Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A rezsicsökkentés szép dolog....

A rezsicsökkentés szép dolog. De az a kb 10% mínusz az pontosan honnét lett elvéve vagy miből lett támogatva?

Figyelt kérdés
Csak érdekel a dolog. Most a tulajdonos cégek lettek csökkentésre kötelezve tulajdonképpen?

2013. júl. 9. 15:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
87%
a cégektől vették el erőszakosan, mint a kommunizmusban. ha hagyták volna hogy a piac diktáljon, akkor maguktól is csökkentek volna az árak, hiszen a világpiacon is csökkent az ár. (lásd Csehország, ahol a villany ára 10%-kal csökkent, mindenféle állami erőltetés nélkül!) Egy piacgazdaságban az államnak nem szabad így beleavatkozni egy magáncég dolgaiba.
2013. júl. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
25%
Ezek a cégek monopolhelyzetben vannak... így a piaci törvények nem tudják őket szabályozni, ezért hiába való volt minden támogatás, mindig emelték az árakat ...
2013. júl. 9. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Tehát akkor ez a cégek pénze. De ez jogilag hogy működik? Több adót raknak rá vagy csökkentik a részesdésük %-át? Gondolom pl. egy TIGÁZ-nál van állami részesedés is a tulajdonból és bevételekből. Remélem nem 100% külföldi tulajdon.
2013. júl. 9. 15:31
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Ez csak a hatósági áras fogyasztókra (főleg a lakosság) vonatkozik, hogy ezt a hiányzó pénzt honnan pótolják, pótolják-e egyáltalán a szolgáltatók az nincs meghatározva.


Gondolom megpróbálják majd az elmaradó nyereséget pótolni, például ráterhelni a szabadpiaci fogyasztókra, ha ez nem megy, akkor leépítések, kisebb nyereség, a beruházások elhalasztása lehet a hatás.

2013. júl. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
93%

A cégeket kötelezték rá. Az államnak egy fillérjébe sem került. Más pénzéből jótékonykodnak.


Ez olyan mintha előírnám nektek, hogy költöztessetek egy hajléktalant a házatokba, utána meg magamat dicsérném, hogy milyen karitatív vagyok!!!!


Egyébként itt egy kérdésem erről:



"Mi ez a népbutítás az energiaár 10%-os csökkentéséről mikor az egy fillérjébe nem kerül a kormányzatnak? A díjcsökkentést a szolgáltatók "kontójára" fedezik! (többi lent)"


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__379..

2013. júl. 9. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Jó, de az állam pénze a mi pénzünk. Abból ne is jótékonykodjon. Annyi mintha az adóm 2-3%-át visszaadná rögvest. Akkor meg minek venné el? Az, hogy hoz egy intézkedést, azt meg lehet lépni ha már annak idején ilyen borzalmas feltételek mellett adták el közműveket, bár biztos nagyon hasznos dolgokra ment el a belőle befolyt egyzseri pénz.
2013. júl. 9. 15:39
 7/19 A kérdező kommentje:
Ezzel a rezsicsökkentéssel kapcsolatban egy fura kérdés merült fel bennem ma, amit nemsokára kérdés formájában is fel szeretnék tenni. (A párom aláírta a rezsicsökkentést, de hozzám nincs bejelentkezve, csak a Telenor számlái jönnek ide. Ma kapott az Orbántól egy köszönőlevelet, vagyis a Telenor adta ki a - nem bejelentett - címét. A válaszlapra nem írt rá semmi más címet anno, csak azt amire eredetileg is jött az akkori lakhelyére és mostani bejelentett címére. Nem érdekes?
2013. júl. 9. 15:42
 8/19 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom a lakosság is kiléphet a szabad piacra, csak mivel a hatósági áras termék olcsóbb, így ezt szinte senki nem teszi.

A területi közműszolgáltatókat a kormány privatizálta a 90-es években, ezek monopol helyzetben vannak, de kötelességük a lakosság ellátása. A monopol helyzet miatt én nem is igazán értem, hogyan működne a szabad piac. Ha a vezeték például a GDF-é, akkor egyértelmű, hogy saját maga akar szolgáltatni rajta és nem adná át ezt a jogot az EON-nak.

