Mit jelent az, hogy alacsony infláció? Ez mivel jár? Mi a jó, vagy rossz ebben?
Az alacsony infláció azt jelenti, hogy több év múlva sem fog elértéktelenedni a pénzed számottevően. Úgy képzeld el, hogy van 1000 forintod, amiért vehetsz idén 10 almát, de ha magas az infláció, akkor 5 év múlva már csak 3-4 almát vehetsz ugyanannyi pénzért.
Azért azt érdemes tudnod, hogy az MSZP kormányzása idején, 2006 és 2010 között kis híján dupla annyi volt az infláció, mint most, a Fidesz kormányzása alatt. A most megkeresett pénzed sokkal többet ér.
Az egész inflációsdinak az az alapja, hogy az országok pénzei nem ugyanannyit érnek. Régen az határozta meg, hogy mennyit ér egy pénz, hogy az adott ország mennyi arannyal rendelkezett. Amennyi aranya volt egy országnak, annyit ért az összes pénze együtt. Ha Nekeresdországnak pl. összesen 100 millió Ft értékű aranya volt a kincstárában, akkor az összes nekeresdországnyi pénz összehordva egy halomba 100 millió Forintot ért. Ha elkezdtek többet nyomtatni, akkor értelemszerűen mivel több pénz, több papírfecni volt forgalomban, ezért egynek kisebb értéke lett. Ha csak egy pénz lett volna, az 100 milliót ért volna, ha már kettő, akkor egy már csak 50 milliót, ha nyomtatnak egy harmadikat is, akkor az pedig már csak 33,3333 milliót és így tovább.
Ma már nem az arany adja a pénz értékét, hanem az ország gazdasági teljesítménye, a belé vetett bizalom. Az infláció viszont most is azt jelenti, hogy mondjuk egy Forintból egyre kevesebb értéket lehet venni, mert az egyre kevesebbet ér.
Ha túl nagy az infláció, az nem jó, mert előfordulhat, hogy a reggel megkapott havi fizetésből estére már csak egy csokit lehet venni, vagy már azt sem. Magyarországon volt eddig az egyik legnagyobb hiperinfláció a történelem során, akkor az emberek már szimplán eldobálták a pénzt az utcán, az annyira elértéktelenedett óráról órára.
A közgazdászok szerint viszont egy kis infláció jó, mert arra ösztönzi az embereket, hogy ne üljenek a pénzükön, hiszen az úgy folyamatosan veszti az értékét, hanem vásároljanak, fektessék be, tegyék be a bankba. Így a gazdaság pörögni fog. Arra is jó, hogy így az állam kicsit többet költhet, mint a bevétele, mert amennyivel az államadósság nőne, ideális esetben annyival romlik a pénz is, tehát hiába nő összegszerűen az adósság, azt könnyebb lesz kifizetni.
Az alacsony inflációnak van előnye és hátránya is.
Előny: nem értéktelenedik el a pénzed.
Hátrány: nincsen gazdasági fejlődés, ezért alacsony az infláció.
Tehát amivel a Fidesz mostanság kampányol(40 éve nem volt ilyen alacsony az infláció), csak azt mutatja, hogy a gazdasági fejlődés nagyjából a 0-val egyenlő.
3-4%-os infláció normálisnak mondható, ha úgy tetszik az "arany középút".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!