Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem lehet módosítani a...

Miért nem lehet módosítani a parlamentbe-jutási küszöb értékét? (5%)

Figyelt kérdés

Egy párt akkor juthat be a magyar parlamentbe ha a szavazatok legalább 5%-át birtokolja. De miért nem lehet ez az érték kevesebb, miért nem elég mondjuk a 2%?


Így több esélye lenne a kis pártoknak, hisz sokan csak azért nem szavaznak az "újakra", mert úgy gondolják, hogy úgysem fognak bejutni.

Ha alacsonyabb lenne a küszöb keményebb lenne a verseny, nagyobb lenne az esélye az új kezdeményezéseknek, több érvrendszer, gondolkodásmód képviseltethetné magát.


Nem értetek egyet?

Miért lenne rossz, ha csökkenne a küszöb?


2009. dec. 20. 03:07
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
69%

véleményem szerint viszont le kellene szállítani a határt 1 %-ra! ugyanis az 1 % az már kb 50-80 ezer ember szavazata. ennyi ember már megérdemelné, hogy képviseljék a parlamentben az érdekeiket. de nem húsz fős frakció,...csak 1 ember. tehát az 1 %-ot elérő párt 1 ember, a 2%-os 2 képviselőt küldhetne és így tovább...és elég lenne mondjuk a 8-10 % feletti pártoknak engedélyezni a frakciót és a listán bejutó képviselőket. így a törvények megszavazásnál nem jönne létre az a szitu, amit itt hátrányként emlegetnek többen, hogy alkudozni kell a kis pártokkal. viszont az az egy vagy két fő is tudna beszédet mondani, nyilatkozgatna egyes ügyekben a párt véleményéről, és képviselőként kérdéseket-válaszokat tudna hangoztatni a médiában stb, ezáltal jobban meg tudná ismerni őket a választók nagy része, és így esélyük lenne a következő választáson.azonkívül nem tudnának a nagyobb pártok arra játszani, mint mondjuk a Fidesz amivel évek óta revolverezi a választóit,hogy:Ne szavazz a Jobbikra, mert elveszett szavazat lesz!

ilyen rendszernél nem lennének elveszett szavazatok, és a kis pártok is kapnának esélyt az érvényesülésre, bemutastkozásra. persze ez azt jelentené, hogy mondjuk az MDF 3 fővel, az Szdsz 2 fővel, sőt akár Thürmer elvtárs a Munkáspárt színeiben is bejutna a parlamentbe,...de nem jutnának a kicsik olyan hatalom közelébe, hogy tartani kellene tőlük, viszont a választói akarat érvényesülne,...és egy demokráciában ez a fő cél nem?

2009. dec. 20. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 A kérdező kommentje:
Szívemből szóltál... :)
2009. dec. 20. 15:19
 13/32 anonim ***** válasza:
Ha az 5%-os határt feljebb emelnék, végképp kétpártos parlament lenne, ami nem demokrácia. Másrészt azt mondod, kedves Kérdező, hogy egy új pártnak nehéz elérnie az 5%-ot, ami igaz is, viszont 1%-os támogatottság után már jár nekik állami pénz, és így a következő választásokra már könnyebben készülhetnek. Én szívem szerint sokkal inkább látnék egy sok kispártból álló parlamentet, nem csak azért mert a politikai gondolkodás sokkal szélesebb palettája jelenne meg, hanem azért is, mert akkor a pártok kompromisszumkéssége is megnőne, és talán folynának érdemi viták.
2009. dec. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
azért az 1 % után járó állami támogatás, nem egyenértékű azzal a médialehetőséggel, amit egy képviselővel rendelkező párt élvezne
2009. dec. 20. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

"1 % az már kb 50-80 ezer ember szavazata. ennyi ember már megérdemelné, hogy képviseljék a parlamentben az érdekeiket."


Súlyos félreértés.


Ha 1%-os pártok bejuthatnak, akkor előállhat olyan helyzet, hogy 1%-os pártok diktálnak, mert ők a "mérleg nyelve", ahogy (hibásan) az eszdéeszt volt szokás régebben nevezni.


Tehát 1%-os pártok bejutásának megengedése akár oda is vezethet, hogy időnként 99% érdekei lennének elhanyagolva a parlamenti matematika miatt.

