Ki a karna hogy Magyarorszagon ujra kiralysag legyen? Valjuk be ez a demokracias ize nagyon nem jo
A demokrácia jó, de ehhez "fel kell nőnie" az embereknek.
Ami most van, sok esetben meg sem közelíti a valódi demokráciát és ez okozza a gondokat.
(Ugyan ez igaz a liberalizmusra. Amit ma liberalizmusként sokan értenek köszönő viszonyban sincs azzal, ami valójában.)
Kíváncsi vagyok hány jogász, illetve állambölcseleti ismeretekkel rendelkező személy van a kommentelők között...
Magyarország államformája de iure jelenleg is királyság.
Minek szavazni arról, hogy legyen-e vesénk, tüdőnk, mikor amúgy is van? Értelmetlen.
Ma már nincsen meg az az alap, ami 1920-ban volt, hogy visszaállítsa a királyságot. Magyarország egész régi értelmisége '45-től kezdődve ki lett irtva. Jelenleg az ország egész rendszere a kommunizmus strukturájának a modernizálása.
Régen (a Horthy-korszakban) vármegyék voltak, élükön az ispánokkal, a nádorral, a kormányzóval stb. Az utolsó ilyen közjogi személy Mindszenty József hercegprímás-érsek-bíboros volt, akinek halálával meg is szűnt ez a cím.
Régen nem volt írott, csak szóbeli alkotmány, az ún. Corpus Juris Hungarici (Szent István Intelmei, Aranybulla, Tripartitum, Pragmatica Sanctio, '48-as törvények, '67-es törvények), ami ezer év törvénycikkeinek egyvelegét jelentette. Ennek egy miniatürizált változata volt a később kialakult "Szentkorona-tan". Magyarországon csak "alkotmányosság" volt, nem pedig "alkotmány".
Mivel ez nem egy kánonjogi kódex volt, ezért nem lehetett belőlük egyértelmű döntést hozni a király személyét illetően sem. Ez egy abszurd jogi probléma volt:
Horthy protestáns volt, és a pragmatica sanctio meghatározta, hogy a király csak katolikus lehet, hiszen eddig az összes király katolikus volt, és a beiktatást is az Egyház végezte.
Csakhogy a Pragmatica Sanctio-t, ami ezt kifejezetten kimondta, a 1921. évi XLVII. törvénycikk érvénytelenítette az örökösödést illetően. De ezt nem a Habsburgok találták ki, mert ugyanez volt más dinasztiák esetében is.
Mindentől függetlenül: ahhoz "elméletileg", hogy újra királyság legyen, érvényteleníteni kell a '19-es tanácsköztársasági, '49-es sztálini, a '89-es demokratikus és az azt felváltó 2012-es alaptörvényt is.
Ez pedig jelentős támogatás nélkül lehetetlen. Erdő Péter soha az életbe nem fogja a szent koronát senkinek a fejére tenni. Arról nem is beszélve, hogy az egész rendszer bürokratikus intézményeit fel kéne oszlatni.
Gondolom az a kommentelő úgy gondolja, hogy a jogfolytonosság '45 után megszakadt. Ezt maga az első alkotmányozó rezsim is komolyan vette:
"A nagy Szovjetunió fegyveres ereje felszabadította országunkat a német fasiszták igája alól, szétzúzta a földesurak és nagytőkések népellenes államhatalmát, megnyitotta dolgozó népünk előtt a demokratikus fejlődés útját. A régi rend urai és védelmezői ellen vívott kemény küzdelmekben hatalomra jutva, a magyar munkásosztály, szövetségben a dolgozó parasztsággal, a Szovjetunió önzetlen támogatásával újjáépítette háborúban elpusztult oroszágunkat. Évtizedes harcokban megedződött munkásosztályunk vezetésével, az 1919. évi szocialista forradalom tapasztalataival gazdagodva, a Szovjetunióra támaszkodva népünk megkezdte a szocializmus alapjainak lerakását, s országunk a népi demokrácia útján halad előre a szocializmus felé. E küzdelem és országépítő munka már megvalósult eredményeit, országunk gazdasági és társadalmi szerkezetében végbement alapvető változásokat fejezi ki és a további fejlődés útját jelöli meg: A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA."
Ezt nevezem jogszerű megfogalmazásnak...
jo, de akkor en leszek a kiraly
igy beleegyezem
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!