Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki szerinted a XX. Századi...

Ki szerinted a XX. Századi Magyarország 3 legjobb és 3 legrosszabb/kártékonyabb politikusa?

Figyelt kérdés
2013. jún. 12. 19:42
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Legjobb:

Horthy Miklós

Nagy Imre

Gömbös Gyula


Legsötétebb:

rákosi

kádár

horn

2013. jún. 13. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

Legjobb:

-Horhy Miklós

- (ide max Orbán lenne való de leginkább senki)

- (ide is a jellemző senki)


Legrosszabb

- Rákosi

- Szálasi

- Antall

2013. jún. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Pro Patria ***** válasza:
100%

A XX. század három legkiválóbb magyar politikusa:


- Bethlen István azzal az eredményes gazdaságpolitikájával, amivel képes volt a Trianonnál szétszabdalt, gyakorlatilag kivéreztetett Magyarországból egy prosperáló államot teremteni a '20-as, '30-as évekre. A legnagyobb tragédiája ennek az országnak, hogy Bethlen Istvánt a szovjetek elhurcolták, és hadifogságban is halt meg, így 1945-ben nem tudta képességeivel ismét pályára állítani a magyar gazdaságot, pedig hatalmas szükség lett volna rá az összeomlás éveiben. Nem véletlenül vadásztak rá még a harcokat be sem fejezve a megszálló erők. Tudták, hogy milyen nagy formátumú politikus, és veszélyes elemnek tartották.

- Klebelsberg Kunó, akinek oktatáspolitika terén elért sikereit (az analfabetizmus kiugróan eredményes visszaszorítása, mely egyedülálló és nagyon szemetszúró volt a kontinensen, vagy épp a közoktatás - általános iskolák megszaporításával történő - szélesebbé tétele, a magyarok külföldi egyetemi oktatásának hálózatba való megszervezése, és sok egyéb) nemigen tudná a "másik fél" sem elvitatni.

Ebből a korból ezen két személy az általam legmegbecsültebb.

- Antall József, aki megpróbált újra polgári demokratikus magyar államot megteremteni, a jobboldali konzervatív értékekre alapozva.

És nála nemcsak a század, de a felsorolható jó államférfiak sora is véget ér.


A legrosszabbak:

- Rákosi Mátyás

- Gerő Ernő

- Farkas Mihály (Bár ő inkább az erőszakszervezetek vezetője volt, mintsem az államé)


Kádárt nem tettem be közéjük, mert szerintem _tényleges szerepe_ az államigazgatásban nemigen volt, inkább jelképes alakja volt annak. Továbbá azon évek alatt a térség államaihoz képest puha diktatúra, és viszonylagos létbiztonság, jólét volt (más kérdés, hogy később mindkettőnek megittuk a levét, a langyos diktatúrának az volt a negatív hatása, hogy nem történt gyökeres elszámoltatás '90 után, a mesterségesen, hitelekből fenntartott életszínvonalnak pedig a utána érezhettük böjtjét.)

Az viszont, hogy a Hruscsov által felajánlott szovjet csapatkivonást _a hatalma megőrzéseként szolgáló tartópilléri szerepükre hivatkozva_ visszautasította, soha meg nem bocsátható bűn. Minden államférfinek első és legfontosabb célja egy idegen hatalom részéről fenntartott megszállás esetén annak mielőbbi felszámolása kell, hogy legyen. Aki nem így tesz, haza- és nemzetárulást követ el. És ez ki nem törölhető, és mással jóvá nem tehető sötét folt bármilyen politikai életútban.


(Kun Bélát csak azért nem soroltam be a három közé, mert őt nem tartom politikusnak, csak egy puccsista gengszternek.)

2013. jún. 14. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
60%

Tényleg Klebelsberget kihagytam.:S Valóban a XX. század egyik legjobb politikusa és azóta sem volt olyan ember aki csak harmad annyit tett volna a magyar oktatásért. Bethlent gazdaságpolitikája, Telekit pedig az tett naggyá számomra, hogy megpróbálta egyensúlyban tartani az országot, a német érdekszférába sodródást igyekezett csökkenteni. Horthyról azért gondolom, hogy kiváló politikus volt, mert talán ő volt az egyetlen ember aki a XX. században Trianon után próbálta az elvesztett területeket visszaszerezni. Igazából 1945-ig egyetlen magyar állam/kormányfőt nem lehet hibáztatni az eseményekért, az egész ország kényszerpályán volt. Sok beleszólásunk nem nagyon volt az eseményekbe.

