Miért van az, hogy Magyarországon minden lényegesen drágább mint külföldön?
forintos áron értem persze.
Kint a nettó (nem bruttó!) árak a magyarokhoz képest jóval kisebbek. Telefon is fitying összegekbe kerül fitying percdíjakért.
Ha itthon leszámítjuk a telefonadót és az ÁFÁT, még akkor is rettentő drága a percdíj.
Termékeknél ugyanígy.
8-asnak üzenem
1 kg-s kenyér, 1,5-3,6 euró közt..
Hausbrot, 1,5 euró/kg.. Te 140 forintos kenyeret említettél. A magyar netto minimálbérből (közben utánanéztem 64 900 forint), vehetsz nagyjából 465 kiló kenyeret. Az osztrák minimálbérből vehetsz 666 kiló kenyeret. Tehát a kenyér is olcsóbb arányaiban. (nem pedig nominálisan nézve).
Persze az már csak hab lenne a tortán, ha az átlagbéreket hasonlítanánk össze, és nem a minimálbéreket.
ne idegesítsetek már.
Menjetek el a Tescoba. Nagybátyám ott dolgozik pékként.
Feladat: Meghatározott térfogatra kell felfújatni valahogy a zsömlét.
Kint németországban Tescos áron ettem akkora zsömlét, ami a Tescoban "óriás" zsömle, de úgy, hogy nem volt felfújva. 1-el már jól is laktam.
A tescos zsömléből 5-6 db-ot kell megennem hogy jóllakjak.
Nem hasraütöttem egyébként. Ft-ban számolva ilyen 10+ ft egy percdíj németországban. Na ez hogy?
"A magyar netto minimálbérből (közben utánanéztem 64 900 forint), vehetsz nagyjából 465 kiló kenyeret. Az osztrák minimálbérből vehetsz 666 kiló kenyeret. Tehát a kenyér is olcsóbb arányaiban"
Azt hiszem azt senki nem vitatta hogy "arányaiban" jobb az élet a napsütötte nyugaton. A kérdés (-nek álcázott kijelentés) azt állítja hogy nyugaton eleve olcsóbb minden. De ahogy állunk a kényér kb 4-10-szer drágább eddig.
Kérdező, ha állítasz valamit, tájékozódj előbb. És főleg értsd meg a működését.
Az árképzés - azon túl, hogy alapvetően a gazdaság szintje határozza meg - sok politikai elemtől is függ, amit más módon kompenzálnak.
Igen van néhány termék, szolgáltatás, ahol a magyar ár sok külföldinél drágább. Alapvetően ennek két oka van, egyfelől a rárakódó adók, másfelől a vásárlási szokások politikai terelése. Azonban - a mindenütt jelenlévő egyedi különbségeket nem számítva - fő vonásaiban az árszínvonal a nemzetközi szintnek felel meg, vagy valamivel alacsonyabb. Éppen pékáru esetén alacsonyabb. A fordított érzés a minőség jelentősebb gyengesége miatt lehetséges. Egyes termékek lényegesen gyengébbek nálunk. Viszonylag jellemzően a nagy multinacionális kereskedőházak - főleg élelmiszer - termékei otthon általában (azonos csomagolásban) sokkal jobbak.
Az árak azért egyenlítődtek ki, mert nyitott gazdaságunk lett, a kereskedelmi kapcsolatok nem tesznek lehetővé komolyabb árkülönbséget. Az csak zárt gazdaságokban lehetséges, igaz ott viszont nincsenek (vagy alig) nemzetközi termékek.
A gazdaságunk rendkívül rossz hatékonyságú, ez tükröződik a bérekben. Az óriási ellenmondás az, hogy sok munkafajta - jellegénél fogva - mindenütt azonos, tehát egy konkrét alkalmazott azonos mennyiségű munkát végez sokkal kevesebb pénzért. Ha nem így lenne, nem lenne itt külföldi befektető, egy se! Ugyanakkor a munkamegosztás, és a munka szervezése, az infrastruktúra lényegesen alacsonyabb, rosszabb, ezért gyengébb a hatékonyság. A rossz helyzet hibás gondolkodást eredményez, amit röviden közgondolkodásnak nevezünk. Ennek nem sajátja a minőségi munkavégzés iránti igény (elvégre nem fizetik meg - mondja a delikvens). A fő szempont a csalás (adó, munka, befizetések, adatok és számos más területen), fel sem merül, hogy magasabb fizetés kizárólag az előtte megtermelt érték eladásából lehetséges. A helyzet közvetlen előidézője az állampolgár, csakhogy ő egymaga nem képes ezen változtatni, és alapjában nem is az ő dolga. Ez tipikusan a kormányok dolga, a minőségi munka feltételeinek megteremtése, arra ösztönzés, annak ellenőrzése, és természetesen a megbecsülése csak központi indítással lehetséges. Kiteljesedése persze különféle szervezeteken át a hétköznapi emberig kell, hogy terjedjen, de a mozgató a kormány. Amely hosszú ideje nem tesz eleget e kötelességének, és a tömeg erre nem is készteti. Mert e két dolog kölcsönösen hat egymásra. ÉS nem viszállyal, hanem együttműködéssel lehet csak a kilábalást elkezdeni. Persze nem bármely elvtelen, hanem egyensúlyt tartó együttműködéssel. Ennek meg nem értése növelni fogja az aránytalanságot.
Azt hiszem azt senki nem vitatta hogy "arányaiban" jobb az élet a napsütötte nyugaton. A kérdés (-nek álcázott kijelentés) azt állítja hogy nyugaton eleve olcsóbb minden. De ahogy állunk a kényér kb 4-10-szer drágább eddig.
Nominálisan drágább, de reál áron számítva olcsóbb. Amikor valaki arról beszél, hogy mit vagyunk oda azért, hogy a külföld minimálbér 1000 euró, hiszen minden drágább, akkor egyértelműen az osztrák bérekhez képest kell viszonyítani az árakat, hiszen osztrák fizetésről beszélünk. Nem lehet úgy összehasonlítani azt hogy mi mennyibe kerül, hogy magyar fizetést veszek alapul, de osztrák terméket hasonlítok hozzá.
Ha azt mondja valaki, hogy odakint drágább a kenyér, akkor az nem igaz, mert olcsóbb. Ha valaki azt mondja, hogy nominálisan drágább a kenyér, az korrekt megfogalmazás.
Akkor eljutottunk egy másik mederbe: ugyan kint drágábbak kint a dolgok, de subjektíven jobbak. Én is kóstoltam a kerítést, tényleg kolbászízű!
Haver, ha te jól érzed magad kint, örülünk neki, de ha az kell az örömödhöz, hogy irigykedjünk rád, miközben szarul érezzük magunkat, az nem fog menni.
"Az élelmiszerek általában pont, hogy itt olcsóbbak, kint meg minden ugyan annyi mint itt."
Legalább találd már ki mit akarsz hazudni!
Ha itt olcsóbbak az élelmiszerek, hogy lehet kint minden ugyanannyi mint itt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!