Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek mekkora nagyságren...

Szerintetek mekkora nagyságrendű összeg lehet az, ami évente korrupció/lopás útján eltűnik az állam zsebéből?

Figyelt kérdés

Csak egy irányadó szám az érdeklődőknek:

A 2012-es állami bevételek kb. 30 ezer milliárd körül voltak.

Akár lehet tételesen is levezetni, hogy mire mennyi mehet el kb. egy évben.


És még mielőtt elmenne pártpolitika irányába: légyszi ezt ne, én egyik pártnak sem vagyok híve, azért írtam 2012-es adatot, mert ez a legfrissebb.


2013. okt. 29. 14:06
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
én olyan 10%-ra tippelem, de ez tényleg csak tipp.
2013. okt. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Belegondolva, hogy mennyi adót fizettetnek be, mennyivel változik az államadósság és mennyi fejlesztés történik az országban, felbecsülhetetlen, tragikusan magas összegről lehet szó.
2013. okt. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Az egy dolog, hogy kb. 10%-ot ellopnak, de a csaló emberek (vállalkozők, feketén dolgozók, kisebb fizetésre bejelentettek, stb.) ennek többszörösét eleve be sem fizetik a költségvetésbe. Ez ugyanúgy lopás szerintem. Mert a többi embernek ennyivel többet kell(ene) befizetni, ill. ennyivel kevesebb jut pl. a tanárok/orvosok fizetésére, stb.
2013. okt. 29. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
0%
Gondoljatok bele, ha tényleg ellopnak minden évben 10%-ot, tehát 3000 milliárd forintot, akkor az azt jelenti, hogy minden évben lesz 3000 új milliárdos ember Magyarországon. Ez reális??? Az elmúlt 10 évben lett 30ezer új milliárdos ember Magyarországon? Azt meg nem hiszem el, hogy 1-2 ember lop el minden évben 3000 milliárd forintot, de ezt ti sem gondolhatjátok komolyan.
2013. okt. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

"Az egy dolog, hogy kb. 10%-ot ellopnak, de a csaló emberek (vállalkozők, feketén dolgozók, kisebb fizetésre bejelentettek, stb.) ennek többszörösét eleve be sem fizetik a költségvetésbe"


Hát ez már ilyen "mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás" probléma.

Én úgy gondolom, hogy a politikusok kezdték a lopást, így aki elkerüli az adófizetést, az teljesen igazságosan cselekszik, mert a politikusok úgyis ellopnák.

És pont emiatt először a politikai elitnek kéne változtatnia, aztán lehetne szó arról, hogy mindenki rendesen fizesse be az adóját.

2013. okt. 29. 15:17
 6/19 anonim ***** válasza:

kedves kérdező!


erre van hivatalos statisztika, a transparency international végzi ezeket a felméréseket nemzetközi szinten


hazánkban most körülbelül 25 %-os a korrupció miatti kiadástöbblet


ha ismered a kiadásokat, akkor te is kiszámolhatod

2013. okt. 29. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

"Gondoljatok bele, ha tényleg ellopnak minden évben 10%-ot, tehát 3000 milliárd forintot, akkor az azt jelenti, hogy minden évben lesz 3000 új milliárdos ember Magyarországon. Ez reális??? Az elmúlt 10 évben lett 30ezer új milliárdos ember Magyarországon? Azt meg nem hiszem el, hogy 1-2 ember lop el minden évben 3000 milliárd forintot, de ezt ti sem gondolhatjátok komolyan."


A 10%-ot én is túlzásnak tartom, de ettől függetlenül szerintem nem jól látod a dolgokat.

De induljunk ki 3000 milliárdból csak a példa kedvéért. Ez az összeg nem 3000 ember között oszlik szét. A nagy része az amúgy is szupergazdag, tűzközeli cégekhez vándorol közvetlenül, pl. Közgép, Strabag, és társai, stb. Innen egy része visszacsorog a politikusoknak, ami már kapásból érint vagy 1000 embert. De még a cégeknél maradó rész sem egy ember tulajdona lesz,hanem a cég tőkéjét fogja gyarapítani, így mondjuk minden tulajdonos részesül belőle. Megint csak néhány 100 ember lehet érintett. Ezek a nagy cégek aztán továbbosztják az egy fokkal kisebbeknek, azok kisebbeknek, stbstb., ezen a láncolaton keresztül legalább még 3-4000 embernél csapódik le a zseton.

Már most tartunk kb. 5-6000 embernél, és még bőven nincs vége.


