Az utóbbi években mi ez a nagy Kádár-nosztalgia?
McDonald's-ban Retróburger, panelházi életstílust istenítő reklámok, magukat Jobbikosnak valló fiatalok Oroszországot éltetik és olyan filmeket idealizálnak, mint a Kopaszkutya.
Nem veszik észre az emberek, hogy a 80-as években és előtte nem véletlenül volt Vasfüggöny a kommunista országok nyugati országok felé néző határain?
Hogy nem véletlenül történt a Rendszerváltás?
Hogy a 90-es években nem a Gonoszzsidók™ miatt éltette az egész ország Amerikát meg az Amerikai filmeket, zenéket?
Mikor ébrednek fel végre az emberek a múlt idealizálásából és vizsgálják meg, hogy nem valami gonosz érdekcsoport manipulációja miatt volt olyan a populáris kultúra 1988 és 2010 között, amilyen?
Én ugyan nem éltem az előző rendszerben, de jól emlékszem rá, hogy a 90-es években is milyen csövi körülmények között élt az ország a Nyugathoz képest. Amikor láttam a német RTL-en vagy a Cartoon Network-ön valami klassz, modern cucc reklámját, mindig megkérdeztem a szüleimet, hogy "nálunk miért nem kapni ilyesmit" és a válasz az volt "a kommunizmus nemrég szűnt meg, és még nem épültünk fel a lemaradásból".
Tényleg ezt kívánják vissza egyesek?
Én éltem az előző rendszerben. Jól. Emlékszem rá.
Tényleg nem lehetett mindent kapni, ami nyugaton volt (főleg műszaki cikkek terén), de a mindennapi élethez szükséges dolgok (étel, ital, ruha) nem jelentett problémát.
Autóra várni kellett, mert nem tudtak eleget gyártani, most nincs pénzem autóra.
Nyugatra csak 3 évente lehetett menni. Utoljára 12 éve jártam ott...
Amúgy nem élek rosszabbul mint akkor (lekopogom), de akkoriban biztos volt, hogy másnap is meg lesz ami ma van.
A Rendszerváltás annyira nem véletlenül történt, hogy ha megnézed ki, mi volt előtte azok közül akik most hatalmon vannak, elcsodálkoznál.
(Félre ne érts, nem a jelenlegi kormányra gondolok, hanem az elmúlt 23 évre.)
Akik akkor a hatalmi elithez tartoztak (Párt- és KISZ titkárok, Tanács-elnökök, TSZ-elnökök,Szakszervezeti titkárok), azok bizony ma is a csúcson vannak, csak különböző pártok színeiben.
Ennyire ne lássuk már feketében és fehérben a világot! Akármilyen szar is volt az előző rendszer, azért voltak jó oldalai. Például volt magyar ipar és mezőgazdaság, voltak munkahelyek. Mindenki meg tudott élni valahogy, és az átlagos életszínvonal nem is maradt el a mostanitól.
Az más kérdés, hogy a boltokban valóban nem volt valami nagy a választék, sok mindent szinte egyáltalán nem lehetett kapni, egy autóra meg évekig kellett várni. Az utazást is jelentősen korlátozták, főleg nyugatra. Ugyanakkor nem voltak ennyire nagyok a vagyoni különbségek, és nem volt ennyi hajléktalan. Akkoriban elképzelhetetlen volt, hogy emberek tömegei kerülnek az utcára a devizahitelek miatt.
Persze, nem véletlenül volt a rendszerváltás, de így utólag visszanézve nem egészen az történt, amit akartunk. Az elmúlt 25 évben nem felzárkóztunk a nyugathoz, hanem sok tekintetben inkább még jobban leszakadtunk. Az állami vagyont szinte teljes egészében elherdáltuk, iparunk szinte nincs, ami van, az is külföldi kézben. A nyugat csak piacként és olcsó munkaerőként tekint ránk. A multik felvásárolják az itteni üzemeket, majd bezárják őket. Miután leállították a hazai termelést, a saját termékeiket hozzák be külföldről.
