Ha a fidesz nem nyúlta le volna a manyupot akkor bedőlt volna az állami nyugdíj?
Mindenképpen be fog dőlni pár éven belül.
Így is hitelből van fenntartva.
A manyup fenntarthatatlan. Úgy volt időzítve, hogy az adósság spirál és az államcsőd a manyup kifizetéseknél tetőzött volna!
3000 milliárdra fizetni a Simor féle 7% alapkamatot elég jelentős tétel! A mai tb hiány ennek fele. Természetesen a tb-t is fizetni kellett volna, még a manyup mellett is.
Egy cégnek valamiből profitot kell termelni, ezt pedig vagy az állam vagy a fogyasztó fogja kifizetni vagy mindkettő.
Ha van manyup, akkor nem omlik be az állami nyugdíjrendszer, de ha nincs akkor beomlik?
Hogy van ez? Még is kifogja fizetni az állami nyugdíjasokat? Első kötelező magán nyugdíjpénztári biztosított kb 20 év múlva ment volna nyugdíjba, addig nem bírta volna ki ez a kettős rendszer.
Meg lehet nézni a költségvetést, ma a nyugdíj kiadása és bevétel közötti deficit 100 milliárd alatt van. Ez kevesebb, mint a gdp 0,5% ...
Van hiány a rendszerben, de ez a társadalom koporsó alakú korfájának köszönhető.
10 év alatt 120 ezer gyerekkel kevesebb elsős kezdte meg az iskolát.
Ez elég jelentős.......
Bedőlt 2008-ban, azért kellett az IMF-hez fordulni. Egyszerűen egyre több pénz ment a MANYUP-ba, viszont a kifizetések változatlanok maradtak, ahhoz, hogy az állam ki tudja fizetni a nyugdíjakat, hitelt vett fel, azaz államkötvényt bocsátott ki, amire kamatot fizetett, ezt az államkötvényt megvette a MANYUP, és ugyanazt a pénzt, amit korábban az állami nyugdíjalapba fizettek az emberek, a MANYUP-ok keresztül hitelként adta oda. Ez viszont folyamatosan növelte az államadósságot.
Ezért volt az, hogy amikor átvették a MANYUP vagyont, kapásból eltűnt az adósság egy jelentős része, mert azokkal az államkötvényekkel az állam magának tartozott.
Szóval igen, a MANYUP fenntarthatatlanná tette az állami nyugdíjrendszert, mert az a befizetésekből fizette ki a nyugdíjasokat.
"Szóval igen, a MANYUP fenntarthatatlanná tette az állami nyugdíjrendszert, mert az a befizetésekből fizette ki a nyugdíjasokat."
A hiányt természetesen mindig a befizetők okozzák! :DDD
Kb. minden magánnyugdíj vs. állami nyugdíj témájú kérdésnél leírom, úgy tűnik, kénytelen vagyok itt is. A Magyarországon 2011-ig működő manyup-rendszer rosszul lett kitalálva, az alapötleten kívül (a nyugdíjrendszer súlypontjának a piramisjátékból az öngondoskodásra való áthelyezése) a kivitelezés szinte minden ízében rossz volt. Ennek ellenére még ez is hatékonyabb lett volna, ha hagyják kifutni, mint a teljes mértékben állami rendszer. Elmondom, miért.
Az állami rendszer működési elve a piramisjátékokhoz kisértetiesen hasonló. Ma befizetsz és kapsz egy ígéretet a fejében, hogy később visszakapsz. Amit ma befizetsz, abból kifizetik azokat, akik korábban befizettek, és ma esedékes nekik a fizetés. Az átlagos forintnak a nyugdíjalapban töltött ideje néhány nap, egy-két hét (fizetést mindenki máskor kap, nyugdíjakat jellemzően egyszerre utalják). Ennyi idő alatt, amennyit kamatozik, az elhanyagolhatóan kevés, a rendszer tényleg szinte csak azt a pénzt osztja szét, amit a jelen befizetői beletesznek.
A manyup-rendszer ezzel szemben egyéni számlákon vezeti a befizetett összeget. A manyup életszakaszát kétfelé osztanám, az első szakasz kb. 30-40 évig tart, a második pedig utána. Mivel az első szakaszban nem lett volna kifizetési kötelezettség, ez idő alatt az összeg nagyon nagy részét befektetési alap módjára forgathatja a manyup. Az alap nyereségének egy részét jóváírják a tagok számláin, a többit pedig úgymond zsebreteszik. (Figyelem: NEM a befizetők vagyonának egy részét! A befizetők vagyona megmarad, sőt gyarapodik, évente átlagosan infláción felül 3-5%-kal ebben a szakaszban; az alapkezelő a nyereség ezen felüli részét teszi zsebre.) A második szakaszban megindulnak a kifizetési kötelezettségek, erre szolgálnak a különböző, egyfelől törvény által, másfelől üzleti ésszerűség által előírt tartalékok, valamint a további alapkezelői működés nyereségének egy része. Az alapkezelők átlagos reálhozama még így is elérheti az évi 1,5-2%-ot; ha valamelyik alapé nem, az könnyen csődbe mehet, ha befizetői átpártolnak a jobban teljesítő konkurenciához (ez a lehetőség az állami pénztár esetében nem áll fenn, úgy mellesleg).
Egy átlagos forint 40-50 évet tölt a nyugdíjalapban, ennyi ideig termel hozamot. Szemben az állami alapban bolyongó forintocska egy-két hetével. Na, ez az idő az, amivel a magánnyugdíjpénztárak köröket vernek az állami nyugdíjalapra. Meg a verseny által kikényszerített hatékonyság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!