Hogyan alakulhatott ki a finnugorok nyelvcsaládjának nyelvrokonsága?
Ami kétségeket kelt bennem a finnugor nyelvelméletet illetően az a finnugor ősnépből történő leválás majd egy későbbi korban az ugor ősnépből történő leválás teóriája.
Szerintem ilyen, hogy finnugor ősnép nem létezhetett mivel nem ezt az eredményt mutatják a legújabb genetikai vizsgálatok.
A nyelvi hasonlóságban nem kételkedem, de mégis hogyan jöhetett létre ez a nyelvi hasonlóság?
Mivel finnugor ősnépből nem lehet levezetni. Ilyen, hogy finnugor ősnép nem létezett, genetikai vérségi hasonlóság, rokonság nem támasztja alá. Ha ilyen lett volna akkor közeli genetikai, vérrokonok kellene legyünk a finnugorokkal, de nem vagyunk. Genetikai vizsgálatok alapján látszik, hogy a magyaroknak és a nyelvrokonaiknak nem voltak közös genetikailag egy vérből származó őseik( a genetikai vizsgálatok alapján a múltban a magyarok ősei nem élhettek ugyanazon a területen ahol most a finnugor népek élnek, tény viszont, hogy valamikor a közelükbe kerültek és nyelvi hasonlóság alakult ki), tehát nem létezhetett egységes finnugor ősnép ahogy a történelem könyvek állítják.
A kérdésem ugyanaz, hogyan alakulhatott ki ez a nyelvrokonság?
Mikor fogják az eltéréseket is figyelembe venni a történelem könyvekben ? Szerintem úgy lenne helyénvaló, hogyha a különbségeket is bemutatnák a történelem könyvekben a nyelvelmélete illetően. Szerinte csakis így lehetne egy helyes és viszonylag pontos magyar őstörténetet írni. Vannak eredmények ami alapján lehetne.
Hát te teljesen kész vagy!
A magyarok eleve nem voltak egységesek a honfoglaláskor, nyelvészeti adatok alapján ma az a legvalószínűbb, hogy a hét törzsből legfeljebb ha 3 volt finnugor eredetű, a többi török: tessék, itt a válasz a genetikai kérdésre. Egy biztos: a vezértörzs (megyer) finnugor eredetű volt. Azon kívül rengeteg török eredetű népcsoport (ld: kabarok) is költöztek velünk. A kabarok tkp az "egyéb, futottak még" kategóriát jelentik. Viszont mivel a vezértörzs finnugor eredetű volt, ennek a nyelve lett az általános nyelv a magyarság körében. Innen a különbség genetikailag és a hasonlóság nyelvileg.
A mai magyaroknak meg még a sztyeppei népekhez sincs köze, genetikailag a széávokra hajazunk, leginkább a lengyelekre.
Olyan meg nincs, hogy a magyar nyelv hatására vált a többi, entitásként működő nyelv egymáshoz hasonlóvá és lettek nyelvrokonok. Egy nyelv vagy közös őstől származik a többivel, vagy nem. Bocsi hogy ezt kell mondanom, de a magyarság csak a honfoglalást megelőző 1-2 évszázadban alakult ki, korábban pedig a hét törzs ugyanolyan szedett vetett sztyeppei barbár volt, mint bármely más nomád nép.
Arra kéne büszkének lennünk, hogy ez a hét barbár nép sikeresen kiemelkedett a többi barbár közül, és mára a finnugorok legsikeresebb képviselőivé váltak. Nem kell itt többnek mutatni a régi barbárokat annál, amik voltak. Nem vagyunk sem atlantisziak, sem délről érkező felsőbbrendű hatás. Általában a legegyszerűbb magyarázat az igaz, célszerű ezt elfogadni.
"Egy biztos: a vezértörzs (megyer) finnugor eredetű volt."
Soha nem volt a vezér törzs finnugor eredetű, Árpád SZABÍRNAK VALLOTTA MAGÁT és övéit ami nem finnugor eredetre utal hanem türk, török sőt HUN eredetet mutat.
A Szabir pedig azt jelent valójában, hogy Csabir tehát Csaba Hun királyfi nemzetségéből való vagyis Szabir! Árpád és népe szabir volt ahogy maga Álmos is ezt jegyezd meg! Mindenhol így említik.
