Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar-szlovák határnak...

A magyar-szlovák határnak Pozsony-Győr között nem északabbra kéne lennie a Trianoni békeszerződés alapján?

Figyelt kérdés

Nemrég egy előadást kellet írnom főiskolán a Bős-Nagymarosi vízlépcsőről. És információkeresés közben feltűnt valami:


A Trianini Békeszerződés a határt az Ipoly torkolata előtt "a Duna hajózási főáramának vonalában" definiálta. Ezt megerősítette az 1947-es Párizsi békeszerződés, ami a határt ugyancsak a folyam hajózható főmedrének folyóvölgyvonalában határozta meg.


1992-ben Szlovákia a Dunát fővonalától északra futó csatornába terelte Dunacsúny és Szap között, így viszont már 100% szlovák területen fut, úgy, hogy ez a hajózási főmeder azóta, mivel a természetes főmederbe, ahol a határ húzódik, már csak a víz 17%-a kerül. Így viszont a Trianoni békeszerződés értelmében nem kellett volna északabbra tolni ezen a részen az államhatárt? Mivel annak a fő hajózási meder középvonalában kellene futnia. Szlovákia elvégre így a szerződés alapján illegálisan birtokol akkor területet, nem?


Érdekes módon erről az aspektusról nem nagyon hallottam az ügy kapcsán. Nektek mi a véleményetek róla? Ha lehet, a hungarista megnyilvánulásokat mellőzzük, ez egy objektív kérdésfeltevés lenne.



#bős nagymaros #bős nagymaros trianoni békeszerződés
2013. jún. 17. 16:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem a "szlovák"-magyar határ már úgy rossz ahogy van... a szlovákot azért tettem idézőjelben, mert átmész a határ másik odlalára, és kilómétereket kell még utaznod hogy úgymond igazi szlovákokat lássál...
2013. jún. 17. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem lehet Északabbra tolni mert ugye méret szerint van meghatározva ez és ugye akkor Szlovákia területe nagyban csökkenne ez miatt, és itt a régi dolog szerint kell ezt értelmezni.

Most például mondjuk azt hogy a Komáromnál vagyunk Duna egyik fele Magyarországé, Duna másik fele Szlovákiáé. Most ha a Szlovákok úgy döntenek hogy a Dunát elterelik ugye a Szlovák Komárom mögé, akkor ha a Duna lenne a határ vonal akkor a Szlovák komárom pontosabban Komárno magyar terület lenne, de mivel itt nem csak a Duna alapján van ez eldöntve így az ugyanúgy maradna Szlovákia része.

Mellesleg az első válaszolónak is igaza van mert az a rész az szinte magyarok lakta terület akik ugye a trianon miatt ott ragadtak mármint a nagyszüleik dédszüleik és ők is oda születtek, plusz oké hogy Szlovákia része már a terület de nagyon sokáig legalább az északi részig szinte csak magyarok lakta területről van szó. Persze sokan beszélnek ott szlovákul is, ugye az iskola meg minden más miatt, de valóban sokat kell utazzál ahhoz hogy olyan településre kerülj ahol csak szlovákul beszélnek, de még ott is fogsz hallani magyarul beszélő embereket.

Persze ha ők akcentussal beszélnek magyarul meg szlovák szavakat használnak minden mondatba ami magyarul hangzik.

Azok is magyarok egyik szülői ágról biztosan. Nekem sok barátom van ott kint mert én oda jártam dolgozni 3 évig, plusz a barátnőm is odavalósi, és sok olyan kint élő szlovák állampolgár magyar beszéli úgy a nyelvet hogy keveri a szlovákkal, tehát ilyen szlovákosított magyar nyelven beszélnek, ahogy ők mondják.

2013. jún. 17. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Direkt utaltam rá, hogy az ilyen kommenteket most kerüljük már. Nem téged akarlak ledegradálni, de most a tényekre lennék kíváncsi, hogy ebben a helyzetben tényleg egy "hiba került-e a jogi gépezetbe"?
2013. jún. 17. 16:31
 4/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt ugy kell ertelmezni, hogy ami a szerzodes alairasakor a Duna kozepe volt, az a hatar fixen. Ha elmegy onnan kozben a Duna, akkor is ottmarad a hatar.
2013. jún. 17. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
53%
Utólag mèg elvettek mèg több területért a Trianoni szerződés utàn szlovàkia javára az osztràk hatàrnàl.
2013. jún. 17. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A határ nem dinamikus, nem változik a terepviszonyok függvényében.
2013. jún. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Úgy értem nem változik akkor sem ha változnak a terepviszonyok.
2013. jún. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Jogi értelemben Szlovákia megszegte a Párizsi békeszerződést. Csak éppen ezzel mi nem foglalkoztunk.

Egyébként ezt Kövér László egy szlovkiai lapnak adott interjúban meg is említette, amiből elég nagy botrány lett a szlovákoknál.

2013. jún. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A szerződés létrejöttekor fennálló állapotot kell szerintem figyelembe venni, tehát ahol akkor volt a folyómeder, ott van a határ.

Például a Dráva is állandóan változtatja a medrét, de a térképeken látható, hogy a határ marad a régi.

2013. jún. 17. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 szabóméhészet ***** válasza:

A Párizsi békeszerződés azt rögziti hogy a magyar-szlovák határ a Duna hajózható medrének a középvonala.A békeszerződés olyat nem rögzit hogy Szlovákia hány négyzetkilométer,mert a határkijelöléskor nagyon sok tényezőtől függött hogy hol is lesz a végleges határ,tehát plusz minusz területek cseréltek államot.pl egy szántóföld mely egy birtokosé volt,ha lehetséges teljes terjedelmében egyik vagy másik államhoz került,vagy dűlőutak melyek egy község határában voltak.


Mozgó határra példa a Pinka folyó Magyarország és Ausztria között.az egyik oldalon bont a másikon épit a folyó.nem túl régen korrigált a két állam,pár hektárnyi területet cseréltek éppen a Pinka mozgóhatár jellege miatt.


határrendészettel kapcsolatos oldalakat kell olvasni és nem a gyagyakerdesek.hu-n kell ilyet laikusoknak feltenni.


1994-ben voltam határőr,határismeretekből tanultuk is a határ fogalmát.

2013. aug. 3. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!