A szocialista rendszerben a templombajárás eltűrt dolog volt, vagy volt példa arra is, hogy hátránya származott belőle, üldöztetésben volt része valakinek?
Rengeteg munkahely bezárult előtted, számíthattál kiemelt figyelemre.
Konkrétan tudtommal azért nem került börtönbe senki, mert vallásos volt, de olyanról hallottam, hogy kirúgták az állásából, vagy ide-oda helyezgették - mondhatni ő volt a legelső a sorban, ha valami szívatósabb helyzet volt. De ez abszolút adott területen, adott főnökön, adott helyzeten múlott.
De mindenképpen kellemetlen volt. Éppen ugyanúgy, mint nem belépni a pártba. El lehetett lenni nélküle, de ha akart az ember valamit is elérni, akkor jobban járt, ha párttag...
Egyértelműen hátrányt jelentett, párttagoknak meg különösen. Ha pedig valaki feljebb akart kapaszkodni a szamárlétrán, akkor belépett a pártba, anélkül nem nagyon ment volna a karrierépítés.
A magasabb pozícióban lévők úgy oldották meg ezt a helyzetet, hogy nem a helyi templomba jártak, hanem a szomszéd településre.
Nagyapámat, aki tűzoltóként szolgált, és akiről ismert volt, hogy meg van keresztelve mindkét lánya - noha őmaga nem volt gyakorló keresztény -, megkérte a parancsnoka, hogy imádkozzon alkalomadtán majd őérte is.
Szóval igen: megtűrt dolog volt, és senki nem merte nyilvánosan hangoztatni - főleg a fontosabb körökben -, inkább hallgatólagosan hagyták meg az embereknek.
Jaj, hagyjuk már ezt az "üldöztetésben volt része dolgot"!
Manapság mindenki ellenálló volt itt a 800 000 pártag, 60 000 munkásőr , 40 000 párttitkár, meg 4 millió szakszervezeti tag országában akkor hogyan tudott fennmaradni a rendszer 40 évig????? (Szakszervezet= "a párt kistestvére", valodi érdekvédelem nem volt)
Itt mindenki kitelepített volt, mikor összesen kb.: 7500 főt telepítettek ki (csecsemőtől az aggastyánig) az Alföldre. Nagy része meg is érdemelte, nem "a komcsik" szórakozásából kerültek oda. (Pl.: aki nyilasként részt vett az országpusztításba , vagy horthysta katonatisztként "vágóhídra" küldte a magyar hazafiakat a Don- kanyarban azt nehogy már kitüntetésben részesítsük)
Honnan lett ennyi ötvenhatos????? Ha csak a tizede lett volna akkor az oroszok vesztettek volna.
A magyarok 45 után ugyanezt csinálták, csak akkor mindenki partizán és ellenálló volt. (attól függetlenül, hogy előtte mondjuk nyilasként pusztított)
5: Ugyanezt látom, ha ennyi "ellenálló" meg rendszerellenes lett volna akkoriban mint ahányan hangoztatják hogy azok voltak, egy percig sem lett volna szocializmus. Nekem van rokonom, aki annak idején MSZMP nagyember volt, a Parlamentben is ült, mégis minden gyereke meg van keresztelve, anyja-apja templomba járók voltak, pappal voltak temetve. A "gonosz szocialista" időkben is voltam néhány templomi esküvőn is.
Na és kitalálod, hogy a családban ki az aki most a legjobban szidja a kommunistákat????
kedves kérdező!
ha párttag voltál akkor nem járhattál templomba, de ez az évek elteltével nagyon fellazult
például az én édesanyám pedagógus volt, ezért neki párttagnak is kellett lennie, párttagság nélkül nem lehetett tanítani, 60-as, 70-es években nem járhatott templomba, a 80-as években már "titokban" eljárhatott
aki meg nem volt párttag, az szabadon mehetett templomba bármikor
Kedves 19:25-ös válaszoló!
"Manapság mindenki ellenálló volt itt a 800 000 pártag, 60 000 munkásőr , 40 000 párttitkár, meg 4 millió szakszervezeti tag országában akkor hogyan tudott fennmaradni a rendszer 40 évig????? (Szakszervezet= "a párt kistestvére", valodi érdekvédelem nem volt)"
- A 800 ezer párttagot nem nehéz összehozni úgy, ha bizonyos pozíciók betöltéséhez kötelező volt a párttagság. Más helyzetekben csak "ajánlott" volt. Az említett nagyapámnál például, mint tűzoltó, azaz egy állami szervezet tagja, többször próbálták ráhatással elérni, hogy belépjen a pártba. Ezt ő nem tette meg - igaz, nem ideológiai okokból, hanem mert nem látta értelmét fizetni a párttagsági díjat a semmire; az ezzel járó esetleges gyorsabb előrejutás pedig nem motiválta.
