Az adóemelések segítettek a kormánynak elkerülni a recessziót?
Azokban az országokban, ahol a keresletcsökkenést, gazdasági visszaesést követően a kormányok kiadáscsökkentéssel próbálták csökkenteni a költségvetési hiányt, ott általában csak még mélyebb lett a visszaesés és létrejött egy lefelé tartó spirál.
A magyar kormány nagyrészt inkább adóemelésekkel tette rendbe a költségvetést, megmaradt a költekezése.
Egy területen volt jelentős adócsökkentés, a magasabb jövedelműeknél a SZJA csökkentése és ahogy ez várható volt válságban, nem segítette a gazdasági növekedést az intézkedés, a többletjövedelmet inkább megtakarításokba helyezték az emberek.
A magyar gazdaság jelenleg a 2010-es szinten teljesít, de jövőre már 1,4%-os növekedést jósolnak.
Persze a jövőben szükség lesz adócsökkentésekre is, hogy javítsák a versenyképességet a régiós összehasonlításban.
ne haragudj kedves kérdező, de te melyik univerzumban élsz és hogy kerültél ide?
mi az, hogy elkerülni a recessziót? akkora recesszió van, hogy a fal adja a másikat.
milyen spirál? rajtunk kívül mindenki növekszik.
hol élsz te?
08:58
"A "nyuggereknek" nem tolnak egyre több pénzt, ..."
A nyugdíjkassza hiánya honnan van kipótolva, hm?
"mi az, hogy elkerülni a recessziót? akkora recesszió van, hogy a fal adja a másikat.
milyen spirál? rajtunk kívül mindenki növekszik. "
Az ország gazdasági teljesítményéről (GDP) van szó.
Erről írtam, hogy megállt a visszaesése, jelenleg stagnál (a 2010-es, illetve 2005-ös szinten van).
És vannak országok, ahol még tart a recesszió. Például Görögországban 2009 óta folyamatos a visszaesés, már 22%-kal csökkent a gazdaságuk és csak 2015-re jósolják a recesszió végét.
A munkanélküliség már 27%-ra emelkedett.
Hasonló a helyzet Portugáliában is, ahol már 17% a munkanélküliség és a következő évekre is recessziót jósolnak a gazdasági szakemberek.
Cipruson a pénzügyi válság miatt 2012-2014 között egy 13% körüli visszaesés várható, csak 2015-re várják a recesszió végét.
Kedves kérdező. A GDP egy fontos mutatója a gazdaságnak, de ebből messzemenő következtetést csak a többi mutató ismeretében (elsősorban a gazdasági szerkezet) lehet mondani, akkor is óvatosan. Tehát a gazdasági növekedés a szokásos propagandaszöveg, tavaly és tavalyelőtt is hallottuk. Sőt a választások előtt azt is, egy év alatt mindent rendbe teszünk, aztán... Hát nem egy év alatt, nem mindent és nem rendbe, de kétségkívül a többi stimmel.
Az említett országokban nincs semmiféle, a miénktől különböző kiadáscsökkentés, éppen ez a baj. A különbség az, hogy a görögöknél az adósság összehasonlíthatatlanul nagyobb, a beleszólás ettől nagyobb, nem az ellenállás hiányától. Portugáliát pedig hagyjuk, elég friss tapasztalatom van arról, mennyire mennek ott rosszul a dolgok. A kocsim például sokkal jobban. A fővárosuk pedig kifejezetten tiszta, pedig nagyobb. Rosszul élnek, mint mi, de kevesebbet hőzöngenek, többet dolgoznak, főleg nem utálják egymást. Pedig sokféle nép.
A nálunk történő adónövelés pedig (ha nem csak szemezgetünk, hanem az összességét nézzük) példa nélkülien nagy, és most kizárólag a szélesebb rétegeket érintőkről beszélek. Ne szemfényvesszünk, maradjunk a valóságnál, még ha fájdalmas is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!