Most akkor megvan a kétharmad vagy nincs?
Nos, hatos válaszolóként komolyabbra véve a figurát...
A mostani választási rendszerünk közelít a nyugati, nagyobb demokráciák módijához, lásd az USA elektori rendszerét.
Jelenleg arról van szó, hogy a "győztes mindent visz", vagyis ne álljon elő az a helyzet, hogy nyert egy párt választást, de a kormányalakításhoz szükséges mandátuma nincs meg (1998: MSZP, 2002, FIDESZ, 2006: FIDESZ). Ekkor a választási második és harmadik/negyedik helyezettek alakítottak kormányt, és nem a választási nyertes.
Lásd 1998: FIDESZ és FKGP alakítottak krományt ketten, de az MSZP kapta a legtöbb szavazatot. 2002-ben és 2006-ban a FIDESZ kapta a legtöbb a szavazatot, de koalícióban az MSZP és az SZDSZ alakíthattak kormányt.
Lehetnek pro és kontra érvek.
A mostani győztestől ha elvonatkoztatok, én igazságosabbnak tartom, ha egy párt nyer, akkor legalább tudjon egymaga kormányt alakítani, és ne egy kis támogatottságú, gyenge pártot emeljen a kormányzásba...
Bár a mostani 2/3-on meglepődtem, őszintén nem számítottam rá.
Az irány az jó, de lehetne finomítani, pl.:
- 4/5-ö szabályokat bevezetni a 2/3-ak egy részének helyére
- levesebb képviselővel is lehessen frakciót alakítani, vagy panasz beadni, vagy éppen köztársasági elnököt jelölni etc.
Így van, van ebben logika és nem csak az hogy a Fidesznek jó legyen. Nyerhetett volna bármely más párt és akkor neki kedvez a rendszer.
Nem túl jó dolog volt amikor SZDSZ - MSZP kormány idején a kis semmi támogatással rendelkező SZDSZ kapott a választási eredményéhez képest óriási hatalmat.
Ha az ilyet meg tudja akadályozni a mostani rendszer akkor az jobb mint a régi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!