Nem lehetne valahogy csökkenteni a piacképtelen képzéseket a felsőoktatásban?
Az elmúlt kb. 20 évben egy csomó új szak keletkezett. Közülük rengeteg kamuszak. A neve nem azt takarja, ami a szak valójában. A szakleírás esetleg nem is azt takarja, amit tanítanak, de főleg nem azt, ahol majd ESETLEG el lehet helyezkedni.
Alábbi nem tudom, mennyire lesz érthető:
'A' szak 'C'-re jó szakleírás szerint, viszont 'B' végzettségűeket vesznek fel 'C' melóra. Közben a 'B' végzettségűek elvileg 'E'-re lennének jók (szakleírás és a szak neve alapján), de 'E'-re jók még D, G, H, T, Q végzettségűek is.
Tanulni akaró hallgató is juthat (és szoktak is jutni) ilyen szakra, mert a szaklírása alapján elképzelése volt. Aztán az egyetemen már kiábrándul, nem tudja, mire jó a saját szakja.
Van, ahol a tanároknak rendes kutatási témáik sincsenek, mert adott szakra a kar nincs felkészülve, csak indították, hogy legyen kiket tanítani...
Ezen szakok végzettjeinek egy pici része bekerül valahova protekcióval, más pici része vegyíti más szakmával és így jut be, nagyrészük simán átképzi magát.
Nem lehetne ez ellen tenni?
Most szépen megfogalmazták, hogy vannak a bizonyos tücsökszakok, már csak tenni kellene ellenük...
Támogatni kell a hiányszakmák képzését. Ösztöndíjjal. És nem úgy, ahogy a jobbosok teszik, hogy kevés az orvos, erre odavágnak egyet az orvosképzésnek, meg nullafizetést adnak a pályakezdőknek.
Meg nem is úgy, hogy bevezetik a tandíjat.
Azért elég önkényesen vannak kijelölve a hiányszakmák is, és legfőképpen rosszul.
Az Európai Baloldal véleménye, hogy a tanuláshoz mindenkinek joga van, és ehhez ingyen van joga! Valamint a hiányszakmák esetében jobb ösztöndíjakat kell meghirdetni. Ehhez a forrásokat a nagytőke megadóztatásából, a hazai ipar és mezőgazdaság újrateremtéséből, az oligarchák javainak elkobzásából bőven lehet fedezni.
Igen, én is úgy látom, hogy hasraütés-szerűen vannak kijelölve, melyek a piacképtelen szakmák, és ott tandíj van...
És ha felülvizsgálnák, melyek azok a karok, azon belül szakok, ahol a tanároknak nincs elég kutatása, nem értenek eléggé ahhoz, amit tanítanak, és ott MEGSZÜNTETNÉK??
Az interdiszciplináris szakok számát csökkenteni kellene, a legjobb helyeken (kutat-e a tanár, mi a munkahelyek visszajelzése, stb...) a jelenlegi férőhely mondjuk fele maradna meg???
Ha nem képzési terület szerint mondanák ki, melyek a "tücsökszakok" (bölcsész, társad.tudomány, gazd.tud.), hanem minden képzési területet átvizsgálnának??
Én pl. ilyenen voltam. Nem is titkolom hogy hol: BME-GTK
A gazdasági marhaságokat hiába tudja az ember, aki innen kijön, nagyrésze nem tud sehol elhelyezkedni. Vagy csak maximum protekcióval.
Ezért is kezdtem el egy második képzést: Mérnökinformatikus. Mindig is érdekelt a fejlesztés, imádom tanulni, csinálni és másodévesként -sok csoporttársammal együtt- már dolgozunk. Pénzért. Nem hivatásból, meg hitből. pénzért. Nincs modern rabszolgaság (=nem fizetett gyakornok), mert mindenki tudja, hogy ha egy informatikust nem fizetnek meg, akkor vagy nagyon szar munkát csinál, vagy két nap alatt elmegy.
Kérdésedre válaszolva: Nem. Hatalmas pénzt jelent egy oktatási intézménynek, hogy semmit nem kell szinte költeni a büfészakosokra és az állam meg támogatja hallgatónként. Vagy költségtérítéses, az meg mégtöbb pénzt hoz.
Pénz az Isten és ez a rendszer mindenkinek üzlet. Kivéve nekünk, akik büfészakon voltunk. De legalább lesz két diplomám.
Nekem meg fáj, hogy hivatásommá kezd válni valami - ami nálam nagy szó! -, de mégse fogok tudni benne sohase dolgozni, pedig kisebb - de még normális - fizetéssel is kiegyeznék.
Az állam oldja meg ezt!
Pont ez az, hogy az állam drága pénze!!
Min változtat az? :)
Nem szívesen írom le, mert a gyk előnye a névtelenség és szeretném megtartani.
Rendben és mi alapján állapítanád meg, hogy mi a piacképtelen és mi nem? A mostaniak is megpróbálkoztak vele és csúnyán fel is sültek.
A kutatások elmaradására meg ezernyi kifogást lehet találni, mint a forrás és eszközhiány, meg persze vannak olyan szakok dögivel ahol a szó hagyományos értelmében nem lehet kutatni, csak jó hosszú paksamétákat töltögetni és elemzéseket írogatni. Olyanokat meg nem nagy kunszt összedobni, főleg ha meg is szorongatnak a hiánya miatt.
A hozzáértés vizsgálatát én egyetlen politikai erőre sem merném rábízni, ráadásul ez a felsőoktatásban elég nehezen mérhető még a hozzáértők számára is.
Akkor is valamit csinálni kell!!!
Nem tudom, ha ti kerülnétek ilyen szakra vagy ismerősötök, akkor hogyan beszélnétek...
Az én szakomon pl. lehetne kutatni, de elemezni is, és én például szívesen segítenék oktatónak elemzésben is. Az elemzés ezen a szakon mérések végzését jelentené. Baromi szívesen mérnék műszerrel is és laboratóriumban is. Műszerrel mondjuk szívesebben.
Szívesen TDK-znék, de elhajtanak azzal, hogy keressek témát és céget. (Azt se tudom, milyen lélegzetvételű egy téma és milyen témát éri meg... egyik tanár még azt se mondta meg, hogy újat kell felmutatni, olyat javasolt, ami nem is újdonság, hanem netről összeszedegetős)
Nem megy ez így, hogy 10-15-20 helyen indul egy-egy kamuszak, hallgatók többszázát bocsátja ki évente.
Nem megy ez úgy, hogy 30-40 szakról az odajáró se tudja, mire való, de a tanárok se és a dékán se.
Nem megy ez úgy, hogy arra ad pénzt az állam, hogy tőlünk elvegyék a lelkesedést, a reményt, az elhivatottságot!!!!
Aki nem ebben a helyzetben van, az baromi könnyen beszél!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!