Mit szóltok a Gyurcsány beszédhez?
Ez kell a népnek? A gyűlölség, meg az isten hívők és a keresztény egyházak indokolatlan gyalázása?
Hova értünk emberek? Ha egy ember közgazdás, jogász, vagy mérnők vagy más diplomával lehet politikus akkor egy szintén diplomás Református vagy Katolikus lelkész miért ne lehet az? És az egyházak miért ne fogalmazhatnák meg álláspontjaikat politikai döntésekről?
Tegnapelőtt éjjel még meghallgattam az egészet.
A véleményem az, hogy olyan, mint egy korabeli szocdem szónoklat. Az előjogokkal született, pöffeszkedő keresztény-konzervatív középosztály elleni múltad idéző agitáció, szemben velük a munkások érdekeinek érvényesítése. Olyan világot álmodik, ahol nem az számít, hogy honnan jöttél, hanem hogy ki vagy. Ennek a szép gondolatnak a gyakorlati megvalósítását láthattuk Rákosi és Kádár alatt. 1956 és 1985 között a magyar gazdaságot például egy műszerész, Fock Jenő, egy hatodik osztályból kirúgott diák, Gáspár Sándor, egy nyomdász, Nyers Rezső, egy hentes, Németh Károly, és egy kőműves, Havasi Ferenc irányította. Maga Kádár is nyolc osztályt végzett személy volt, és – mint Aczél György visszaemlékezéseiben gyakran kifejtette – sokszor éreztette a kisebbrendűség érzetét az értelmiséggel szemben.
Érinti a szociális kérdéseket, a félszelet üres kenyérrel útnak induló iskolásokról, és az éhező munkásokról.
Saját politikai ballövéseire magyarázatot ad, miszerint "a vizitdíj, a kórházi napidíj, a tandíj arról szól, hogy miénk ez az ország, magunkért fizetjük". Ezzel alapvetően egyetértek, de a megfogalmazás engem kifejezetten emlékeztet a Rákosi-korszak "tiéd az ország, magadnak építed" szlogenjére, amivel a munkások morálját és termelékenységét próbálták javítani.
A beszédje tizenötödik percénél már konkrétan bele is megy, igaz csak óvatosan tapogatva, hogy eszmei követendő példaképének Kádárt tartja, aki a diktatúrából is próbált élhető országot teremteni, ahol az emberek széles rétegének volt biztosítva a megélhetés a kiváltságosok szűk körével szemben, ahol folyamatosan újabb szabadságjogok születtek, mígnem rájöttek, hogy egy diktatúrában a demokráciát tovább nem lehet kiterjeszteni, és megtörtént a rendszerváltás. Érdekes, hogy az egész szónoklatot Nagy Imre gyászolásával kezdte, azzal a Nagy Imréével, akit Kádár végeztetett ki - úgy, hogy ezt egyébként a szovjet hatalom sem követelte tőle.
Végül utolsó, leköszönő szavai között megemlíti a homoszexualitást, néhány liberális szavazatért, hiszen kellenek a meghatározható, kézzelfogható elvi pontok, amely zászló köré fel lehet sorakozni.
De valójában ezek csak szavak. Ahogyan a jobboldal is a klasszikus jobboldali kliséket, úgy a baloldal is a klasszikus baloldali kliséket sorakoztatja fel, mindegyik maga mellé próbálva állítani egyértelmű, nyílt jelszavakkal a társadalom egy-egy rétegét, amelyik vevő erre. Közben ugyanezt csinálják mindketten, csak más-más módszerrel próbálnak szavazótábort nyerni hozzá önmaguk érdekében, és egymással szemben.
Én a keresztény egyházakkal való véleményével teljesen egyetértek, valamint, hogy majmoknak tartja politikai ellenfeleit. Felvilágosult, értelmes, nyitott ember szerintem a szekularizáció oldalán tör lándzsát.
A gond az, hogy ő épp ekkora majom. Ordít a hiteltelensége, ordít róla, hogy az olyan hatásvadász szavakat, mint szabadság, tisztesség, demokrácia, csak felhasználja, de nem érti őket.
