Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Visszakívánkoznál a Kádár-kors...

Visszakívánkoznál a Kádár-korszakba, az 1970-80-as évek Magyarországára?

Figyelt kérdés

Miért igen, miért nem?


És mi a véleményed arról a korszakról?



2013. aug. 7. 13:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
19%
Igen! Lehet hogy csak 18 vagyok de nagymamám mindig mondja hogy csak szakmunkások voltak nagypapámmal, mégis minden évben mentek nyaralni, bejárták egész európát nagyapám telente ment síelni stb.
2013. aug. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
13%
Igen, mert akkor minden árura gyárilag volt ráütve az ára. És mert nem volt ekkora választék, mindenki ugyanazt ette, hordta. Nekem bejött:)
2013. aug. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
41%

Nem! Kizárt!


Ezért nem: http://www.youtube.com/watch?v=YxmguL78Epg#at=18


Aki visszasírja ezt, általában lecsúszott gyári munkás, mint az első hozzászoló nagyszülője. Aki tud alkalmazkodni a kapitalista rendszerhez az most is megél, mehet nyaralni, stb. Szüleim sem agysebészek, mégis évente 2-szer nyaralnak, 5 évente új autót veszünk, pedig mindketten egy nagy gyárban dolgoznak és átlagbér körül keresnek.

2013. aug. 7. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 50felett ***** válasza:
55%

Igen vissza!

1, Fiatal voltam.

2,Egyfajta,létbiztonságban éltünk,ha '79-ben felvett valaki lakás hitelt, akkor '88-ban is annyi volt a részlet mint az első hónapban, akár húsz évre is lehetett tervezni, ma egy hétre sem, mert nem biztos,hogy holnap még lesz munkája az embernek.

2013. aug. 7. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
84%
nem, mert nem kívánok egy olyan diktatúrában élni, aminek a fenntartását majd a gyerekeimnek kell köhögniük
2013. aug. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
51%

Igen, mert akkor lehetne saját lakásom most.

Meg jó minőségű árut lehetett kapni, amik nem mentek tönkre 1-2 év alatt.

2013. aug. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

#3, téged átvertek egy aprósággal. Nem említették, hogy "is". Ma nagyjából ugyanez a helyzet egy apró különbséggel. Itt legalább úgy tettek, mintha. Ma már úgy se tesznek.


Egyébként nem kívánkoznék vissza.

Igaz, hogy a jövedelemből lehetett utazni, de akkor se mindenkinek, csak többnek. És három évente, nem amikor akartál. Ennyi időnként kaptál 50 dollárt. Ma ugyan 150-et ér, de ha több kellett, azt csak csalással lehetett szerezni. Úgy lehetett, ha nem voltál balek, hagyták is. A sok utazás társasút volt, nem magánút.

Az árak is stabilabbak voltak. Egy darabig. Ha végig azok lettek volna, nem fuccsolt volna be. Ami igaz, az az, hogy nem kellett figyelni, nem kellett gondolkodni. Aki ezt szereti, annak tényleg jobb a régi. Megvetted az egyfélét (később többfélét, de az már a hígított Kádár korszak), most válogatni kell, rá volt írva az ára, most oda kell figyelni és reklamálni (lehet, működik).


De ezek csak formaságok, még ha sokaknak lényegesek is. A korszakot Kádár befolyásolhatta ilyen olyan módon, ez hathatott az emberek közérzetére, de a működési elvet nem befolyásolhatta. Azt érdemes észrevenni, a pazarlás akkor következmény volt, ma önként vállalt rossz. A gyenge munka a rendszer következménye volt, ma a rossz szervezésé. A vezetők silánysága (na nem mindenütt, ahogy ma se!) a rendszerből és nem Kádárból következett, ma meg abból, hogy ez kényelmes a tömegnek. Jó vezetőt kitermelni nem könnyű, kiállás, átlátás, messzire néző gondolkodás kell hozzá. Ma ez nincs tiltva, csak nem szeretik az emberek, mert nem értenek hozzá. Senki se szeret olyant csinálni, amihez nem ért.


A visszakívánkozás gondolata a mai rossz rendszer miatt jön elő. Akkor meg a mostanihoz hasonló nyugati rendszerre való kívánkozás volt napirenden, mert mindenki (na jó, sokan) azt hitte ott maguktól mennek a dolgok, az egyedüli probléma, hogy szocializmus van. Hogy mennyire mindenki ezt hitte, arra bizonyság 1989, amikor öt perc alatt álltunk át kapitalizmusra, miközben senki se tudta, hogy működik. A vezetők se. ma meg isszuk a levét, és kívánkozunk vissza egy illuzórikus és viszonylagos jólétbe. Ami nincs. Csak a munka, a kiállás, az öntudat, a határozottság és az egymásban való hit van. ettől volt jó a régi kapitalizmus (meg azért még sok mástól). És ma azért kezd rossz lenni, mert a felsoroltak kezdenek elsorvadni.

2013. aug. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
62%

Nem. Ki a fene akarja azt, hogy megszabják, hogy hogyan éljen? Mert én nagyon nem. Én el akarom végezni az egyetemet, jól akarok keresni, nem egy gyárban akarok megrohadni X évtizeden keresztül. Én le akarok tenni valamit az asztalra, szeretném, ha meg lennék becsülve, és nem úgy, mint régen, ahol mindenki "meg volt becsülve", csak éppen mégis mindenki tett mindenkire, akit nem ismert. Én nem igénylem az egyenlőséget, főleg nem olyat, ahol valahogy mindig voltak még egyenlőbbek.

Amúgy pedig, tudom, hogy szemét egy dolog, de ez az igazság: Ahhoz, hogy én átlag felett éljek másnak alatta kell. A szocializmusban pedig "mindenki" az átlagos volt, ami pedig nekem nagyon nem jön be. Nem kívánok átlagos lenni.

G.

2013. aug. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
77%

Nem mennék vissza!!


Nem tudom ti mért mennétek vissza egy olyan rendszerbe ami előbb utóbb úgyis eladósodik.

A 8 osztályt végző tudatlan barmok persze vissza mennének, mert ott nem lennének munkanélküliek.

De a munkahelyeken az emberek 8 órás munkaidőből csak 4 vagy még kevesebb időt dolgoztak. Magyarul fent tarthatatlan A Kádár rendszer.

2013. aug. 7. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 50felett ***** válasza:
100%
Hármas, azt nem mondtad,hogy a szüleid, a gyári munka mellett, mennyid dolgoznak a háztájiban, vagy otthon állat nevelés STB, apropó Otthon, 23 éve élünk ebben a rendszerben, mennyi otthont teremtettek most, és a Kádár korszk utolsó, 23 évében, a panel is Otthon,mert gyerekek nőttek fel benne, már több generáció.
2013. aug. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!