Ha minden normális ország a megújuló energiák felé megy akkor Orbánnak hogy van képe az egész ország háta mögött egy új atomerőmű-építést lezsírozni az oroszokkal?
És sokan nem jártak be földrajz órára sem és ezért nem értik, hogy miért van Arizonában. Nevadában sőt Indiában napelemes "erőmű", addig nálunk miért nincs. Vagy miért van a hollandoknál, németeknél, osztrákoknál annyi szélerőmű és nálunk miért nincs...
De legyen nálunk is ződ energia! :D
Ez annyira aranyos felfogás, hogy a napelem csak akkor termel energiat, ha sut a nap, meg a szélkerék csak orkénban működik, és itthon semmi értelme. Nyilván azért vannak szélkerekek meg napelemek a házak tetején. Másrész inkább az atom a pazarló, mert 24órában termel, de éjszaka töredéke az áramfogyasztás, ergó napelem pont jól kihasználható. Magyarország éghajlatán 1KW(p) teljesitményű napelem éves szinten kb 1000KWh energiát termel, bekerülési költsége kb 400ezer Ft, évente circa 50ezer Ft-nyi áramot termel, karbantartási költsége éves 5ezer Ft, élettartalma min. 40év, 10 év alatt az árát is behozza.
A másik, hogy megy a hiszti, hogy nem lehet az összes energiát napelemekkel termeljük, ami jelenleg tényleg utópiának tűnik, de nem is erről van szó, hanem hogy a mostani 5% alatti szél és napenergia aránya nőjön. Nem egy év alatt 80%-ra, hanem mondjuk a következő 4 évben érje el a 10-15%-ot.
Kicsit másolok :)
"A villamos energiát nem lehet tárolni ... Magyarországon ... Célszerű lenne tározós erőművet építeni, úgy tudom már terv is van erről. "
Másik kérdésnél már leírtam, de megteszem itt is. Most van Pakson 4 db ~500MWattos blokk, ez cirka 2GWatt. Az 1. blokk már megkapta az üzemidő hosszabbítási engedélyt, így ezt 2032-ben kell leállítani, a 2-es blokkon a felülvizsgálat az éven lesz a többié pedig ez után. Pakson a tervezés megkezdésétől az 1,blokk üzemkezdetéig 19 év telt el.
Most - már amit eddig hallani lehetett - épül 2db 1GWattos blokk. Valami véletlen folytán ennek a teljesítménye pont nem lesz több, mint a jelenlegi kapacitás. Igaz most nem a 70-es évek színvonalán vagyunk, de én nem hiszek abban, hogy a felépülő új blokkok a következő 10 éven belül csatlakoznának a hálózatra. Ha az M0-t és a 4-es metrót vesszük alapul, akkor meg hajajj... :)
A Duna duzzasztására és tárolós erőműre akkor lenne szükség, ha valami véletlen folytán sokkal hamarabb üzemkész lenne a két blokk, mint ahogy a másik 4-et leállítják, és emiatt dupla energiatermelés és dupla hűtőközeg szükséglet lépne fel. Lehet rosszmájú vagyok, de én nem tartom valószínűnek, hogy 2030-előtt elinduljon az új blokk. Főleg ha most bukik a Fidesz, akkor a következő kormány még csűri csavarja 2-3 évet a dolgot... Szóval szükség lenne tározós erőműre, de közben mégsem. :)
" Másrész inkább az atom a pazarló, mert 24órában termel, de éjszaka töredéke az áramfogyasztás, ergó napelem pont jól kihasználható. "
Azért szabályozható az atomerőmű is, még ha nem is olyan gyorsan, mint a többi hagyományos energiahordozóval működő erőmű. Bár Csernobilban megmutatták, hogy lehet egy 1GW-os névleges teljesítményű reaktor hőteljesítményét 23 perc alatt 200MW-ról 30GW-ra emelni... (jó, tudom ez nem vicces)