Ezt, hogy nem tudtad?
"Soha nem volt a vezér törzs finnugor eredetű, Árpád SZABÍRNAK VALLOTTA MAGÁT és övéit ami nem finnugor eredetre utal hanem türk, török sőt HUN eredetet mutat.
A Szabir pedig azt jelent valójában, hogy Csabir tehát Csaba Hun királyfi nemzetségéből való vagyis Szabir! Árpád és népe szabir volt ahogy maga Álmos is ezt jegyezd meg! Mindenhol így említik. "
Tessék, itt a válasz a genetikai kérdésre.
"Olyan meg nincs, hogy a magyar nyelv hatására vált a többi, entitásként működő nyelv egymáshoz hasonlóvá és lettek nyelvrokonok."
Evvel a buta állításoddal csak a neo-latin nyelvek rokonságát kérdőjelezed meg! Gondolkozz már el légyszíves.
Mintha ezt írtad volna:
Olyan meg nincs, hogy a latin nyelv hatására vált a többi, entitásként működő nyelv egymáshoz hasonlóvá és lettek nyelvrokonok. => DE IGEN VAN és EZ A MAGYARRA vagy az Ó-MAGYARRA is UGYANÚGY IGEN LEHET MINT A LATINRA VAGY MÁS NYELVRE!
A latin hatás pont jó példa nyelvrokonság kialakulására olyan nyelvek között amelyek a latin hatás előtt egyáltalán nem voltak nyelv rokonok.
A Gall a Trákkal nem volt rokon nyelv a latin hatásig.
Latin hatás után nagyon leegyszerűsítve lett a Gallból Ó-francia a Trákból pedig Ó-román így két olyan nyelv alakult át rokon nyelvvé latin hatásra melyek annak előtte nem volta azok.
Így kell elképzeli a finnugor nyelvrokonság kialakulását is.
Mint ahogy a finnugor-nyelvek sem voltak teljesen rokon nyelvek az ősmagyar hatás előtt!
Erről ennyit.
Videó a finnugor nyelvek rokonságról és a finnugor népekkel kapcsolatba kerülő magas kultúrát képviselő ősnépről (a magyarság elődeiről) amely nyelvének, nyelvi hatására létrejött a finnugor nyelvrokonság:
http://www.youtube.com/watch?v=yQR1EBxidmM
Már a nagynevű László Gyula is megmondta a tutit a finnugor nyelvrokonság és a nyelvcsalád kialakulását illetően a magyarság őseire nézve:
http://www.youtube.com/watch?v=tf_dqdRlZSU
Érdemes megszívlelni a gondolatait.
Hát azt nem tudtam, hogy időutazónak tetszik lenni, ha már azt is tudni tetszik, hogy Árpád minek vallotta magát:D
De most komolyan: honnan tudod, hogy Árpád Szabirnak vallotta magát?
Szabir=Csabir XDXDXD LOL XDXD Ilyet a világ nem bszott!!!! Megkérdezhetem, hogy hány éves vagy?
Ja egyébként azt tudtad, hogy Magyarország az valójában Agyarország volt, mert az ősmagyarok agyart tudtak növeszteni :DXDXD
Az ó-francia nyelv pedig nem a gallból alakult ki, ahogy az ó-román sem a trákból. Mindkét nyelv a latin helyi, vulgáris változatából alakult ki. Mégpedig úgy, hogy az adott római provinciában (például Galliában) a közigazgatás nyelve a latin volt, így a helyi lakosságnak fel kellett adnia korábbi nyelvét, és a latinra kellett váltania. Legfeljebb egy-két szó maradt meg a régi nyelvből.
Ugyanez történt pár évszázada a spanyollal is: az indiánok feladták saját nyelvüket, és áttértek a spanyolra pl. mexikóban, Venezuelában, Peruban stb. Az inka nyelv sem vált hasonlóvá a latinhoz, hanem az inkák átvették a spanyolt 100%-ban.
Youtube-videó? Komoly ember elvből nem tájékozódik youtube-videók alapján.
Komolyan: hány éves vagy?
Eddig nem avatkoztam bele a témába, de most megteszem.