"Itt mindenki kitelepített volt, mikor összesen kb.: 7500 főt telepítettek ki (csecsemőtől az aggastyánig) az Alföldre. Nagy része meg is érdemelte, nem "a komcsik" szórakozásából kerültek oda. (Pl.: aki nyilasként részt vett az országpusztításba , vagy horthysta katonatisztként "vágóhídra" küldte a magyar hazafiakat a Don- kanyarban azt nehogy már kitüntetésben részesítsük)"
- Ugye tudod, hogy az első mondatod (amely már önmagában is csúsztatás, mert a kitelepítettek számához nem adja hozzá a KÖMI "foglalkoztatásában" résztvevő, a történészek által mintegy 26 ezer főre tett "táborlakót") üti a másodikat? Ugyanis nem tudom, hány nyilas, vagy úgymond "Horthysta tiszt" volt a csecsemők és aggastyánok között.
Ugyanis a kitelepítettek legjava egyszerű nő és gyermek volt, legvégső esetben a "bűnösnek" minősített személyek hozzátartozói, rokonai. Az ún. "valódi bűnösöket" kivégezték. A kitelepítéshez nem háborús bűnösség igényeltetett - az ilyeneket tényszerű börtönökbe zárták, vagy bitófa elé állították -, hanem csupán "osztályidegennek", "kuláknak" kellett lenni, és ilyenkor ment az egész család is.
De ehhez még nincs hozzászámolva a közvetett terror. Egy sereg értelmiségit, önállóan gondolkodó embert hallgattattak el, a telefonokat lehallgatták, a leveleket felbontották, a kiutazást ellehetetlenítették, a Farkas Mihály vezette ÁVH pedig bárki ellen eljárást indíthatott, internáltathatott, 1953-ig, három év(!) alatt 650 ezer ember ellen folyt rendőrségi, bírósági eljárás (minden tizedik felnőtt lakos), amelyekben 390 ezer embert el is ítéltek. Ebben a korban született meg a "csengőfrász" kifejezése.
"Honnan lett ennyi ötvenhatos????? Ha csak a tizede lett volna akkor az oroszok vesztettek volna."
- Miért, hányról tudsz, mekkora szám az, amit jelen állás szerint sokallsz? Vagy csak önmagában az zavar, hogy vannak?
Egyébként ha csak néhány ezer '56-os is van "hivatalosan", még az sem nagy szám. Több tíz, százezer is lehetett, hiszen már akkor is milliós volt Budapest lakossága, és a vidéki városokban is voltak harcok. Hiába voltak azonban sokan, kövekkel és puskákkal nem lehet több ezer tank ellen felvenni a harcot. Ennek belátásához nem kell sok ész, így ez csak kötözködés marad.
------------
Kedves 19:33-as válaszoló!
"Ugyanezt látom, ha ennyi "ellenálló" meg rendszerellenes lett volna akkoriban mint ahányan hangoztatják hogy azok voltak, egy percig sem lett volna szocializmus."
- Akinél a fegyver... Az esetleges ellenállást megszervező, a társadalomért felelősségérzettel élő értelmiségi középosztályt pedig - előrelátóan, ismerve, hogy minden forradalom az ő vállukon nyugodott -, kivégezték. Többek között erre szolgáltak a kitelepítések is.
De Katyn-ban is megtették, kivégeztek több tízezer katonai főtisztet, egyetemi tanárt, értelmiségit.
Rákosi mondása volt: "Öld meg a pásztort, szétszéled a nyáj."
Minden diktatúrát egy szűk csoport vezet. A királyságokat is a "felső tízezer" tartotta fent, és a király udvara. Hiszen náluk volt a fegyveres erő, és minden központosítás.
Rákosi idejében volt hátrány. Később csak a rendőrök, katonatisztek, egyes vezetők számára nem volt ajánlott. De a 70-es évek után már a párttagok közül is sok járt templomba. De már legfeljebb kis falukban volt hátrány a vallásosság.
Sőt! A 70.es évek közepén volt a városunkban egy katolikus pap, aki nagyon összefogta a diákságot. Szerzett egy Beat-zenekart, (akkor még ez újdonság volt, és nagyon népszerű)
hogy játszanak egy misén. Amikor a mise elkezdődött, a templom már tele volt fiatallal. Nem csak katolikusokkal, hanem más vallásúakkal is. Sőt. Ott voltak a Járási Párttitkár és a tanácselnök gyerekei is.
Meg kellet a misét ismételni.
Igaz, ez azért kiverte a pártnál a biztosítékot, és rövid idő múlva elhelyezték a papot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!