Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem lehet módosítani a...

Miért nem lehet módosítani a parlamentbe-jutási küszöb értékét? (5%)

Figyelt kérdés

Egy párt akkor juthat be a magyar parlamentbe ha a szavazatok legalább 5%-át birtokolja. De miért nem lehet ez az érték kevesebb, miért nem elég mondjuk a 2%?


Így több esélye lenne a kis pártoknak, hisz sokan csak azért nem szavaznak az "újakra", mert úgy gondolják, hogy úgysem fognak bejutni.

Ha alacsonyabb lenne a küszöb keményebb lenne a verseny, nagyobb lenne az esélye az új kezdeményezéseknek, több érvrendszer, gondolkodásmód képviseltethetné magát.


Nem értetek egyet?

Miért lenne rossz, ha csökkenne a küszöb?


2009. dec. 20. 03:07
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

"És mivel mindenkit megkenni nem lehet, ezért idővel szépen kialakulna az a szokás, hogy a dolgokat megbeszélnék egymással."


A megbeszélik egymással a politikában azt jelenti, hogy kompromisszumot kötnek, azaz pénzt, pozíciókat és más javakat adnak-vesznek egy-egy javaslat támogatásáért cserébe.


"Mellesleg én teljesen máshogy csinálnám az egész rendszert. Nem lenne két forduló, és nem lennének pártok sem."


Pártok mindenképpen vannak. Ha betiltod a pártokat, akkor majd léteznek tovább informálisan. A legkorábbi parlamenti demokráciákban a pártok évtizedek óta léteztek már informálisan, mielőtt hivatalosan intézményesültek.


"Lenne az országban 100 (max. 150) választási kerület, egyenlő lakossággal.

Mindegyik kerületben lehetne EGYÉNILEG indulni bárkinek. És minden kerületből 1, azaz EGY ember jutna be a parlamentbe."


Ez a rendszer Angliában. Ott 3 párt van, 2 nagy és egy kisebb, melyek közül az elmúlt 70 évben csak a két nagy rúgott labdába.


A csak egyéni körzetes választási rendszer szerintem a legjobb, és a sok előnye közül az egyik, hogy jobbikok, emdéefek, eszdéeszek és elempék egy ilyen rendszerben nem jutnak szóhoz.

2009. dec. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

"A megbeszélik egymással a politikában azt jelenti, hogy kompromisszumot kötnek, azaz pénzt, pozíciókat és más javakat adnak-vesznek egy-egy javaslat támogatásáért cserébe."

Így is fel lehet fogni.

Ettől függetlenül a verziómban kisebb lenne ennek az aránya, mivel bármikor bekerülhet olyan ember, aki nem egy párt része/tagja, hanem független.


"Ha betiltod a pártokat, akkor majd léteznek tovább informálisan."

Lehet. De az is lehet, hogy nem.

"A csak egyéni körzetes választási rendszer szerintem a legjobb"

Nem ezt pofáztam én is? :SS


"Ez a rendszer Angliában."

Ha Anglia esetében Nagy-Britanniára gondolsz, akkor még véletlenül sem ez a rendszer. Pláne, hogy ott van alsó és felsőház is. Plusz a közigazgatási területeknek van saját parlamentje is.

Ha meg csak Angliára, akkor - a fentiek alapján - szintén nem hozható egy kalap alá a dolog.

És még nem is vettük azt, hogy ott HIVATALOSAN tagja egy-egy pártnak a jóember. Választásnál a szavazó tudja, hogy ha XY-ra szavaz, akor egy pártra szavaz.

Az én verziómban nem tudná, mert nyilvánosan nem is lehetne közreadni, meg nem is létezne.

Kis Béla a Köztársaság út 23-ból még véletlenül sem fogja tudni, hogy amikor X-el valaki neve mellé, az melyik érdekcsoportnak az embere. És ez a nem mindegy.

Tekintettel arra, hogy az általam vázolt esetben bárki jelöltetheti magát, és csak egy forduló van, nagyban csökkenne a pártok hatalma.

Ha meg pártok hivatalosan nem létezhetnek, úgy nem tudják támogatni választáskor az adott emberüket (legalábbis sokkal nehezebben, hiszen ha kiderül, akor máris mehet a süllyesztőbe). Ráadásul ha még tiltjuk is a kampányolást (lásd egyik olvtárs írása), akkor végképp tehetetlenek lennének.

2009. dec. 26. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

"bármikor bekerülhet olyan ember, aki nem egy párt része/tagja, hanem független."


Kezdetben nem voltak pártok, csak képviselőjelöltek. A képviselőjelöltek pártokba tömörültek a nézeteik hasonlóságai alapján. A pártok - sokkal később - intézményesültek.


