Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Diploma vagy szakma?

Diploma vagy szakma?

Figyelt kérdés
Szerintetek melyik a jobb?

2013. aug. 26. 14:00
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

Az a lényeg, hogy olyant kell tanulni, ami keresett és nincs túlképzés.

De az is igaz, hogy sokszor valójában nem a munkaerő, hanem a jól képzett és olcsón dolgozó munkaerőből van hiány. Például hazánkban hallani, hogy kőművesből, villanyszerelőből stb. hiány van, aminek csak az az oka, hogy 100 ezerért nem szívesen mennek el az emberek dolgozni ezekre a területekre.

Németországban sem a mérnök diplomával rendelkezőkből van hiány, hanem azokból, akik tapasztalattal rendelkeznek és hajlandók a munkáltatók által kínált havi 3-4 ezer euróért dolgozni.

A munkaerőhiányt sok esetben nem az iskolai képzés, hanem a munkavállalók által elvárt és a munkáltató által kínált bérek közti különbség okozza. Ez igaz Nyugat- és Kelet-Európára is. Nem azért özönlik el a kelet-európaik a nyugatot a turizmus-vendéglátás, építőipar, mezőgazdaság területén, mert nyugaton ezekből nem képeznek eleget, viszont Kelet-Európában sokkal jobbak az ilyen iskolák.

Egyszerűen a keleti munkaerő olcsóbban dolgozik, többet.

2013. aug. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
Ha lehet mind a kettő. Talán úgy több esélye van az embernek ha mindkettő van.
2013. aug. 26. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
73%

"Pedig Nyugatnak évente 200 ezer bevándorló szakmunkásra lenne szüksége."


Ezt a számot honnan vetted? Németországnak a Német Mérnökegyesület szerint 75000 (!!!!) mérnökre lenne szüksége, szóval ne gondold azt, hogy egy megfelelő felsőfokú végzettséggel nem lehet nyugaton többet keresni, mint szakmunkásként. Persze nem azt mondom, hogy nem lehet szakmunkásként nyugaton jól megélni, de ha azt alkalmazottként és heti 40 óra munkával próbálod meg, hamar rá fogsz döbbenni, hogy az 1500-2000 euróból nem marad sok a hónap végére, ha mondjuk van 2 gyereked. Az órabéres adataidat meg nem is értem hogy honnan vetted, mert nyugaton az állásokat éves bérrel hirdetik meg (ha egyáltalán) és a nettó jövedelmed nagyban függ pl. Németországban a családi állapotodtól, stb.


Én azt tudom mondani, hogy mindenből meg lehet tisztességesen élni külföldön, ha az ember tisztességesen csinálja, és hajlandó a jövőjéért tenni. Ehhez azonban kell az, hogy az olyan szakma legyen, amiben idővel előre tud lépni, pl. villanyszerelő idővel önálló vállalkozó lesz és alkalmazottai lesznek. A németeknél sokkal könnyebben maradnak életben a kis- és középvállalkozások, mint otthon, szóval lehet építkezni. Röviden, mindegy hogy az embernek diplomája vagy szakképzettsége van, a kérdés az, hogy tud-e bánni a pénzzel, vagy elveri-e, ill. hogy hajlandó-e a saját lábára állni. Kereshetsz buszsofőrként viszonylag jól aktív korodban, de ha nem spóroltál semmit, és kapsz majd egy 700eurós nyugdíjat - ami a lakásbérletre se elég -, akkor majd csodálkozol és szidod a rendszert.

2013. aug. 26. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
73%

Szakma függő a dolog.

Van amiből jóformán fölösleges a diploma, de van olyan terület, ahol pedig elvárás.


A legjobb megoldás, ha valaki az utolsó 1 évben minimum már legalább részmunkában dolgozik, ha meg tudja oldani.

Akkor a diploma is meglesz és a gyakorlat is.

