Miért ilyen megszállott a jobboldal a népességfogyással kapcsolatban?
Egy másik kérdés kapcsán jutott ez eszembe, de már korábban se kaptam rá választ: miért kellene promotálni a népességfogyás megállítását?
Pár adat:
A Föld jelenlegi népessége 7 milliárd feletti, és az emberiség mostani ökológiai lábnyoma 1,5 földnyi, azaz 1,5 bolygónk kellene, hogy legyen, hogy a viselkedésünk és életünk hosszú távon fenntartható legyen. 2050-re ez a szám 3 lesz, országonként lebontva viszont még durvább a helyzet, ha minden ember a világon magyar lenne, akkor már most 2 bolygót igényelnénk.
2050-re leszünk 10 milliárdan, és ami ennél sokkal fontosabb: a globális jómód erősen terjedni fog. Ma nem él 1 milliárd ember olyan életszínvonalon (vagy jobbon), mint mi, és ennek tudható be a relatíve "alacsony" erőforráspazarlás.
De ez durván változik, és előbb utóbb el fogunk jutni arra a pontra, hogy megkérdezzük magunktól, hogy miért termelünk pl. 1kg marhahúst, amikor ugyanannyi energia- és vízbefektetéssel 130(!)kg gabonát lehetne megtermelni.
Már régóta mondogatom az ismerőseimnek, de leírom itt is: az hétszentség, hogy pár évtizeden belül hozzánk is elér a kényszerű vegetarianizmus gyakorlata, mert annyira fel fognak menni a nagy energiaigényű állati termékek árai.
Szóval mi az indok a népességszaporodásra? Tudtok ti az országhatárokon túl is gondolkodni és nem csak jajjféljünkacigányoktólozni? Mert a Bangladesben gyártott ruháitok, a Kínában összerakott, de úgy kb. 30 országban bányászott alapanyagból készült tévétek, laptopotok, telefonotok, az elefántcsontparti banánotok, a jordán paprikátok a hűtőben már rég ezt teszi.
Meséltek néha arról, hogy összeomlik a nyugdíjrendszer, ami kétségtelenül meg fog történni, de ennek semi köze a magyar helyzethez, inkább globális gond.
Nem lesz az a szám 2050-re 3, mert 2050-re a harmadik világ valószínűleg el fogja érni azt a fejlettségi szintet, amelyet a nyugat elért úgy 50 évvel ezelőtt, ami ott is ugyanúgy azt fogja eredményezni, hogy drasztikusan le fog csökkenni a születésszám. Ráadásul az egyre hatékonyabb termelési módszereknek köszönhetően az a "föld", amit e kontextusban az ökológiai lábnyom mértékegységeként használunk, nem egy állandó, változatlan méretű egység, hanem folyamatosan nő. Kevesebb ember lesz 2050-ben, mint amennyire ma számítunk, hogy lesz, és nagyobb lesz a "föld", mint ma, ennek eredményeképpen az a 3 földes ökológiai lábnyom gyaníthatóan igencsak erős túlzás.
"Európa csak 660 milliós, a föld népességének alig pár százalékát teszi ki, nyugodtan szaporodhatna még."
De azt se felejtsd el, hogy a Föld területének is csak alig pár százalékát teszi ki. A földrajzi értelemben vett Európa nagyjából akkora, mint Kanada vagy az USA. Kanada népsűrűségével dobálózni demagógia lenne, hiszen ott az amerikai határtól vett 150 km-es sávban él a lakosság több, mint 80%-a, de az USA talán jó összehasonlítási alap lehet: ott 320 millió ember él. Európára a 660 milliós adatod körül-belül stimmelhet. Tehát ugyanakkora területen kétszer annyian élünk, mint az amerikaiak. Biztos, hogy van még hova szaporodnunk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!