Mi a véleményetek arról, hogy Orbán megegyezett Putyinnal a Paksi Atomerőmű bővítéséről?
Orbán Viktor és a keleti nyitás:
"Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Oroszország expanziója, újraerősödése egy valóságos kihívást jelent a Nyugat számára. Olyan fenyegetést, olyan kihívást, amely Közép-Európából kiindulva elérheti az Európai Uniót, sőt elérheti a szövetségesek katonai erejét is. Európában bizony elszaporodtak Putyin pincsijei, és ezt most már mindenki kezdi veszedelmesnek látni"
(2007. október 1.)
"Történik valami, ami Magyarországon mindannyiunk számára figyelmeztető lecke. Anélkül, hogy külpolitikai kalandokba bocsátkoznék, szeretném Önöket tájékoztatni arról, hogy Magyarországon éppen puccs van. A magyar kormány puccsot hajt végre a magyar parlament ellen. A magyar kormány puccsot hajt végre a saját népe ellen. Tíz évre titkosított, hosszú távra szóló szerződést köt Oroszországgal a XXI. századot és a magyar nép, a teljes Kárpát-medencei életét döntően meghatározó kérdésben: az energia kérdésében. Úgyhogy arról mi semmit nem tudunk. Ez figyelmeztet bennünket arra, hogy miközben itt a gyakorlati együttműködés kérdéseinek feszegetésével töltjük majd az időnket, van még teendő; a rendszerváltás korából, az előző rendszerből itt maradt romok eltakarítása, kártékony, rossz politikai reflexek és mentalitások eltakarítása..." -
(2008. február 28.)
Nem hinném, hogy Putyin ilyen nagy pénzekről szóló szerződést egy olyan vezetővel kötne meg, akinek kétes a pozíciója (értsd: elveszti a válsztást)
Brüsszelnek azokhoz a dolgokhoz semmi beleszólása nem lehet, ami nem EU-s pénz.
A megállapodás szerint a beruházás 40%-a hazai lehet, ha képesek vagyunk felhasználni.
Nem votatom, hogy szükség van az energiára, de az a véleményem, hogy amikor a Dunán fel lehetett volna húzni a vízerőművet, akkor az orbánc bácsiék foggal-körömmel tiltakoztak, merthogy árt a környezetnek, mert nem tudnak a halak felúszni, hogy dugjanak... És addig csinálták a fesztivált, amíg sikerült megvétózniuk. Erre a drótostótok meg felhúzták az erőművet, így helyettünk ők veszik le a delejt a Dunáról, és a hallépcsőnek hála a halak is tudnak menni dugni.
A tiszta vízerő az nem kellett, de az oroszfüggő atom az jöhet? Gratulálok.
"A tiszta vízerő az nem kellett, de az oroszfüggő atom az jöhet? Gratulálok."
Ha "Orbánc bácsi" most ellenzékben lenne, már az utcán lázítana a hazaáruló kommunista kormány ellen, amely "ismét nem hazudtolta meg magát, és eladta az országot a szovjet elvtársaknak". Ennyit Orbánc bácsi következetességéről, racionalitásáról és szavahihetőségéről.
Az Atomnergia olcsó,meglévő erőműből. Újonnan épített erőműből már nem az...
Az országban 2-3 olyan építőipari cég van akik dolgoztak már atomerőmű építésen a világon. Közgép nincs közte.
A következő 20 évben a hazai erőművek 70-80 százaléka kiöregszik, leállításra kerül, így az helyes, hogy a kormány már elkezdett foglalkozni ezek pótlásával (ha hiány lesz, akkor az árak mindenképp nagyon megnőnek).
A megújulók fejlődnek, de környezetvédelmileg aggályosak (1000 szélerőmű elhelyezése, rendszerhez illesztése nem lenne egyszerű), drágák és időjárásfüggők, bizonytalan a szolgáltatásuk. Vagy például, ha a hazai erdőkben termelődő összes fát erőművekben tüzelnénk el, az is csak fele annyi áramot termelne, mint a Paksi Atomerőmű.
Alaperőművekre biztosan a jövőben is szükség lesz. Ez lehet atomerőmű, olaj/gázerőmű, szénerőmű. A kormány most az atom mellett döntött, úgy tudom a Mátrai Erőmű bővítését teljesen leállították. Ezt most még nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy jó döntés született-e.
Az is biztos, hogy ahogy a válság véget ér, a világban nő a földgáz kereslet, az európai régi szénerőművek leállnak, növekszik a CO2 kvóták ára, nőni fognak az energiaárak. Egy új szénerőműben termelt áram ára vagy egy gázerőműben termelt áram ára már most is annyiba kerül, mint egy új atomerőműben. A három technológia jelenleg egálban van, hogy ez a jövőben hogyan változik, az bizonytalan.
Az új atomerő versenyképességét nem a mostani állapotokkal kell összevetni, hanem a 10-20...40-50 évvel ezutániakkal. Energiára a következő évtizedekben is szükség lesz, a paksi áramot is biztosan el lehet majd adni és ha esetleg nem is ez lesz a legversenyképesebb, akkor sem gondolnám, hogy nagy lemaradása lesz, csőd veszélye fenyegetné majd.
A beruházás stratégiai jelentőségű és valóban kiszolgáltatottá teszi az országot az oroszoknak, de ezzel együtt kell élnünk. Magyarország energiahordozókban szegény, a hazai szén hasznosítását is ellenzik, így marad az energiahordozókban gazdag Oroszország, mint importforrás (és technológiai forrás). Úgy tudom ezen a téren még a koreaiak, akik hasonlóan versenyképes ajánlatot tudtak volna tenni, de a régi együttműködés, biztosabb háttér miatt szerintem jobb döntés az orosz Roszatom kiválasztása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!