Ha azt hiszed, hogy a pártokat el lehet törölni pl. egy törvénnyel, akkor egyszerűen halvány fogalmad sincs a politikáról és a történelemről.


"Ha Anglia esetében Nagy-Britanniára gondolsz, akkor még véletlenül sem ez a rendszer."


Anglia esetében Angliára gondolok.


"Ha meg csak Angliára, akkor - a fentiek alapján - szintén nem hozható egy kalap alá a dolog."


Már miért is ne lenne. Ott csak egyéni körzetek vannak, nincs lista.


"ott HIVATALOSAN tagja egy-egy pártnak a jóember. Választásnál a szavazó tudja, hogy ha XY-ra szavaz, akor egy pártra szavaz.

Az én verziómban nem tudná, mert nyilvánosan nem is lehetne közreadni, meg nem is létezne."


A képviselőjelöltek pártokba tömörülnek, így megy ez 300 éve. A te rendszeredhez totális diktatúrára lenne szükség, a sajtót teljesen cenzúrázni kellene ahhoz, hogy a lakosság nehogy megtudja, melyik képviselő melyik klubhoz, platformhoz vagy párthoz tartozik.


"Kis Béla a Köztársaság út 23-ból még véletlenül sem fogja tudni, hogy amikor X-el valaki neve mellé, az melyik érdekcsoportnak az embere."


Kis Béla vagy olvassa a sajtót, és akkor tudja, vagy nem tud semmit a politikáról, csak akkor minek megy el szavazni, ugye.


"az általam vázolt esetben bárki jelöltetheti magát"


Most is bárki jelöltetheti magát.


"Ráadásul ha még tiltjuk is a kampányolást (lásd egyik olvtárs írása), akkor végképp tehetetlenek lennének."


Tehát a demokrácia védelmében lényegében felvázolsz egy totális diktatúrát. Ehhez csak gratulálni tudok.

2009. dec. 26. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

Látom, még mindig nem érted.


"A képviselőjelöltek pártokba tömörültek a nézeteik hasonlóságai alapján. A pártok - sokkal később - intézményesültek."

Igen. De ha tiltva van hivatalosan egy-egy pártban való tagság, akkor az emberek nem tudnak a pártokra szavazni, és nem is tudnák, hogy melyik képviselő melyik párt színeiben pompázik a háttérben.

Korábban egyénileg indultak. De tiltva nem volt a pártban való tagság.


Ott csak egyéni körzetek vannak, nincs lista."

De nincs tiltva egy-egy pártban való tagság. Ennyire bonyolult?

Talán a következő postnál majd megpróbálom eltáncolni.


"A te rendszeredhez totális diktatúrára lenne szükség, a sajtót teljesen cenzúrázni kellene ahhoz, hogy a lakosság nehogy megtudja, melyik képviselő melyik klubhoz, platformhoz vagy párthoz tartozik."

Semmi diktatúra nem lenne benne. Egyszerűen benne lenne a törvényben egy pár sor. A pártok meg egymást úgyis feljelentgetnék. Meg bárki, aki megtudna ilyen dolgot.

Nem 300 évvel ezelőtt élünk, ahol ilyet könnnyen el lehetett titkolni. Ha meg eltitkolja, akkor a kampány során sem élhet vele, mert egyből törvényt szegne.

Táncoljam? :)


"Kis Béla vagy olvassa a sajtót, és akkor tudja, vagy nem tud semmit a politikáról, csak akkor minek megy el szavazni, ugye."

Honnan a rákból tudná, ha tiltott a pártokban való tagság a képviselőknek?

Szerinted melyik képviselő fogja fennhangon hirdetni, hogy ő Mszp-s, Fideszes, vagy bármi más, ha ezzel abban a pillanatban el is veszti a lehetőségét a bekerülésre?

ha meg nem hirdeti, hanem csak titokban tagja egy pártnak, azt Józsi bácsi a Liliom utca 4-ből honnan fogja tudni?

Ha a sajtóban megjelenik, akkor a képviselő máris nem képviselő. Ha meg nem jelenik meg, akor senki nem tud róla.


"Tehát a demokrácia védelmében lényegében felvázolsz egy totális diktatúrát. Ehhez csak gratulálni tudok."

Fáradt vagy, mi? Menj, egyél még egy kis bejglit, utána aludj. Hosszú volt ez az év neked. :)

Totális dikdtatúra kontra egy egyszerű törvény, ahol az van leírva, hogy képviselő nem lehet pártnak tagja, meg hogy nem lehet kampányolni. (Megjegyzem, rendőr, katona, stb. sem lehet pártnak tagja most sem. és a választás előtt 3 nappal most sem lehet kampányolni. Diktatúra van? :D ) Ha ez neked diktatúra, akkor őszinte részvétem.