Azért a finnugor rokonítás bár más nyelvekkel szemben nyelvészetileg, ismétlem nyelvészetileg meggyőzőbb, de nem annyira egyértelmű történetileg, mint aminek bemutatják.
Az se valami meggyőző, hogy Bíborbanszületettnek a De adminstrando imperio című görög szöveg alapján rekonstruált "Hetumoger" törzsneveket bárki is finnugor szavakkal párhuzamba hozza, mert az akkori középgörög kiejtés miatt a görög átírás még a latinnál is rosszabb volt.
Aki komolyabban, ismétlem komolyabban elmélyedett a nyelvészetben, az nem is dilettáns, de nem is kéjeleg a "nagy" tudásában, mert az nem matematika, hiába próbálják azzá tenni. Sokszor a legértelmetlenebb tűnő etimológia az igazi, mert ismerjük az abból fejlődő nyelvet.
Ne éljük bele abba a tévhitbe, hogy a nyelvészek olyan zsenik, mint a matematikusok feltalálók: az átlagembernél annyival okosabbak, hogy ismerik az általános nyelvtant és a tárgyi tudásuk az átlagembernél sokkal tágabb. És nagyon képlékeny bizonyítású tudomány, mert még a geocentrikus világképnek is nagyobb evidenciája van, mint annak, hogy mi a beszéd szavunkat a szlovák besedából kölcsönöztük volna, és abból azt a nyelvújítók igévé faragták vissza, és nem fordítva. Rengeteg ilyen "szláv" szavunk van. Mert nyelvet aztán csinálni lehet. Igen, nagy tudás kell, 20 nyelv szókincsét és nyelvtanát ismerni, hatalmas filológiai indexeket csinálni a szövegemlékekből, és azokat egyenként összehasonlítani, de ettől mégcsak az, amit mondunk, nem lesz több, mint "valószínű", nem pedig "biztos". Mert lehet, hogyha még többet tudunk meg a nyelv körülményeiről, teljesen kitágul a tér. A matematikai alapműveletek biztos igazsága nem fognak változni googolplexnyi idő múlva sem, mert minden körülményt ismerünk, és teljes indukcióval le lehet vezetni mindent. De ez csak a matematikánál van, és még a természettudományokra sem terjed ki a hatálya.
Nem hiszem, hogy, ha nem lenne a latinról nyelvemlékünk, a Grimm-törvényekből a cousin-t visszalehetne vezetni a latin consobrinus-ra, vagy a karriert a rómaiak lovaskocsijára, vagy a méhkast a vizsgára. De ez csak két kiragadott példa.
Több komoly tanulmány készült arról, hogy sokszor, pl. Julianus és Caprini esetében félrebeszélnek, csúsztatnak, mert hát az ember úgy se néz utána. Tehát nem fehér-fekete ez a kérdés, de nem is fekete-fehér.
Félreértelmeztél kicsit pár dolgot.
A finnugor ősnép az az a feltételezett populáció volt amely a rekonstruált finnugor ősnyelvet beszélte. Ez a definíciója, mint látszik köze sincs a genetikához, a genetika ezt sem megcáfolni sem megerősíteni nem tudja. A finnugor ősnép létét az cáfolja meg majd ha találnánk kelet európa síkságain olyan nyelvemlékeket amelyek teljesen más fonetikai s nyelvtani alakokról tanuskodnak mint a finnugor rekonstruált ősnyelv, ám a finnugor népek nyelvének egy része legalább olyan meggyőzően levezethető lenne belőle mint a finnugor ősnyelvből, míg a fgr nyelvek másik része sokkal nehezebben. Ez így teljesen más elmlet kialakítását tenné szükségessé.
Ha a finnugor nyelvekről beszélünk fölösleges egyáltalán behozni a genetikát a képbe, a mi cigányaink is magyarul beszélnek, mégis távol vagyunk tőlük genetikailag. ugyanez a helyzet az amerikai feketékkel, kiknek szinte 100%-uk angol nyelvű. A perzsák és a németek is az indoeurópai nyelvcsaládba tartoznak, kettejük genetikáját ne is említsük.
