Kinek érte meg a nemzeti trafik?
Júliusban az előző havihoz képest felére zuhant a legális cigarettaforgalom, a jövedékiadó-bevétel pedig a tavaly júliusi és augusztusi 36 milliárdról 28, illetve 24 milliárd ft-ra esett. És állítólag a trafikok kétharmada sem hoz elegendő bevétel.
Ez várható volt.
Minél szűkebb a skála (árú féleség) egy boltban, annál nagyobb forgalmat kell lebonyolítani az adott termékre (kekre) lebontva lebonyolítani. Mivel a dohánytermékek nem szabadárasak így a haszonkulcs meghatározással sem lehet játszani. Nyilván ha egy kisebb településen ma van kettő és egyik sem hoz elég hasznot. akkor a töke mértékétől függően akinek kevesebb az hamarabb beadja a kulcsot. Még nagyon nem letisztult ez a piaci szegmens ebben a formában, de egy év múlva már okosabbak lehetünk.
Ahol nem képes fennmaradni egy dohánybolt sem ott a feketekereskedelem lesz az igazán nyerő. Bár gy is kezdi reneszánszát élni.
- a kormány megint bekavart egy olyan - eddig jól működő - területre, amihez nem ért.
- voluntarista módon úgy szabta át a feltételeket, és a rendszer működését, hogy nem kérdezte meg, sem az érintetteket, sem a szakembereket, sem az érdekvédelmi szervezeteket.
- olyan feltételeket szabott, amelyek a piac törvényeivel (kereslet-kínálat) ellentétesek, ezért a napi gyakorlatban nem működnek.
- az érdekeltek kiválasztásában politikai szempontokat is érvényesítettek.
- a rendszer nyilvánvaló zavarai és nehézségei ellenére sem változtatnak az elrontott szabályozáson, mert az a kudarc beismerését jelentené. Inkább ,,szívjon" a vásárló, a kereskedő, a nagykereskedő és virágozzon a feketepiac.
Ez az egész botrányos ügy olyan, mint cseppben a tenger. Világosan megmutatja, hogy milyen következményei vannak egy piacgazdasági területre a protekcionizmusnak, a voluntarizmusnak és a nepotizmusnak.
Ha a gazdaság egy kis szegmensére ilyen hatással van a hozzá nem értés, milyen következmények várhatók a MOL részvényvásárlás, az EON gázüzletág megszerzése, államosítása, az állami földek bérlőinek lecserélése, a Takarékbank állami bekebelezése és más nagyobb volumenű elrontott gazdasági döntések nyomán.
Hát leginkább a csempészeknek!
Amúgy politikai furmányosság ide v oda, ennek volt valami alapja mégis. Ugyanis a semmiből nem leeht ilyemsit csinálni. Kellett ehhez ugyanis a sok dohányzás ellenes hülye. Ugye szép sorrendben: titlsuk kia szórakozóhelyekről a dohányosokat, mert biztos akkor kevesebben fognak cigizni -> mindenki az utcán cigizik, nem lehet aludni. Tiltsuk ki a trafikból a 18 éveseket, emeljük a cigi árát az egekig -> fellendül a csempészet, illegális eladás, pultalatt, stb.
Mégis melyik barom hitte azt, h ha a cigarettát olyan boltba tesszük, ahol ki van rakva egy 18as tábla, akkor nem fognak a fiatalok cigizni?
Tipikus hülye felfogás, a tüneti kezelés. Ha nem akarják h enni dohányos legyen, akkor biztosítsanak jobb életfeltételeket, kevesebb stressz, kevesebb kötelező munkaóra, szieszta, ingyen sportolási lehetőség, sok munkaszüneti nap, stbstb. Az emberek a stressz miatt cigiznek tehát elsősorban annak forrását (az agyondolgoztatást) kéne megszűntetni.
Persze lehet h az egész full politikai alapon ment, és igazából sose gondolt senki a 18 évesekre, csak a hülye polgárok vették be a dumát :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!