Nem lenne jobb egy olyan választási rendszer ahol csak listára lehet szavazni?
Nem olyan biztos az. Egy tisztán listás rendszerben az ismert választási eredmények után kb. így nézne ki a 199 fős parlament: 92 fideszes, 53 "kormányváltó" (egy tisztán listás rendszerben külön indultak volna, az 52 szavazat megoszlása attól függene, hogy a szavazatok hogy oszlottak meg közöttük), 43 jobbikos és 12 LMP-s képviselő (egy-két mandátumnyi eltérés bármelyiknél bármelyik irányba elképzelhető). A többséghez minimum 100 képviselő kéne. Ki alakítana kormányt?
A 92 fideszes ehhez önmagában kevés. A Jobbik kérdéses, mennyire lenne hajlandó koalícióra lépni velük (már középtávon politikai öngyilkosság lenne részükről, így legfeljebb külső támogatást tudok elképzelni felőlük, explicit koalíciót semmiképpen), a többi párt pedig egyértelmű, hogy nem menne bele ilyenbe. Az összefogók és az LMP együtt még mindig édeskevesek a kormányalakításhoz, a Jobbikkal pedig még annyira sem szövetkeznének, mint a Fidesszel. A Jobbik szintén sehonnan nem tud még 57 mandátumot szerezni magának. Politikai patthelyzet alakul ki, ami egyébként nem ritka azokban az országokban, ahol tisztán listás rendszer van (az utóbbi években a belga esettől volt hangos a sajtó). És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ha nagy nehezen sikerül is összehozni egy koalíciót, az egyik koalíciós partner bármikor bemondhatja az unalmast, és akkor borul a kormánytöbbség. Ez szintén nem ritka a tisztán listás rendszerekben (ide Szlovákiát tudom példának hozni a közelmúltból).
Az élet, és így a politika sem, nem mindig fekete és fehér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!