Legrosszabb politikusok közül, hát Rákosiról nem igen tudnék nyomdafestéket tűrő módon nyilatkozni. Károlyi alapvetően vagy nagyon hülye vagy tényleg nagyon pacifista volt. De inkább az első. De annyira dilettáns senki nem lehet, hogy egy háborúban szélnek ereszti a hadseregét. Mit gondolt ez az ember, hogy majd a románok sírva leborulnak a nagy békevágya előtt? Kun Béla pedig egy igazi talpnyaló féreg volt. Róla is hasonlóan nem tudnék nyilatkozni, mint Rákosi esetén.

2013. jún. 14. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Pro Patria ***** válasza:

Kedves 14:54-es válaszoló:


"Károlyi alapvetően vagy nagyon hülye vagy tényleg nagyon pacifista volt. De inkább az első. De annyira dilettáns senki nem lehet, hogy egy háborúban szélnek ereszti a hadseregét."

- Károlyi nem engedte szélnek a hadseregét, az általa hadügyminiszternek kinevezett Linder Béla tette ezt, akit aztán Károlyi fel is mentett hivatalából.

Károlyi támogatta a magyar nyelvterületek megtartásáért folytatott ellenálló harcokat. Íme egy kép, ahol a Székely Hadosztályt látogatja meg Szatmárnémetiben, és tart nekik lelkesítő beszédet:

[link]


Azt mondta:

"Régen vágyódtam már idejönni, hogy megköszönjem azok kitartását, akik itt őrt állnak. Magyarország sohasem fogja elfelejteni, hogy a háború öt keserű esztendeje után a székely katonák nem mentek vissza családi tűzhelyükhöz, hanem a háború minden nyomorúságát átszenvedve, volt annyi lelki erejük, hogy ismét fegyvert fogjanak az egész ország ügyéért.

[...]

Hallja meg innen az egész világ, hogy nem lehet egy nemzetet legázolni, nem lehet egy népből kiirtani az önfenntartási ösztönt, mely azt mondatja vele, hogy élni akar."


A baj az volt, hogy naivitásában túlzottan bízott az Antantban. Tovább idézve a fenti beszédét:

"De hallja meg, és értse meg a világ azt is, hogy ha a párisi békekonferencia a wilsoni elvek, a népek önrendelkező joga és a megegyezéses béke ellen döntene, akkor mi végső szükségünkben fegyverrel is fel fogjuk szabadítani ezt az országot."


Károlyi nem volt alapvetően rossz ember. A politizálást a konzervatívok között kezdte - mint minden arisztokrata -, majd eltolódott a Kossuthi hagyományokat őrző '48-as párthoz, avagy Függetlenség Párthoz. Az őszirózsás forradalom a magyarok jogos, és természetszerű forradalma volt a Habsburg ház trónfosztására. A tanácsköztársaság később jött. Károlyi éppen azért választotta a "népköztársaság" megnevezést, mert el akarta választani az új magyar államot az ekkor létrejövő tanács - (oroszul: "szovjet") - köztársaságoktól.

Kohn puccsal került hatalomra, megbuktatta a Károlyi által vezetett népköztársaságot.


Károlyi igazából rosszkor lépett színre. Más esetben talán egy új Kossuthot tisztelhetnénk benne. De az adott körülmények között a lehető legrosszabb választás volt. És nem olyan mértékben, ahogyan utólag tartották, de kétségtelen, hogy igen, hozzájárult a személye is ahhoz, hogy ilyen rosszul jöttünk ki Trianonból.

Az volt a legnagyobb hibája, hogy hitt a Wilson-pontoknak a népek önrendelkezéséről, és a békéről. Hitt a franciáknak a Wix-jegyzékben foglaltakról. És egy ilyen válságos időben nem szabad ilyen megvezethetőnek, irányíthatónak lenni.


Az 1945 utáni szerepe valóban vitatható. Híve volt a Szovjetuniónak és a kommunizmusnak, de Sztálinnak nem. Franciaországban volt nagykövet, és bírálta például a kékcédulás családokat, vagy a Rajk-pert is. Nem véletlenül nem jött haza Magyarországra, tudta, hogy neki is rövid úton vége lenne emiatt.


Később megírta könyvét, "Hit, illúziók nélkül" címmel, amit már a kiábrándulása demonstrálásaként szoktak említeni - bár én magam nem olvastam.

2013. jún. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 liuzzi válasza:

Legrosszabb:

Rákosi

Szálasi

..


Legjobbak:

Nagy Imre

Bethlen István

Klebelsberg

+1: Kádár (nem vagyok szocialista, de politikusnak jó volt, azt el kell ismerni)

2013. jún. 16. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Messze a legkártékonyabb(ak):

Károlyi Mihály (és akik mögötte álltak).

A másik két helyre bármelyik jó.

