Miért van ennyi liberális? Mi ez a nagy "mindenki egyenlő" mánia?
EGYÁLTALÁN TUDOD MIT TAKAR A LIBERÁLIS SZÓ? mert úgy látom halvány fogalmad nincs .
Liberalizmus
Ez a lap egy ellenőrzött változatarészletek megjelenítése/elrejtése
[bevezető szerkesztése]
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Adam Smith mellszobra, akit a gazdasági liberalizmus és a modern közgazdaság-tudomány atyjának tartanak
A liberalizmus, más néven szabadelvűség, gondolatok széles spektrumán alapuló eszmerendszer, amelyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a XVII.-XVIII. századra, a felvilágosodásba nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus.
Az először Adam Smith által megfogalmazott gazdasági liberalizmus támogatja a szabadpiacot és a szabadkereskedelmet, klasszikusai hittek abban, hogy egy láthatatlan kéz spontán rendet alkot az eredendően széttartó egyéni szándékok és tettek szövevényéből, s a sok egyéni érdek végeredményben a közjó növekedéséhez vezet, feltéve, hogy a minimális információ és igazságszolgáltatás rendelkezésre áll mindenki számára, azaz senki sem lophat, vagy alkalmazhat kényszert másokkal szemben. A gazdasági liberalizmus a magántulajdonon és az egyének által kötött szerződéseken alapul.
A kulturális liberalizmus az egyéni jogokra koncentrál, a lelkiismeret és az életmód szabadságára, köztük olyanokra mint a szexuális szabadság, vallásszabadság, megismerés szabadsága, vagy azon alapelv, miszerint az állam ne hatoljon az egyén magánéletébe.
A liberalizmus különböző formái nagyon különböző politikai megoldásokat kínálhatnak, de néhány dologban általában egyetértenek, mint például a gondolkodás és szólás kiterjedt szabadságában, a jogállamban, a gondolatok szabad áramlásában, a magántulajdonban, a szabadpiacban, a kormányzat átláthatóságában, és - más ideológiákkal együtt - a szabad választásokban.
Sok belső egyet nem értés is van a liberalizmuson belül, különösen amikor a gazdasági és a szociális szabadság ütközik. A klasszikus liberalizmus hívei szerint az egyetlen igazi szabadság a kényszerektől való mentesség szabadsága. A liberalizmus minden formája a szabadságot védi, csak éppen mást és mást értenek szabadság alatt.
"Ha a kertben egyenlő esélyeket teremtesz a gaznak és a paradicsompalántának, akkor szerinted mi lesz ott 1 hónap múlva?"
A haszonnövényeknek az a túlélési eszközük, hogy az ember számára hasznot hoznak. Vagy azért mert ehetőek (paradicsom, krumpli), vagy azért mert szépek (rózsa, tulipán). Ezzel szemben a gyomnövénynek sokkal kevésbé van szüksége az emberre, mert túlélőbb. Ebből következik, hogy a gyom elburjánzana.
A jelenlegi konzervatív köntösbe bújtatott diktatúrában a növények listázva lennének. Be lennének osztva, hogy ezek a haszonnövények (termelhetők vagy termeszthetők), illetve ezek a gyomnövények (tartása tilos). A répa maradhatna, mert narancssárga. A paradicsom és a retek gyomnövény lenne, mert piros. És néhány haveri gyomnövény haszonnövény lenne és kötelezően termesztendő a kert végében.
A liberalizmusban viszont eldönthetnéd, hogy SZERINTED melyik a gyomnövény és melyik a haszonnövény, és jogod lenne azt termeszteni amit szeretnél (egészen addig, amíg a szomszéd kertjét nem porozza be a te növényed).
***
Kicsit komolyabban: gyomot nem tartunk (általában), mert nincs haszna. Míg a paradicsomnak van. Illetve a kertünk tartalma felett (többnyire) dönthetünk, míg a szomszéd kertje felett nincs kontrollunk.
Viszont embereknél ki a paradicsom és ki a gyom? És melyik a mi kertünk és melyik a szomszédé?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!