Elmagyarázná nekem valaki, hogy a gazdasági válság miatt miért kerültek bajba a devizahitelesek? Mi a közvetlen ok-okozati összefüggés?
Az oké, hogy a forintárfolyam megnőtt, de Amerikában a jelzálogpiacon volt a válság. Mi tehát a kapcsolat?
Köszi
Tévedés, hogy csak a devizahitelesek kerültek bajba, a forinthitelesek között sem kevesebb a nem fizetők aránya. Ennek fő oka a munkanélküliség, illetve a részleges munkanélküliség (túlórák hiánya, részmunkaidő, stb).
A devizahiteleseknél az volt a külön szívás, hogy megnőtt Mo. országkockázati felára, és a forint is gyengült. Hogy ez miért történt? Hogy egy klasszikust idézzek:
"Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai – amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni – segítette, hogy ezt túléljük."
A világgazdaság pénzbősége egy időre megszűnt (de a FED pénznyomtatása miatt most megint ez van), meg, ami a lényeg óvatosabbak lettek a befektetők.
Amiért a Ft ma gyengébb mint akkor volt, annak két fundamentális oka van. Az egyik az, hogy a külföldi valuta alapú hitelexpanzió keresletet támasztott a forintra, mert a kölcsönvett pénzen rögtön forintot vettek - ez a kereslet kínálat örök törvénye miatt erősítette a forintot. A fordított folyamat, amikor hitel-leépülés van, pedig eladói nyomást jelent a forintpiacon, tehát gyengíti a valutát.
A másik ok, hogy az alacsonyabb forint-alapkamat politikával megállították a carry tradinget, azaz hogy az alacsony kamattartalmú "kemény" valutákért forintot vesznek, kamatoztatják, majd visszaváltják.
Hogy nem borult meg teljesen a forintárfolyam, annak az az oka, hogy közben egyensúlyba került a külker mérleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!