Mert a maradék meg az egész közigazgatásban tűnik el, kenőpénzek polgármestereknek pl. Ugye az egész országban van kb. 3500 település, ha minden 2. polgármester a havercégek között szétszór évente X millió pénzt, mondjuk minden ilyen polgármesterre jut legalább 5 haver vállalkozó, akik még szintén továbboszthatják kisebb cégeknek, tehát itt megint van kb. 1750 * 5 * 2 ember, ez 17500 ember.


Tehát már eddig érintett az egész kb. 22 000 embert, akik nyilván kitömik a rokonaikat is pénzzel, mindegyik mondjuk 10 további rokonnak juttat belőle - ugye feleség bankszámlájára tesz pénzt/nevére vesz ezt-azt, anyja-apja, testvérei, gyerekei, stb.

Ez akkor már ~ 100 ezer ember, akik között szétoszlik ez a pénz, és így nézve már fejenként csak 30 milla évente.

Persze nyilván nem egyenletesen oszlik el, a bivalyröcsögei polgármester építési vállalkozó haverjának a gyereke már csak néhány száz ezret lát az egészből nyilván, míg mondjuk a Közgép, Strabag, stb. tulajdonosi köre fejenként akár 10 milliárdos nagyságrendű tételekkel gyarapodik.


Na meg ezt nem úgy kell elképzelni, hogy ez jóváíródik XY bankszámláján, mert egy elég nagy részét elköltik, ingatlanokra, beruházásokra, nyaralásokra, külföldi bankszámlákra, részvényekre, tehát tisztára mossák, aztán a pártok a pártkasszából ebből fizetik a kampányokat, gyűléseket, stbstb.


Mindenesetre én személy szerint 3 és 5% közötti pénzt látok reálisnak.

2013. okt. 29. 15:42
 8/19 A kérdező kommentje:

"hazánkban most körülbelül 25 %-os a korrupció miatti kiadástöbblet"

Azaz ezt azt jelenti, hogy 20%-át lopják el a pénznek.


"ha ismered a kiadásokat, akkor te is kiszámolhatod"

Na de ez az, amit nem nagyon lehet ismerni.


Mert pl. nyilvánosak a nyugdíjrendszer kiadásai. Ott nem nagyon tudnak lopni, ahogy a közalkalmazottak bérezése is, ott sem tudnak lopni nagyon.


Tehát ebben az értelemben a "kiadás" az igazából a közbeszerzéseket jelenti, tehát arra kéne valami adat, hogy közbeszerzéses úton mennyit költ az állam egy évben.

Persze nem csak a pályázatokra gondolok nyilván, mert bizonyos összeg alatt nem kell pályáztatni, mittomén, bivalyröcsöge önkormányzat lekövezteti a falu főterét 10 milláért, az ilyeneket nem nagyon szokták pályázni, hanem egyből odaadják valakinek.

Vagy pl. szakértői díjak, ami a nagy kedvenc módszere a hivataloknak és a politikusoknak, készíttetnek egy 2 oldalas szakértői véleményt Gipsz Jakabbal 50 milláért, meg hasonlók.


Az a baj, hogy ezekről nincs semmilyen adat, hogy mennyit költenek ilyen célra. Amit eddig találtam forrást, abban csak annyi volt, hogy pl. "Központi költségvetés kiadások 10 ezer milliárd", de nincsen bontva.

2013. okt. 29. 15:51
 9/19 anonim válasza:

Meg sem próbáltad keresni.

Költségvetést megtalálod azonnal, google egyből első találat.


Ha ezt megteszed látni fogod,hogy a költségvetés közel sincs 30 ezer milliárd.


Kb 10000 vezető szerepet betöltő politikus, polgármester,intézményvezető, állami cégvezető van ma Magyarországon.

A top 50-et nem nézem , tehát miniszterelnök, főpolgármester és hasonló legfelső vezetőket, megbecsülni sem próbálnám

Marad kb 9950 ember

Az ők éves juttatása 3-400 milliárd körül lehet, ahogy néztem most hirtelen.

Én reálisnak ezen felül 100-200-at gondolok amit elhappolnak, persze ez csak tipp.

2013. okt. 29. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Majdnem 30 millió, bár az egyéves GDP is 27.000 milliárd forint körül van:

[link]


Úgy én a 2-3%-ot reálisnak tartom különböző himi-humi projekteken, tanácsadáson és kiosztott jövedelmező, bár munkavégzést túlzottan nem igénylő albizottsági állásokon keresztül.

2013. okt. 29. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!