Megoldást jelenthet, ha a devizahitelesek a hitelfelvételkori árfolyamon törleszthetnek?
Az IKM most valami ilyesminek a torvényi hátterét készíti elő Navracsics Tibor szerint. A hiteleseknek ez biztos jó, de jó-e, elviselhető-e a bankoknak ez az újabb elképesztő sarc, és jó-e ez az országnak? Nem idéz-e ez elő bankválságot, a forint árfolyamának zuhanását stb.? Meg egyáltalán milyen alapon hárítják át a devizahitelesek terheit másokra, legyen az a bankrendszer vagy az állam?
Ez miért lenne megoldás és mire?
Másrészt durván felugrott CHF árfolyammal és megemelt részletekkel is KEVESEBBET fizettek és fizetnek vissza, mint a forint hitelesek, akiket senki nem akar "megmenteni".
A sok "megmentés" meg igen csak tehet róla, hogy 2010 áprilistól idáig hova mászott a CHF és mi történt az ingatlan árakkal, szóval a megmentők sacc per kábé rátettek egy 20%-ot szerencsétlen CHF hitelesek vállára "megmentés" címen.
1-es +1.
Az lenne szerintem az üdvözítő és észhez térítő, kifizetnék szépen a forint hiteles kamatot. Egyből bedőlne a sok hülyeség amit terjesztenek a CHF hitelről ...
A bankoknak vagy a hiteleseknek nem tudom jó lesz-e egy ilyen törvény, de a társadalomnak biztos, hogy rossz.
A visszaható hatály tilalma, vagyis, hogy egy jogszabály csak a jövőre vonatkozhasson, a múltra ne alapból betonszilárdságú alapelv egy jogállamban. Ha mi most hozunk egy jogszabályt, ami korábban létrejött viszonyokat szabályoz, akkor gyakorlatilag megszüntetjük ezt az elvet, legalábbis a megszentségteleníthetetlenségét (végre, használnom kellett ezt a szót!:D). Szépen lassan így lebontjuk a jogállamiság pilléreit. Ez pedig a társadalomra óriási veszélyt jelenthet.
Jelenleg van egy bírósági döntés - 1 darab szerződésre - ami jogerős, és abban megállapították, hogy hibás volt és előírták annak visszamenőleges megváltoztatását, az árfolyamrést plusz-minusz fél százalékban kell korlátozni. A Kúria, vagyis a legfelsőbb bíróság ítélete az, hogy visszamenőlegesen orvosoljanak egy hibát és nem a jelenlegi kormány döntött így.
Jelenleg az a helyzet, hogy minden hasonló szerződésnél ugyanezt a pereskedést végig kell járni, hogy ilyen ítélet születhessen - annyival lenne rövidebb, hogy a Kúria döntése mutatná a követendő utat más bíróságoknak. De ettől még az alperes, vagyis a bank éppen úgy fellebezhet az első, majd másodfokú ítélet ellen is, ami idő és pénz.
A kormány most tárgyal a bankszövetséggel a helyzet megoldásáról, hiszen az előre látható, hogy a perek többségében előírja majd a bíróság a szerződések megváltoztatását. Egyenlőre az ötletelés fázisa van, majd meglátjuk mit hoznak ki belőle.
Két dolog biztos, hogy 1. a bankok igen csúnyán átverték a devizahiteleseket 2. a devizahitelesek hagyták magukat bepalizni, pedig sokan átláttak a dolgon és nem vettek fel ilyen hitelt, vagyis lehettek volna ők is megfontoltabbak. Szerintem mindkét fél felelős a helyzetért, tehát közösen kell a felelősséget is vállalniuk. Nem lehet mindent a hitelessel megfizettetni, de az sem lenne fer, ha csak a banknak kellene állni a cehhet.
" a bankok igen csúnyán átverték a devizahiteleseket "
miért is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!