Ezt mi sem bizonyítaná jobban, mint hogy Kádárról beszél, a "diktatórikus demokratáról", Nagy Imre gyilkosáról Nagy Imre háza előtt. Mit is mond, lássukcsak...Kádár a demokráciának nyitott utat. MICSODA???
Ferencnek itt látható a mélységes hitványsága. Kádár, aki őszinte, nyílt antidemokratikus rendszert tartott fenn, utat nyitott a demokráciának. Ezaz, mi sem jobb annál, mint hogy elültetjük az emberek fejében, hogy a demokráciához nem kell más, mint egy kis diktatúra! Hiszen Orwell is megmondta. A szabadság: szolgaság. Azt csak suttogva merem megmondani, hogy Orwell talán figyelmeztetésnek, és nem útmutatónak szánta művét. Ferenc, egy gond van ezzel...hogy bár fingod nincs erről, de a Fidesz alá adod a lovat ideológiai szempontból.
A demokrácia, az igazi demokrácia megmondom, hogy NEM néz ki. Nem úgy néz ki, hogy egypártrendszer van, csak az MSZMP-t kicseréljük Fideszre. Nem úgy néz ki, hogy az MSZMP-t kicseréljük MSZP-re, vagy Jobbikra, vagy DK-ra, vagy bármi másra.
Első körben talán el kéne törölni ezt a belülről rothadó politikai kultúrát, ami az országban folyik. Hogy végre ne az legyen, hogy egy maffiapárt győz, az elfogad mindenféle fisz-f@sz törvényt, azt skandálva, hogy csak nekünk van igazunk, és BÁRKI aki ellenünk van, az ellenzéki (aki nincs velünk, az ellenünk van, ez sem rémlik, honnan ismerős), és nem tudja.
Mint ahogy az ellenzék is kitalálhatna végre valami mást, mint hogy 4 éven át azzal kampányol, hogy az aktuális kormánypárt mennyire bikaf0s. Köszönjük, ezt mindenki tudja!
Ennyi voltam.
Hát az igazság mindig fáj...
Csak megjegyzem nem volt itt semmi gyalázás. Az volt a gyalázat, hogy a politikát bevitték a templomokba, erre kellett az über keresztény Semjén... hogy ott is lehessen kampányolni... Az a gyalázat, hogy mindezt az a magát mintakereszténynek tartó Orbán találta ki, aki anno poént poénra halmozott az egyházakkal kapcsolatban. Biztos rémlik még a : Jézus nevében tapsot kérek vagy a Csuhások, térdre, imához! kijelentései...
Az emberek többségének meg nem ez kell, mert az emberek többsége szereti, ha úgy bánnak vele mint a gombával, sötétben tartják és sz@rral etetik...
Nem tudom, ki pontozott le. Ugyanott, ahol leírtam, hogy Horn gyilkos volt (mely nagyon kikívánkozott belőlem, de tegnap még nem írtam, kegyeleti okokból - minden körülmények között ember akarok maradni), ott is lenulláztak. De senki nem ír, nem mond ellenvéleményt, így csak annyit tudok feltételezni: egyetért azokkal, amiket képviselt. Akkor pedig nincs tárgyalnivalóm velük.
Az is rémisztő, hogy több mint két évtizeddel a rendszerváltás után, újra azok a szólamok és beszédek hangoznak el, amik a múlt rendszert idézik. Nem amiatt, mert azt hinném, hogy ezt az adott politikusok komolyan gondolnák, hanem azért, mert - úgy tűnik, különben nem élnének vele - erre igény van ma újra számos ember között.
De elég csak itt, ezen a fórumon körbe nézni, olyan megfogalmazású szövegek hangzanak el "fasiszta Horthy"-ról, a náci háborús bűnökről és a békésen építgető Szovjetunióról, egyebekről, amik a múlt század történetírását jellemezték, hogy az ember szinte dúdolja magában tőle az internacionálét.
Persze, ezek a vélemények eddig is megvoltak, csak ahogy baloldali kormányban a szélsőjobboldali hangok erősödnek fel, jobboldali kormányban a szélsőbaloldaliak, mindig azok a leghangosabbak, akik a leginkább ellenérzésekkel viseltetnek az épp aktuális folyamatok iránt. Ezért szaporodtak meg az ilyen megnyilvánulások, úgy érzik, "a jelen időkben" kötelességük felszólalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!