A legjobb magyar? A felvidéki Eszterházi grófot mondanám,

de ő akkor már 'cseszkoszlovenszkói' honatya volt.

Volt egy jó kis pénzügyminiszterünk egyszer még a cocalizmusban, de az "véletlenül" beesett a kohóba...

A 3. hely kiadó...

2013. jún. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Legjobbak:

Horthy

Szálasi

Tisza István


Férgek akiket születésükkor kellett volna agyonverni:

károlyi mihály "a vörös gróf"

kun -kohn- béla

rákosi -rosenfled- mátyás


ezek a patkányok nem érdemlik meg hogy nagybetűvel írjuk le a nevüket

2013. jún. 17. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 gráner andrás ***** válasza:
Elvi felfogás kérdése. Na meg ideológiai önös érdek alapján döntenek az emberek. A kérdésből politikát és ideológiai harcot kovácsoltak a hozzászólók. Önmagában a kérdés is félrevezető, mivel nincs hozzákötve, hogy kinek az érdekeit szolgálta éppen az adott politikus. Mert már akkor kétféle vélemény van ugyanarról az emberről. Pozitív és negatív. Akinek futott a szekér annak pozitív, akinek meg nem annak negatív. Ugyanakkor társadalmi szempontból nézve a pozitív is lehet a legnegatívabb, vagy éppen fordítva. Mivel az emberek csak is kizárólag a saját önös érdekeik alapján ítélnek és nem a társadalom egészének az érdekeit nézik. Csak néhány kérdés: Miért jó az a politikus társadalmilag, ha több millió koldust termel ki, még csak pár százezernek ad lehetőséget a jóléthez? Miért rossz politikus az, aki a társadalom egészének átlagosan jobb létet biztosít? Nagyon sok embernek az a jó politikus, aki engedi a kapzsiságát és a harácsolását. Mások viszont elítélik az emberi kapzsiságot emberileg és társadalmilag is. Ugyanakkor a kapzsi harácsoló elítéli azokat akik nem engedik érvényesülni a kapzsiságát és a harácsolását. Nincs politikus megalkuvás és korrupció nélkül, a világtörténelemben még nem fordult elő, hogy valamit valamiért ne alkalmazták volna a politikában. Maga a politikai úri huncutság már a kiváltságosság melegágya, a kiváltságosság meg magával hordozza a visszaélést, a megalkuvást a behódolást. Aminek az eredményét mindég a társadalom fizeti meg, mert maga a politikus, mentesül a felelősség alól. Nincs kártékony meg legjobb politikus, csak önző, kapzsi, harácsoló emberek vannak. A politikus is ember, és nem emberfeletti, csak annak képzeli magát, és mindég akad akik követik, hogy jobban tudjanak érvényesülni. Élő példa Magyarország és a 89es rendszerváltás, az érdekisták és a magukat szabadságharcosnak titulált önös érdekeket képviselő csoportok, közel negyedszázad alatt szétosztogatták a társadalom vagyonát, miközben csináltak kettőszáz milliárd adósságot a népnek. Több mint kettőezer milliárd kárt okoztak a MAGYAR NÉPNEK, még is vannak olyanok akik istenítik őket. Miközben létrehoztak közel négymillió koldust az országban. Akik elvették a többiekét azok dicsérik és nekik a legjobb, akiktől elvették azok nem dicsérik és nekik a legrosszabb. Tehát nézőpont és ideológiai alapokon mindég más és más ítéletet kap ugyan az a politikus. A kérdés mint olyan demokratikusnak sem mondható, mert a demokratikusan gondolkodó, nem azt nézi, hogy ki az aki csinálja, csupán azt, hogy mit, hogyan, mikor, miért. Mert a demokrácia az nem ideológiai, vagy hovatartozási, de nem is keleti, nem is nyugati, vagy mindenáron államosított, vagy mindenáron magánosított, ideológiai gondolkodás. A demokrácia az NÉPHATALOM és nem az önös érdekek, vagy az ideológiák harca. Csupán értelmes emberek békés egymásmellet élése, ami annyit jelent, hogy : CSAK ANNYI ROSSZAT OKOZZ MÁSNAK, AMENNYI ROSSZAT MAGAD IS ELFOGADSZ MÁSOKTÓL A kiváltságosság meg a demokrácia halála. Tehát kinek melyik szolgálja, vagy szolgálta az önös érdekeit az lesz a legjobb. Csak ezt nem szívesen hangoztatják!!!!! TENGERPICI
2013. jún. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:

Legjobb:

Tisza István

Teleki Pál

Horthy Miklós


legrosszabb:

Károlyi Mihály

Kun Béla

Rákosi Mátyás

2013. jún. 18. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!