Azért a genetikai módszertannal is nagyon nincseek tisztábAn az emberek. Nem olyan mint a nyelvrokonság, ahol ha 1 nyelvcsaládba tartozik 2 nyelv akkor rokonok, ha nem nem. Genetikailag mindenki mindenkivel rokon, a kérdés itt az hogy mennyire. Ezt genetikai távolságban mérik.
És ez bonyolultabb mint gondolnánk,hadd éljek egy hasonlattal. Képzeljük el hogy holnap egész magyarország kitelepül, 5 millió megy angliába, és a másik 5 kínába, letelepednek és elkezdenek keveredni a helyiekkel.
100 év múlva mondjuk az angliai magyarok génállományának 30%-a fog az angoloktól származni, kínában szintén a kinai magyarok génállománya 30%-ban lesz kínai eredetű. Ezt összefoglalva mind2 csoport megtartja magyar géneinek 70%-át. És most mérjük le a genetikai távolságukat egymástól és a 21.századi magyarságtól. A mai magyarok és a fiktív jövőbeli angliai magyarok viszonylag közel lesznek 1máshoz. A maiak és a jövőbeli kínai magyarok már sokkal távolabb. A jövő beli kínai magyarok és angliai magyarok közti távolság pedig már gigantikus lesz. Miért?
1. 1 nép 2é válik és mások fele keveredik az a genetikai távolságot meglehetősen szemléletesen növeli, még akár annak ellenére is , hogy mind a kettő megőrizte génjei zömét.
2. A különböző emberfajok közti genetikai távolság többszöröse az egy-egy rasszon belüli népcsoportok közti távolságnak, tehát ha mi kínaiakkal keveredünk, akkor sokkal távolabb kerülünk őseinktől genetikailag mintha ezt valamelyik európai fajtával tennénk.
Az europid rasszon belüli populációk is viszonylag széles skálát mutatnak az egymástól való genetikai távolságuk tekintetében. Magyarán a mai genetikai kutatásokba nem csak az játszik bele hogy keveredtünk e hanem
a) kikkel keveredtünk
b)és hogy a többi fgr nép keveredett-e
c)és ha igen kikkel ,
d) valamint mennyire.
(A voguloktól való távolságunkon senkinek nem kell csodálkoznia, mivel ők épp pont paleoszibériai mongolokkal keveredtek.)
Még egy dolog a genetikával kapcsolatban
Nincs objektív genetikai-távolság számítási mód.
Például okvastam hogy mai magyarokkal vetették össze a honfoglalók genetikáját. Egyik számítási módszerrel az jött ki hogy a tőlük való távolságunk hosszú (jobbikos nyelvre fordítva:NEM VAGYUNK ROKONOK) míg a másik módszerrel számítva ez a távolság rövid (lefordítva : JA MÉGISCSAK ROKONOK VAGYUNK).
Czeizel Endre is könyvében (Magyarság Genetikája) 2 számítási módszert nevesít (Hummel valamint Nei módszere).
A könyv elejében több mai néppel veti össze a magyarság valamennyi néprajzi csoportját genetikai távolság szerint, feltüntetve az értéket mind két számítási módszerrel, mindezt egy táblázatban. Hummel módszerével a néprajzi csoportjaink többsége az "iránihoz" áll legközelebb. Lámlám, Nei módszere szerint a legtöbb csoport viszont a finnekhez. Nem az irániakhoz, nem a németekhez, szlávokhoz stb...
Azt hogy melyik módszer a "helyes" szerintem még a genetikusok sem tudják eldönteni.
A másik ami megtéveszthet: a vizsgált csoport létszáma miatti szóródás.
Végeztek például egy átfogó genetikai vizsgálatot az európai népesség származásáról. Röviden bemutatva azt találták hogy 1edül mináluk magyaroknál 60%-unkban megvan egy eu19 nevű "gén". Jöttek is a az ujságcikkek hogy milyen egységes nemzet vagyunk. Csak egy volt a bibi, kevés embertől vették a mintát, ami pontatlansághoz vezet.
Később másik vizsgálat keretében ránztek ugyanerre a génre, csak több embertől vették a mintát. Ők már csak 25%-ban mutatták ki az eu19-es halpocsoportot.
Összegezve ezeket, úgy gondolom hogy a genetika ebben az évtizedben még nem elég kiforrott arra hogy biztos választkapjunk tőle kérdéseinkre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!