Ha előre tudták volna az emberek 1988-ban hogy ez lesz, lehet nem rajonganak annyira a rendszerváltásért, igaz? Persze a mérleg másik serpenyőjében ott van a réginél szabadabb sajtó, utazás, meg a nyugati termékek bőséges választéka. Akadály nélkül hozzáférsz bármely amerikai vagy más kapitalista filmhez, zenéhez, termékhez.
Egy szó mint száz, kedves kérdező, nem állítom, hogy egyik vagy másik rendszer jobb lenne, mivel mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Csak arra akarok rávilágítani, hogy egy kicsit árnyaltabb a dolog, nem fekete és fehér.
"Nem veszik észre az emberek, hogy a 80-as években és előtte nem véletlenül volt Vasfüggöny a kommunista országok nyugati országok felé néző határain? "
Ha ez nem lett volna beözönlött volna ide az egész nyugat a mérhetetlen jólét miatt.
"Én éltem az előző rendszerben. Jól. Emlékszem rá.
Tényleg nem lehetett mindent kapni, ami nyugaton volt (főleg műszaki cikkek terén), de a mindennapi élethez szükséges dolgok (étel, ital, ruha) nem jelentett problémát."
Én ma is örülnék neki, ha a nyugat nem ide hordaná a szemetét.
Kádár mester kölcsönöket vett fel a csúnya nyugattól.Amiket még most sem sikerült visszafizetni.A 90-es évek első demokratikusan megválasztott kormányai még több kölcsönöket vettek fel a nyugattól .Amiket még most sem sikerült.Bajnai kormánya szintén kölcsönöket vett fel az.Amit nagy nehezen sikerült visszafizetni.
Mire ment el a pénz Kádár idejében?Arra ,hogy viszonylag jobb életkörülményeket biztosítson és a veszteséges ipart a rengeteg értelem nélküli sóhivatalt és munkahelynek álcázott "felnőtt óvodát" fenntarthassa.
Mire mentek el a rendszerváltás után felvett kölcsönök?
Elsősorban arra hogy az államháztartást megmentse a csődtől, aztán egy részük simán le lett nyúlva, de történtek halaszthatatlan beruházások is belőle az infrasrtukturába.
"Ha nem lennének ilyen parasztjaink és ilyen mezőgazdaságunk, akkor olyan iparunk lenne...Attól koldulnánk"
Mondta Hofi a 80-as években.
Hát most attól koldulunk.
Az ,hogy ki mikor hogy találja meg a számításait és mitől milyen az életminősége az elsősorban saját magán múlik.
Ám vannak akiknek a Kádári világ feküdt jobban mert szerették ha az állambácsi nyúl a hónuk alá és rakja össze nekik az életet.Az ő nyafogásuktól hangos a közbeszéd manapság.
És vannak akik a saját szakmai tudásukból,szorgalmukból és igyekezetükből szeretnek érvényesülni és segg-nyalás nélkül kihúzott derékkal egyenes gerinccel szeretik az életet .Akkor is ha sok vesződéssel jár és nehezebb.
Ők azok akik nem érnek rá bármire.
A ma 01:26 válaszoló tökéletesen összefoglalta a kérdésedre a választ.
Annyiban vitába szállnék, hogy az átlagos életszínvonal nem hogy nem maradt el a mostanitól, hanem magasan meg is haladta a mait. Az 1980-as években meginduló GMK lehetőség (főleg a fizikai állományban) megkétszerezte-háromszorozta a jövedelmet. Számokkal nem dobálódznék, de az a szakmunkás aki 20 ezer forint alatt keresett pl. 1982-ben, ritkának számított.
Egy nagy bajunk volt, hogy ennek ellenére vakon ácsingóztunk a kapitalizmusra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!