Hogy az adott terület energiaszolgáltatója mennyit kérhet az energiáért azt a monopol helyzet miatt a Magyar Energia Hivatal határozza meg, nem kérhet annyit amennyit csak akar.

A vita most azon folyik, hogy az energiaszolgáltatók szerint ez az ár nagyon alacsony, így nem éri meg nekik a szolgáltatás.

2013. júl. 9. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Ja, engem is be akartak szervezni, hogy 60 ezer forintért vegyek energiakvótát és rajtam keresztül értékesítsék, így elvileg a többszöröse jön vissza, főleg ha valaki rajtam keresztül vesz kvótát, akkor ő utána is kapom a %-ot. Nem szeretem az mlm-es piramisokat, így nem mentem bele.
2013. júl. 9. 15:52
 10/19 anonim ***** válasza:
32%

Itt valahogy több dolog keveredik.

A vállalati működés - a mostani szempontunkból nézve - a következő. A(z energia)vállalat előállít egy terméket (pl. áramot). Ennek költsége legyen y (ebbe beleértendő a bér, a másutt vásárolt anyag, a hálózat létrehozása, karbantartása, szóval minden). A terméket eladja valakinek (személyeknek, más cégeknek). A bevétele x. Nézzük, ez miből áll össze. Ebből fedezi az y költségét, kifizeti az adókat és járulékokat [x1], ami marad, a nyereség [x2], amit vagy újra befektet, vagy szétosztja (általában is-is). Tehát x=y+x1+x2. Ha most az állam azt mondja olcsóbban kell adnod valakiknek, akkor az x érték z értékkel kisebb lesz. Hogy az egyenlőség továbbra is fennálljon, a vállalat eldönti, a három tagot milyen arányban csökkenti. Ha y-ból veszi el z-t, akkor azt mondjuk, olcsóbbá tette a működését (például jobban megszervezi, kitalál valamit, amitől több áram állítható elő, vagy elbocsát embereket). Ha x2-ből veszi el, akkor vagy kevesebbet forgat vissza, vagy kevesebbet oszt szét. Ha x2<z, akkor azt mondjuk, annyira lecsökkent a nyereség, hogy veszteséges lett a cég. Ekkor vagy y-t csökkenti, vagy előbb utóbb tönkremegy.

Tehát a rezsicsökkentés a cégnek bevételcsökkenés, amit elbocsátással, jobb munkával, vagy kisebb nyereséggel kompenzál, az rajta múlik. Ezekhez a dolgokhoz másnak semmi köze, nem közpénz, hanem cégpénz.

Másik kérdés, hogy megteheti-e ezt az állam. Itt is több szempont van. Elvi dolog, hogy megteheti bizonyos feltételek esetén. Ugyanis az állam legfőbb feladata a gazdaság jó működésének a felügyelete. Akkor avatkozhat így be, ha a működés hatékonysága romlik. Ha például indokolatlanul túl drágán termel a cég, akkor adókkal törvényekkel arra ösztökéli, hogy termeljen olcsóbban. Ha mégse teszi, tönkre fog menni, mert az adó, vagy büntetés nagy lesz. Ha például túl nagy a nyeresége, és ez azért van, mert a vevőknek túl drágán adja el a terméket, akkor is be lehet avatkozni - a kormány szerint most pont erről az esetről van szó. Az energiacégeknek túl nagy a hasznuk, a vevők (mi) nyomorognak emiatt. Legyen kisebb az energia ára, ezzel a közteherviselés kicsit kiegyenlítettebb.

Persze annak megítélése, hogy valóban fennállnak-e a beavatkozás feltételei, nagyon bonyolult számítások eredménye, sok adat összevetése deríti ki a tényleges helyzetet. Ha nincsenek számítások, ha ezáltal a cég működése veszélyeztetve lesz, ha nem arányos, akkor az állam indokolatlanul avatkozott be, tehát nem elősegítette a gazdaság működését, hanem rontotta. Viszont nyilván mindenki a maga gondolatát hangoztatja, annak eldöntése, hogy ki mond igazat, csak ugyanilyen számításokkal lehetséges. Ha ezt nem végzik el, akkor nem lehet kideríteni semmit.

2013. júl. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!