Van-e szakadék a szocialista rendszerben volt fiatal 40-65 éves korosztály és a jelenlegi fiatal 18-35 éves korosztály között?
Ha van akkor mik azok a dolgok amik szakadékot teremtenek, a két generáció között?
Politikai gondolkodásmódban?
Világlátásban?
A jövőről alkotott képben?
stb.
40-65 éves korosztály: van aki visszakívánjana szocializmust, van aki meg gyűlöli... (Ugye az MSzP/E2014 meg Fidesz vezeti a két domináns oldalt, DK szigorúan 65+os párt:)... Jobbikra itt cigánylakta helyeken élők szavaznak, meg egy-egy nemzeti és keresztyén gondolkodású családos...
18-35 évesek: jobboldali gondolkozásúak közt erős a Jobbik, a Fideszt azok támogatják, akik jobb körülmények közt élnek és nem égető probléma pl. a cigánykérdés... Baloldalon az LMP erős, illetve esetleg Bajnaiék.
Alapvető különbség a két korosztály között, hogy a most idősebbek tudják, hogy milyen volt a rendszerváltozás előtt élni, a fiatalok meg azt HISZIK, hogy tudják ezért nagyon határozott véleményük van az öregebbekről ahelyett, hogy hinnének azoknak, akik a változást kiharcolták.
A mai 40-65 éves korosztály volt az aki megváltoztatta a rendszert, hogy a fiatalabbaknak már szabad országban lehessen élniük, mégis lenézik őket, elítélik mert egy nem szabad rendszerben másként voltak kénytelenek élni. Lekommunistázzák még azokat is akiknek a szabadságot köszönhetik, miközben azokat életetik akiktől éppen ezt a szabadságot kellett kiharcolni, vagy akik a régi rendszer támogatói segítségével szerezték meg a mai anyagi javaikat, befolyásukat, gazdasági hatalmukat.
Saját tapasztalatom, hogy egy nálam alig 10 évvel fiatalabb, igen jólképzett és intelligens srác sem értette, hogy mit is kellett megváltoztatni 1990-ben. Szerinte nem igazán értek el semmit az akkori rendszerváltásban élen járók, nem szereztek különösebben jogokat, keveset tettek azt is hiábavalóan és rosszul. Olyan alapvető dolgokkal nem volt tisztában, hogy nekünk kellett erővel kiharcolnunk, hogy legyen egyáltalán jogunk A Párton kívül bármit is szervezkedni. Hogy lehessen másnak is szava, beleszólása a politikába, nem csak A Pártnak. El kellett érni, hogy egyáltalán létezzen olyan, hogy diákjog, diákszervezet, diák önkormányzatiság - a nulláról. Pont, mint a nagypolitikában is a nulláról kellett a legegyszerűbb dolgokig elérni mindent, a szavazás kiírásától, a valódi többpárt rendszer lehetőségén át, a jelölhetőségért, büntetlen politikai véleménynyilvánításért, az új szabad parlament létrehozásán át a hatalom vértelen átadásáig. Aki ma 40 alatt van, annak mindez már természetes alap dolog, éppen úgy mint az internet. Pedig nem olyan régen még nem volt és azt valakinek ki kellett találni, meg kellett csinálni a semmiből - annak a generációnak, akit most öregnek és elmaradottnak tartanak.
A fiatalabb generációnak nincsen saját tapasztalata a szocialista rendszerről és nem tudja eldönteni kire hallgathat és miben. Könnyű megtéveszteni, könnyű velük elhitetni a szélsőséges álláspontokat is, könnyebben látják fekete-fehérnek a múltat, mint a szürke széles skálájának. Alap beállítottságuk és élethelyzetük szerint befolyásolhatók, azt is be lehet nekik adni, hogy 1990 előtt mindenki rohadt kommunista volt, aki nem tett semmit csak pártutasításra, élősködött a nép nyakán, bármiféle állás, politikai vagy gazdaság beosztás csak elvakult kommunistának járt. Vagy éppen azt, hogy az egész csak kitaláció, minden sokkal szebb és jobb volt akkoriban, nem is bántottak senkit, hiszen mindenki tanulhatott, volt munkahely, az állam gondoskodott az állampolgárokról - nem úgy mint ma.