2013. aug. 26. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 A kérdező kommentje:

Utolsó egy szóval sem mondtam hogy labdába se rúg egy jó diplomás ilyen a (mérnöktől kezdve a matematikuson át a gyógytornász) Én a büfészakokról beszélek mert évente 100 ezeren jelentkeznek felsőoktatásba 80-at felvesznek ezeknek legalább a fele ilyen büfé szakokra megy (csillagász, etológus,tengerbiológus, egyiptológus és még sorolhatnám) mert ezeket könnyebb elvégezni mint az olyan szakokat amelyek érnek is valamit. És tudod miért, mert a mai fiataloknak büdös a kétkezi munka, meg divat lett a diploma és mindenki egy irodában akar dolgozni. Majd 10-20 év múlva amikor lesz 100ezer jogászunk és 100ezer bölcsészünk, hogy fognak gondolkodni rajta, hogy ki fogja megcsinálni a csapot.


Bevallom lehet hogy én se tudnék elvégezni egy orvosit, de mégse megyek biztonságpolitikai szakértőnek, mert nem lesz állásom. Kitanulok inkább egy szakmát és utána ha lesz kedvem elvégzek levelezőn egy egyetemet.

2013. aug. 26. 17:46
 26/28 anonim ***** válasza:

"Szakma mellett is lehet egyetemen tanulni levelezőn, de olyat még nem hallottam hogy diploma után valaki elmenne szakmát tanulni,"


Vajon miért? Akkor melyik is szokott elegendő lenni?

2013. aug. 27. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Másra való a kettő, nem összehasonlítható.


Ha diplomád van, tudományos mélységben ismersz egy témát (elvileg), és azt tudod esetleg aprópénzre is váltani.


A szakma pedig direkt arra való, hogy aprópénzre váltsd, nem a tudományos érdeklődésre.


Persze, vannak olyan szakok, ahol a kettő egyszerre megvan (orvosi, jog pl.)

2013. aug. 27. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Igen, de amit mondasz az evidencia, ezekben a szakmákban itthon sem lehet elhelyezkedni. Azzal nem feltétlen értek egyet, hogy büdös a kétkezi munka a mai fiataloknak, hanem vannak bizonyos szakmák, amikkel nem lehet pénzt keresni, hiába kétkeziek. Egy húszonötéves nem fog elmenni raktárosnak 100 nettóért. Jó jogászokra egyébként lenne szüksége a magyar munkaerőpiacnak, a gond az, hogy a jogászképzés nem ad versenyképes tudást. Nekem egy munkanélküli jogászismerősöm nincs, pedig van egy pár ember a környezetemben, aki jogot végzett. Persze nem mindenki jogi területen dolgozik, sőt. Sokakat vesznek fel jogászként olyan helyekre, ahova nem valóak, mert valamiért az a benyomása a munkaadóknak, hogy a jogászok nagyon okosak, ami nem igaz, legalábbis az átlag jogász nem okosabb bárki másnál.


A hozzáállásod szerintem korrekt, ha nincs kedved tanulni, hanem gyakorlati ismeretekre vágysz, akkor nincs is értelme. A gond az, hogy sok munkaadónál jobb pozícióba csak diplomával vagy masterrel kerülhetsz, ami egy felesleges külsőség. A gond azzal van, hogy annyian jutnak be egyetemre, hogy ez a végzettségek inflációjához vezet a munkaerőpiacon. Ahova régebben OKJ, ill. annak a megfelelője kellett, most főiskolai diploma kell. Ahova eddig diploma kellett, oda most PhD is kell, stb. Az egész rendszer megnyitása egy szélesebb közönség számára sajnos azzal is járt, hogy a színvonal lecsökkent a középfokú oktatás szintjétől kezdődően. Ugyanis attól, hogy most mindenkinek érettségiznie kell és főiskolára kell mennie, attól nem lett több okosabb és szorgalmasabb gyerek a rendszerben. Én személy szerint ezért vagyok tandíjpárti, mert szerintem az kiszelektálná egyrészt azokat a nem megfelelő színvonalú diákokat, másrészt a nem megfelelő színvonalú főiskolákat. Mégis ki fizetne egy főiskolának, ahol a képzés színvonala rossz, és ez a munkaerőpiacon is köztudott? Tudom, hogy Magyarországon divat a liberalizmust szidni, de az államnak tényleg el kellene engednie a felsőoktatási intézmények kezét, mert a pénz csak ömlik oda, kifelé bizonyos szakokról és bizonyos főiskolákról pedig csak alkalmatlan végzettek jönnek.

2013. aug. 27. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!