2009. dec. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

"De ha tiltva van hivatalosan egy-egy pártban való tagság, akkor az emberek nem tudnak a pártokra szavazni, és nem is tudnák, hogy melyik képviselő melyik párt színeiben pompázik a háttérben."


Tehát szerinted először is formálisan tiltani kell a pártokat, utána pedig tiltani, hogy kiderüljön, ki melyik informális párthoz tartozik.


Vagyis szerinted tiltani, tiltani és tiltani kell, meg még egy kicsit titkolózni és cenzúrázni, és ettől fog kivirágozni a szabadság. Nonsense.


"Semmi diktatúra nem lenne benne."


De az lenne. Ugyanis ahol a szólásszabadság annyira korlátozva van, mint az általad elképzelt államban, ott nem lehet demokráciáról beszélni. A demokráciának fontos alkotóeleme az informálódás szabadsága. Sőt, fontosabb, mint a választás.


Valószínűleg nagyon okos embernek képzeled magad, akinek hihetetlenül eredeti ötlertei vannak. A probléma csak az, hogy bevezető szinten sem érted, mi az, hogy párt, miért léteznek pártok, hogyan alakultak ki, és mi a demokrácia.

2009. dec. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

"Tehát szerinted először is formálisan tiltani kell a pártokat, utána pedig tiltani, hogy kiderüljön, ki melyik informális párthoz tartozik."


Nem, ilyet egy szóval sem írtam. Fuss neki újra, hátha megérted. Nem írom le megint.

De felőlem akár nyugodtan képzelődhetsz is tovább, úgy, ahogy eddig tetted, mert felettébb kezd szórakoztatni. :)

Majd egyszer talán olvasni is megtanulsz, és akkor nem írsz ilyen ostobaságokat, és nem kezdesz el képzelődni olyanról, ami el sem hangzott. Sok sikert! ;)

2009. dec. 26. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

nem lenne semmivel sem jobb a demokrácia akkor sem, ha tiltva lennének a pártok, akkor is csoportokba rendeződnének a képviselők elöbb utóbb. mindenkinek vannak sarkalatos véleményei bizonyos kérdésekben, és valószínüleg ezek a független képviselők is egymáshoz közel húzódnának ha azonosan szavaznának párszor,... rájönnének ki az aki velük van ,ki az aki ellenük,kialakulnának a szavazási erővonalak. aztán valahogy kezdenék megkülönböztetni magukat a másiktól,...mondjuk ők zöld zakóban járnának,...az ellenfél meg fehér szalagot hordana a kalapján, vagy mittudomén,..és akkor ugyanott volnánk, csak éppen nem pártnak hívnánk a szervezetet.

véleményem szerint a megoldás inkább az lenne, hogy csökkentsük kb 200 fősre a parlament létszámát,legyen sokkal kevesebb a listán bejutó képviselő és tiltsuk be a reklámszerű kampányolást. pl. ne lehessen a pártoknak szórólapokat, plakátokat nyomtatni, ne lehessen tv reklámokat vagy tv adásidőt venni,...stb. a kampány csak az aktivistákon kersztül, a személyes megkeresés útján lenne engedélyezve.jönne az Mszp-s aktivista, kopogna az ajómon, és megkérdezné akarom e hallani a programját. én azt mondanán neki, menj a fenébe! aztán jönne a Fideszes, azt is elzavarnám,...ha jó napomat fogna ki az Mdf-es akkor mondjuk őt meghallgatnám öt perc erejéig,...de akkor is a Jobbikra szavaznék:))) és semmi állami pénzt a pártoknak,..csak a párttagok tagdíjából gazdálkodhatnának.

2009. dec. 26. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:

A válasz megírásának időpontja: ma 20:47

Jé, nagyjából én is ugyanezt mondtam! :)

Annyi különbséggel, hogy a KÉPVISELŐK PÁRTTAGSÁGÁT tiltanám.

Minden másban úgy nézem megegyezünk.

2009. dec. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

"a KÉPVISELŐK PÁRTTAGSÁGÁT tiltanám."


Akkor a pártok nyúltenyésztő klub néven fognak működni, és kampány helyett reklámnak fogják hívni a kampányukat. Annyira hülye vagy, hogy ezt nem látod be, mert nem tudsz egy lépéssel előre gondolkodni.

2009. dec. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

Ad1. Én nem egy lépéssel gondolkodom előre - veled ellentétben.

Ad2. Hülye ám a jó édes anyukád.

2009. dec. 27. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!