2009. dec. 20. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
69%
ne haragudj, de ha az 1 %-os párt 1 azaz egy darab képviselőt küldhetne, hogyan lenne ő a mérleg nyelve???főleg ha rajta kívül lenne még mondjuk 8 ilyen 1-2-3 %-os párt, a maga 1-2-3 képviselőjével. szerintem összesen nem lenne 20-nál több ilyen képviselő,...táadásul bizonyos, hogy ellenkező nézetűek,...mert nem hiszem, hogy Thürmer elvtárs együtt szavazna Dávid Ibolykával és Csurka Istvánnal.:) ez szerintem nem veszélyeztetné a demokráciát, hanem igenis színesítené a politikai palettát, és mivel minden kis párt ki szeretne törni a "kis párt" kategóriából,...valószínüleg felelősségteljesebben politizálnának, felvállalnának olyan ügyeket amikkel szavazókat szerezhetnek, stb.
2009. dec. 20. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
Azért lenne rossz ha csökkenne a küszöb, mert akkor bejutna az SZDSZ és MDF.
2009. dec. 25. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:

Még több párt hú még több pénz folyna ki a levesbe:S

Elég ennyi is ezek is lopnak úgy mint ha 100 an lennének.

2009. dec. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
0%

"főleg ha rajta kívül lenne még mondjuk 8 ilyen 1-2-3 %-os párt, a maga 1-2-3 képviselőjével"


Ha pl. 8 db 1%-os pártot kellene győzködnie (=kifizetni valamivel) mondjuk a legnagyobb, 42%-os pártnak a parlamentben minden alkalommal, amikor egy törvényt át akarnának nyomni, akkor az a korrupció olyan virágzását jelentené, amit a mai Magyarország el sem tud képzelni.


Olyan parlamentek, amikben túl sok frakció van, nem nagyon tudnak működni. Jó példa az 1908-as osztrák parlament, amely teljesen működésképtelen volt. Hitler is ennek a parlamentnek a figyelése hatására lett antidemokrata.


A kispártok rendszerint ártalmasak a demokráciára, mert kis méretük miatt úgysem tudnak sem tömegeket képviselni, sem szakértelemmel rendelkezni. Csak akadálynak jók a parlamenti munkában, és pénzszivattyúnak az ország ellenében.

2009. dec. 26. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

Csak annyit ezzel a nagypárt-kispárt vitával kapcsolatban, hogy ha sok kis párt lenne, akkor a nagy pártok sem lennének olyan nagyok. És mivel mindenkit megkenni nem lehet, ezért idővel szépen kialakulna az a szokás, hogy a dolgokat megbeszélnék egymással.


A demokrácia meg elvileg nem arról szól, hogy melyik párt mit akar, hanem hogy a választók mit szeretnének.

(Elvileg. :) )



Mellesleg én teljesen máshogy csinálnám az egész rendszert. Nem lenne két forduló, és nem lennének pártok sem.

Lenne az országban 100 (max. 150) választási kerület, egyenlő lakossággal.

Mindegyik kerületben lehetne EGYÉNILEG indulni bárkinek. És minden kerületből 1, azaz EGY ember jutna be a parlamentbe. A választáskor nem MSZP-re, FIDESZ-re, meg a többire adná le senki a voksát, hanem Paparika Jánosra, Kiss Tihamérra, Tóth Erzsébetre meg Nagyné Ilonyánszki Katalinra, stb. Nem lenne a nevük mellett sem a párt neve, sem más (eleve nem is lehetnének pártnak vagy politikai szervezetnek a tagjai). Csak a saját kis nevük van ott, oszt jóccakát.


Miután bekerült a 100 képviselő, akkor ők megszavaznak egy szakértői kormányt, aki kormányoz, a fontosabb kérdésekben meg az Országgyűlés 100 tagja elé rakják a kérdést, és azok döntenek.


Így megszünne a pártoskodás, a széthúzás, a milliós kampányköltségek, és valamelyest csökkenne a korrupció is.

Mondjuk ez nem ma fog megvalósulni. Jelenleg egyik pártnak sem érdeke, hogy ez átalakuljon. Ha meg új kerül hatalomra, akkor annak sem lesz érdeke onnantól az ilyesmi.

2009. dec. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!