltam, és lehet valami abban is hogy te most kételkedsz. Mik most a bizonytalansági tényezők?
1. A Jobbik. Emlékszünk, mennyire alulmérték őket még a tavalyi év elején. Nem biztos, hogy ez egy liberálbolsevista összeesküvés volt. Csak akkoriban még nem volt sikkes kimondani, hogy én jobbikos vagyok, úgy hogy több lehetett a rejtőzködő szavazó. Ma már lehet, hogy nem rejtőzködnek annyian, de azt gyanítom, hogy még bőven lehet ilyen. (Én minden esetre ismerek olyan jobbikost, aki brahiból azt mondta a közvélemény-kutatónak, hogy a FIDESZ-re szavaz.)
2. Az MSZP. Mivel másba már nem igen tudnak kapaszkodni, MSZP-s vezetők és hozzájuk közel álló elemzők elkezdték mondogatni, hogy ott is lehet sok rejtőzködő szavazó. És ebben lehet valami, mert ma már azt hiszem, MSZP-snek lenni a legnagyobb szégyen. Egyszerűbb azt mondani, hogy fideszes vagyok.
3. Az MDF. Még ők is okozhatnak meglepetést ezzel a nagy konglomerátummal.
Szóval, most a szokásosnál is több a kutatásokban a bizonytalansági tényező, és persze mindezek a FIDESZ-től vesznek el szavazatot. Hogy mennyit, azt nem tudjuk, de egy kissé talán meginogtam az előző válaszhoz képest.
19:48 - Tudod, a közvélemény kutatások mindig MINTA alapján dolgoznak, nem kérdeznek meg mindenkit, mint pl. a népszámláláskor. Ezért lehet pontatlan, akár kicsit, akár nagyon. Én nemrég a fősulis szakdolgozatomhoz készítettem egy kérdőívet, én is kutakodtam, de elemzéskor mindig azt írtam, hogy "a kérdőív válaszolói között ez és ez az eredmény", hogy ezt nagyba is ki merjem jelenteni, ahhoz meg nagyjából ismernem kell mást is, de azt is csak úgy lehet leírni, hogy "valószínűleg", de biztosat nem.
Szóval csak óvatosan ezekkel a kutatásokkal, mert tényleg pont a legutóbbinál is belebukott a kutatók bicskája, hogy ennek mi az oka, azon meg lehetne vitatkozni, de nem érdemes (emlékeim szerint soha nem vett részt minden egyes választópolgár a választásokon, mindig van olyan, aki valami oknál fogva - legyen az betegség, közlekedési akadály, vagy csak a bizalom hiánya - nem megy el, szóval még a választás se biztos, hogy a többség akaratát képviseli, inkább csak azokét, akik elmennek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!