Azért egy ország energiahálózatát célszerű komplexen nézni. Az igaz, hogy a lakossági fogyasztók éjjel kevesebbet fogyasztanak, ezért lakossági célra tök jól megfelel egy napelemrendszer is akár, de ehhez hozzá kell tenni, hogy az ország éves villamosenergia fogyasztásának csak a 30-35%-t adja a lakossági fogyasztás. Az ipari fogyasztóknak viszont elég konstans energiaszükségletük van. Egy ipari fogyasztónak éjjel-nappal szüksége van az energiára. Többek között nálunk ezért is problémás a megújuló energiák integrálása a rendszerbe. Nyilván azokban az országokban ahol magasabb a megújuló energiák aránya, ahol jobban tervezhető az így befolyt energia, ott könnyebb dolga van a rendszerirányítónak is. Azért az rendszer irányítási szempontból más, hogy Arizonában vagy Kaliforniában 365 napból 350-en süt a nap, vagy épp az Alpok lábánál vagy az Északi-tengeren ugyanennyi napon fúj a szél, mint nálunk. Egy időben napi rendszerességgel jártam Győr-Budapest között és Nagyigmándon elég gyakran álltak a szélerőművek. Az meg rendszerszinten elég csöcs, ha néha jön áram, néha nem jön. Amikor nem jön, akkor termeljenek az erőművek, amikor fúj a szél, akkor meg telefonálunk Gyönyűre az E-Onnak, hogy állítsa le a gázturbinás erőművet pár órára, mert megjött a keleti (szél)áramlat. Ilyenkor gondolom a legközelebbit fogják leállítani, nem a tiszaújvárosi erőművet...
De térjünk vissza a szabályzásra. Jelenleg a paksi áram bekerülése a legolcsóbb a hálózatba 13-14Ft/kwh, a Mátrai Erőmű lignitből már 10 forinttal drágábban tudja előállítani az áramot, a megújulók kötelező átvételi ára meg valahol 33 forint környékén vannak. Feltételezzük azt, hogy 30%-ot használ fel a lakosság, ennek a két harmadát nappal. Ha azt feltételezzük, hogy az ipari felhasználók éjjel nappal ugyanannyit használnak fel, akkor az összes fogyasztásunk minimum 45%-a éjjel történik. A jelenlegi legolcsóbb bekerülési szintű áramból Pakson az éves fogyasztás közel 40%-át állítják elő. Tehát ha ez éjjel nappal csúcsteljesítményen megy ( ami szerintem azért ritka )még akkor is szükség van más erőművekre, hogy kielégítsék a szükségletet. Olyan nincs, hogy ez azért gazdaságtalan, mert éjjel nappal termel. Olyan van csak, hogy a többi drágábban termelő egységeket szabályozzák a fennmaradó szükséglet függvényében.
És vissza az elejére. Mint írtam, a megépítésre tervezett két blokk teljesítménye nem lesz több, mint a mai 4 blokké ( nem értem miért így találták ki.. ), ezért ez nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy párhuzamosan fejlesszük a megújuló energiaforrások felhasználását. Pont a miatt, hogy jobb esetben néhány évet leszámítva nem lesz több atomerőművi kapacitásunk mint ami most van és jelenleg éves szinten az összes villamosenergia fogyasztásunk 14-16%-át importból fedezzük ( amúgy párhuzamosan importálunk és exportálunk is, csak összesítve több az importunk ), ennek az arányát lehetne folyamatosan csökkenteni megújuló energiaforrások használatával.
Érdekes nem? Itt a gyakorin (sőt szinte mindenhol máshol is ) vagy azt mondják hogy atom, vagy azt hogy megújuló, de olyat, hogy párhuzamosan a kettőt? Pfőjj. Lehet talán csak ahhoz kéne felnőni, hogy nem két politikai oldal hülyeségeit szajkózzuk ész nélkül, hanem gondolkodunk egy kicsit és akkor egy csapásra megszűnne az a Paks/nemPaks/megújuló energia mizéria is ( bár az erőműmutyi az továbbra is napirenden maradna ).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!