Mária Antoanette mondta, hogy kalácsot egyenek a szegények, ha nem futja kenyérre vagy pedig nem?
Ugye, anno iskolában mindeni azt tanulta, hogy azt üzente a szegény rétegeknek, hogy ha nem futja kenyérre, hát egyenek kalácsot:/
Most a History Channelen egy történelmi filmben szakértő hölgy elmondta, hogy Ő ilyet nem mondott. Hiszen korábban kalácsot vagy kenyeret osztott az udvarban.
Neten olvastam, hogy az nem kalács volt, hanem briós sütemény, amit mondott és a briós sütemény egyárban volt a kenyérrel :S
Nem tudom mi az igazság, de nagyon érdekel. Kérlek mond el ! Köszi :-)
ui: Hogyan lehet az, hogy már több száz éve történt dologról ma máűsképp vélekedünk mint 20 éve, úgy hogy új dokumentumok nem kerültek nyílvánosságra?
Már abban a korban is működött a politikai lejárató propagandagépezet.
Nem valószínű, hogy mondott volna ilyet, de politikai hangulatkeltésre jó volt ezt terjeszteni.
Nem mondott ilyet. Mária Antónia királyné, a Habsburg házból került ki, ráadásul Mária Terézia lánya volt, akinek közismertek szociálisan érzékeny nézetei, és a parasztok terhein enyhítő rendeletei.
Már csak azért is lehetetlen, mert a kalács eleve drágább (ma is) volt mint a kenyér. Ennyire buta pedig egy főhercegnő, majd királyné nem lehetett.
De maga a kijelentés is régebbi. Ezek legendák, ugyanezzel vádolták XIV. Lajos spanyol feleségét (őt azért utálták a franciák, mert spanyol, Mária Antóniát meg ezért, mert osztrák... no comment) és XV. Lajos lányát is.
Akkor gondolhatod mennyi valóságtartalma van.
1. miért tanították ezt az iskolában?
2. szerinted miért nem mondhatta? Hiszen anno a parasztokat lenézték a nemesek. Gúnyból mondhatta ezt. Nemesek minek járatnák le a királynét, hiszen nélkülük úgysem lehetett a megszorításokat, reformokat bevezetni, nem függtek a harmadik rendtől a nemesek.
3. ha ténleg nem mondta, miért nem tíltakozott ellene ?
4. ha annyira kedvelték a parasztok az érzékeny intézkedési miatt, miért fejezték le?
Olyan hülyeségeket kérdezel.
Dugovics Tituszt miért tanították az iskolában? Vagy azt, hogy Sztálin felszabadíotta Magarországot?
Mária Antónia nem mondta. Pont. Ezt a mai történetírás egybehagzóan állítja. Nincs rá bizonyíték, csak évekkel később írták le. Ugyanezt - szóról szóra - tulajdonították más arisztokratáknak már Mária Antónia előtt 100 évvel is. Ezzel akarták kifejezni, hogy szociálisan érzéketlen.
De Mária Antónia nem volt az, ahogy a legtöbb Habsburg sem. Az, hogy a Habsburgok megtartották a távolságot az alacsonyabb rétegektől nem azt jelenti, hogy nem érdekelte őket a problémájuk.
Azért nem védekezett ellene Mária Antónia, mert 1. semmi értelme nem volt (ennél sokkal súlyosabb vádak ellen megpróbált, mégis rosszul jött ki belőle) 2. mert valószínű nem is tudott róla, mivel halála után találták ki.
Azt meg rosszul hiszed, ha abból indulsz ki, hogy a forradalmat a parasztok és a polgárok támogatták, a királyt meg az arisztokraták, mert nem ilyen egyszerű.
Azért nem szerették az emberek, mert nem volt francia, ezért kitaláltak róla mindent, aminek semmi alapja nem volt.
Mária Antónia "utódja" , Josephine - Napóleon első felesége - valóban két kézzel szórta a pénzt, egyáltalán nem érdekelte a szegény emberek sorsa, ráadásul rengeteg szeretője volt (Mária Antóniával ellentétben, akinek "csak" egy titkos kapcsolata volt) mégis a francia nép bálványozta, holott mindenki tudta róla ezeket. Azért mert ő francia volt Mária Antónia meg osztrák.
Jól mondják az előttem szólók, valójában a királyi udvart lejárató negatív sajtókampányról, hangulatkeltésről volt szó, amit Rousseau folytatott a társaival.
Ők adták ezt a mondatot Marie-Antoinette szájába és ők ragasztották rá a Madame Deficit gúnynevet.
Ugyanaz az eljárás, mint napjainkban, azzal a különbséggel, hogy akkor a virtuális karakter-gyilkosságot tényleges gyilkosság követte.
Maradva a kérdésnél. Párizsban volt egy közellátási rendelet, hogy amennyiben éhség ütné fel a fejét, a pékek kötelesek minden pékárút a lakosság rendelkezésére bocsátani, mégpedig hatósági (normál kenyér) áron.
Így fordulhatott elő, hogy rendkívül súlyos kenyérhiánynál méregdrága péksüteményeket lehetett fillérekért kapni.
Amennyiben igaz is lett volna a mondat, az arra utal, hogy ha nincs kenyere a népnek, lépjen életbe a szükségállapot és osszanak szét köztük kalácsot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!