Holott egyik sem igaz és némiképpen mindkettő igaz. Amit a legkevésbé értenek meg, hogy 23 évvel a rendszerváltás után már nem az számít, hogy egy szocialista egypártrendszerben ki hogyan boldogult, hanem hogy mit tett, hova állt, amikor már szabadon dönthetett.
#3
Tévedés. A most 40-65 éves korosztály érzi legjobban ezeket a problémákat. Ha ebben a korosztályban elveszti valaki az állását, az sokkal nehezebben talál újat, mert öregnek tartják, a tudását megkopottnak, a képzését elavultnak, a lendületét nem elég fiatalosnak.
Sokkal nehezebb volt saját lakáshoz jutni, mint manapság (talán kis vidéki településeken nem annyira), a lakások ára az egekben volt, hitel lehetősége nulla (hatalmas kamatok, két kezes stb.).
Ne feledd, hogy ez a generáció 1990-ben éppen családalapító, kisgyermeket eltartó korban volt, a rendszerváltást követő minden hátrány ezt a generációt súlytotta, miközben még senki nem tudta hogyan lehet azt kivédeni, hogyan kellene az állam gondoskodása nélkül élni egy kapitalizálódó gazdaságban.
Én inkább úgy gondolom, hogy akik a komcsi korszakban éltek, azok nem igazán tudják, hogy mi az a demokrácia, és legfőképp, hogy mi a helyzet odakint, mert ugye cenzúra volt, most meg már nem érdekli.
A fiatalok neteznek, mindent megtudnak, amit esetleg elhallgatnának még most is, így átfogóbb képük van a lehetőségekről. Ebből kiindulva egy értelmes fiatal EGYIK JELENLEGI PÁRTTAL se szimpatizál. Maximum a jobbikkal.
Én is utálom ezt a mostani politikai generációt. Ebben az országban sajnos nem lesz változás addig, míg ki nem hal a mostani nyugdíjas generáció, mert azok elnyomják (létszámuk miatt) a fiatalokat.
Bocs. De sajnos a sok hülye ("jaj de jó volt a szocializmusban",vagy csakis fidesz meg mszp létezik) miatt szív a mostani fiatalság.
Hát bekaphatjátok. Ha fiatalok lennének többségben, már nem állna a parlament.
"A jövőről alkotott képben?"
A 40-65 éveseknek lesz/van nyugdíja, a 18-35 éveseknek nem lesz. Ez az igazi probléma, Kádár-korszakozni csak mellébeszélés.
#6
Tökéletes példája vagy annak az elfogult, valódi ismeretet nélkülöző és megtévesztett, vagy éppen félretájákozott emberkének, akiről a #6-ban írtam.
Kösz a szemléltető bemutatót, de sajnos azért van most ekkora baj, mert ti olyan sokan vagytok.
Csak megjegyezném, azok, akikről azt állítod, hogy nem tudják mi a demokrácia, azok a saját bőrükön tapasztalták meg milyen ha nincsen demokrácia, megküzdöttek azért, hogy lehessen demokrácia és kialakították a demokráciát az országban. Neked, aki már beleszülethettél!
"Csak megjegyezném, azok, akikről azt állítod, hogy nem tudják mi a demokrácia, azok a saját bőrükön tapasztalták meg milyen ha nincsen demokrácia, megküzdöttek azért, hogy lehessen demokrácia és kialakították a demokráciát az országban. Neked, aki már beleszülethettél!"
Ezt most te is úgy mondod, mintha a rendszerváltáskor az emberek véleménye egységesebb lett volna, mint akár ma. Mintha minden lélek tigrisként küzdött volna a demokráciáért, aki ma negyven évnél idősebb.
Ha ők a saját bőrükön tényleg megtapasztalták, milyen az, ha NINCS demokrácia, akkor hogy lehet az, hogy ma javarészt közülük kerülnek ki a régi rendszert visszasírók?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!