Ha Kádárék nem adósítják el az országot, akkor milyen lett volna az életszínvonal?
Körülbelül Lengyelország szintjén lettünk volna?
A rendszerváltáskor az államadósság inflációval korrigálva, mai áron körülbelül 17000 milliárd Ft volt, ez jelenleg 23000 milliárd körül van, úgy hogy közben az államnak volt jelenlegi áron 8400 milliárd Ft privatizációs bevétele.
(Tehát ha így leegyszerűsítjük, akkor a jelenlegi államadósság 55%-a kádári örökség, 45%-a származik a rendszerváltás utáni kormányoktól.)
Ez az eset nem eset. Mégpedig azért nem, mert Kádár alapvető szemlélete volt az életszínvonal emelése (más kérdés, milyen áron). Ezért ha nincs hitelfelvétel, Kádár sincs, és akik helyette lettek volna, vagy szorosabban együttműködnek a Szovjetunióval (mert általa lesznek hatalmon) és lásd Lengyelország, NDK, vagy nem, és akkor lásd Csehszlovákia 1968-as bevonulás, vagy Lengyelország 1981-es hatalomátvétel.
Ami a kérdés eszmefuttatását illeti, nem egyszerűsíthetjük le, mert a privatizáció végrehajtásának módja alapvetően befolyásolja a gazdaság működését. Más szóval úgy is végre lehetett volna hajtani, hogy az államadósság jelentősen csökkenjen (mondjuk lényegtelen szintre). Továbbá a kádári örökségnek nemcsak az államadósság, hanem a gazdaság és az életszínvonal 1989-es szintje is része volt. A mai állapotok szintjéhez két dolog kell: honnan indulunk, és milyen a trend. Mi (a többihez viszonyítva) magasról indultunk és lefelé mentünk. De mehettünk volna felfelé is (más kérdés, hogy az új vezetők is a régi rendszer folytatása, a nép is régi folytatása, tehát a másféle megoldás emlegetése színtiszta illúzió).
Jobb lett volna az 1990-es évektől, bár előtte egy kicsit rosszabb lett volna, kb. megközelítette volna a Ceausescu féle román modellt a 80-as évekből.
A hitelfelvételt egyébként Fekete János nevű zsidó embernek köszönhetjük, (kinek másnak is ), aki segíteni akart nemzetközi bankároknak, hogy a magyar nép vérét szivják.
Ha valahogy meg lehetett volna akadályozni a hitelfelvételt, akkor
-vagy buktak volna a komonisták vagy rendkivüli állapot lett volna, mint Lengyelországban és csak 10 évet kellett volna kibirni,
- Fekete Jánost és bandáját el kellett volna hallgattatni. Kérdés, ki tudta volna ezt megtenni ?
- a függésváltás után rögtön egy adóssággeneráló és hitelfelvételt tiltó / korlátozó gazdaságpolitikát kellett volna folytatni, a mostanihoz hasonlót.
Ebben az időszakban Surányi Györgyöt és Bokros Lajost kellett volna elhallgattatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!