Tényleg alacsony az egyetemi tanárok fizetése? Én nem úgy tudtam.
Ezzel az a baj nagyon változó hiszen nem mindegy hogy milyen szakon milyen egyetemen tanít. PL a BME-n És az ELTE TTK szakjain nem tanárként dolgoznak hanem óraadó kutató és mérnökként az természetesen jóval magasabb fizetéssel jár mint például az ELTE TÁTK szociológiát tanító fizuja.
Én úgy gondolom a legtöbb egyetemi tanító kevéssel keres többet egy normál tanárnál, ott is az jár jól aki plusz posztokat tud betölteni, többlet pénzért.
De igen kíváncsi lennék egy felmérésre posztok szerint, egyetemeken, oktató tanárok fizetéséről.
Attól függ, mihez képest. Azt a kérdést nem lehet úgy vizsgálni, hogy százezer az kevés, vagy egymillió az sok.
A magyar átlagfizetés a fejlett nyugatinak nagyjából ötöde. A magyar termelékenység is ilyen, tehát itt az összhang megvan. A baj akkor keletkezik, ha a kettő keveredik. Egy ilyen, hogy sok termék (szolgáltatás) ára is nyugati. Ez már feszültséget szül, de az eredménye mindössze a rossz közérzet.
Nem lebecsülve egy magyar átlagmunkás (szellemi, vagy fizikai) tevékenységét, ők - ha nem külföldre mennek nyaralni - a feladataik elvégzésében ennek a különbségnek nem érzik nagy hátrányát. Minél elvontabb és mélyebb azonban egy munka, annál inkább összefonódik a nemzetközi élettel. Azaz a feladatai ellátásához, igénybe kell vennie nyugati terméket is. És erre nincs pénze a hazai fizetésből. Az egyetemi tanárok (sőt, más kutatók is) szakmai előrehaladásának alapvető része a nemzetközi részvétel. Ehhez utaznia kell, (jó magas) részvételi díjat kell fizetni, és egy elvárható életvitelt kell élni (szálloda, ruha, étkezés, vendéglátás, stb.) Egy jobb konferencia árai: 5-600 euro az utazással járó költség, ugyanennyi a részvételi díj, továbbá vannak egyéb költségek (nyilván helytől, konferenciarangtól függően). Ezt nálunk csak keveseknek térítik (az egyetemek, kutatóintézetek még csóróbbak). Egy nyugati tudósnak ez nem tétel. Ennek sok következménye van, egyik fontos, hogy Magyarország szerepe kicsi, miközben szellemi lehetőségei nagyok. Csak nem tudja kihasználni.
Tehát az egyetemi tanár fizetése a hazai megélhetéshez és más fizetésekhez képest nem alacsony, sőt, jónak mondható. Egy egyetemi tanár (de még inkább a többi oktató és a kutatók) fizetése ahhoz képest, hogy munkáját finanszírozni tudja, rendkívül alacsony, sőt nevetséges (egy külföldi szemével), miközben a teljesítménye sokszor nagyobb a nyugatiénál. Vagyis a teljesítményhez képest a fizetése nagyon alacsony. Csak - politikai propaganda következtében, és egyébként is - ezt a társadalom nem tudja, nem érti és nem ismeri el. Ebből adódnak a feszültségek.
ma 10:43
Önt netán ma reggel megbuktatták vallásbölcsészet-filozófia vizsgán, hogy ennyire frusztrált?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!