Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért írta alá a trianoni...

Miért írta alá a trianoni békeszerződést Magyarország?

Figyelt kérdés

2013. jún. 4. 21:37
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

A románok az egész országot.. az antant meg mondod nekik egy ejnye-benyét ... Kun Béla már régen az osztrák diliházban tervezgette a vissza jövetelt Károlyi meg élte tovább a bárók életet a Párizsi sziesztában.

wiki:

"Az Antant nem nézte jó szemmel, hogy egy Habsburg kerüljön az államfői posztra, ezért József főherceg kénytelen volt lemondani. A románok folytatták az előrenyomulást Győrig, és gyakorlatilag egész Magyarországot elfoglalták, a Balaton környékének kivételével, Siófokon állomásozott ugyanis akkor az ország egyetlen nemzeti hadereje, mely Horthy Miklós vezetésével készült a hatalom átvételére, miután a románok elhagyják az országot. Horthy seregét a román hadsereg látta el fegyverekkel[8] és az ő ellenőrzésük alatt álló terülten is a románok végezték a rendfenntartási és adminisztrációs feladatokat.

A román hadsereg 1919. augusztus 8-áig 1235 tisztet és negyvenezer katonát ejtett foglyul, 350 ágyút (köztük kettő 305 mm-est), 332 géppuskát, 52 ezer puskát és 87 repülőgépet, ezenkívül nagy mennyiségű lőszert és szállítóeszközöket zsákmányolt.

A románok által diktált fegyverszünetet kemény feltételeket szabott Magyarországnak. Amikor 1920 elején a román csapatok végül kivonultak Budapestről, kifosztották a várost.[9] A magyaroknak át kellett engedniük valamennyi hadifelszerelésüket, kivéve azokat, amelyekkel a Horthy irányítása alatt álló sereg rendelkezett. Ezenkívül át kellett adniuk a románoknak teljes hadiiparukat, a magyar vasúti kocsik felét, az állatállomány 30%-át, a mezőgazdasági eszközök 30%-át, illetve 35 ezer vagon gabonát és takarmányt. Elkobozták továbbá mindazokat a javakat, amelyeket az 1918-as bukaresti béke után Romániából vittek el hadizsákmány gyanánt.[10]"

2013. jún. 4. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%

Még a leszerelt vörös hadsereg is kikergette a cseheket Miskolc kassa térségéből... csak ez nem tetszett a francia angol béke követeknek!

Románokat is gond nélkül vissza tartottuk volna a Maros vonalánál... jól kiépített jól biztosított állások voltak ott. ( hadi technikában se voltunk rosszabbak... bár a románok komoly francia hadi anxag utánpótólás kaptak ... ) akkor esett szét a román front, amikor kun béla a és a revizorok visszarendelték a "vörös hadsereget" a Tiszáig ... Ez azt jelentette, hogy a hadsereg felének választani kellett vagy a hazáját védi vagy a házát családját. Mikor ott hagyták a Maros vonalát, akkor derült ki, hogy az ország felelős vezetője Kohn Béla lelépett pár 100 kiló arany tartalékkal együtt az országból.

2013. jún. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
19%
akkor ez volt az egyetlen logikus lépés, rosszabbúl is járhattunk volna ha nem írjuk alá, Japánra 2 atomot is dobtak, hogy jobb belátásra bírják őket és békét kössenek
2013. jún. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Mert nem volt más választása, Károlyiék sikerrel szétverték a megmaradt magyar hadsereget is, pedig a hadrendben visszatérő alakulatok még bőven ütőképesek lettek volna a zűrzavaros helyzetben a cseh, szerb és román szedett-vedett partizáncsapatok ellen. De nem, elintézte ez a bolond, akinek szobra is van hü.lyeségéért... Azért lett egyszerűen ilyen ez a békediktátum, mert semmilyen ellenállást nem tudtunk már kifejteni ellene. Egy ütőkártya nélkül maradt játékos pedig a hiénák martalékává válik.
2013. jún. 4. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Komplikato ***** válasza:
68%

Szerintem a kérdés felvetés fő hibája, hogy a trianoni "béke szerződés" (ha jól emlékszem Rudolf Steiner mondta rá, hogy ezzel megalapozták a következő háborút) az bizony NEM Magyarországról szólt, hanem az Osztrák-Magyar Monarchiáról.


Azon is lehet vitatkozni, hogy ki írta alá, igazából nem hiszem, hogy számít. Illetve nyilván számított kit fognak utálni, mert ha jól tévedek a lehetséges jelöltek gyorsan passzolgatták tovább eme "megtisztelő" feladatot.


Törökországot meg eléggé nehéz összehasonlítani, akkor sem volt kicsi vagy kis fajsúlyú. Ráadásul nem a háborút kirobbantó ország volt. És azt sem szabad elfelejteni, hogy ők nem csak az ősi területeket tartották meg, hanem a sok millió legyilkolt szomszéd lakó területeinek jó részét is ...

2013. jún. 4. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
16%

21:54

"Jah egy háborúban kvázi megsemmisített ország aztán nagyon tudott volna harcolni. "


A románok, szerbek, csehek, lengyelek stb. valahogy mégis tudtak tovább harcolni. Úgy létszik, ez valamiféle spéci magyar betegség volt akkoriban, ez a harcképtelenség... :)


"De ha tudtunk is volna akkor most a román határ jobb esetén a tisza mentén lenne a szerb meg Szolnoknál..."


Ha Károlyiék honvédő hadsereget szerveznek pacifizmus helyett, akkor a román határ ma a Királyhágó körül húzódna.

2013. jún. 5. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
74%

A balassagyarmatiak is tudtak harcolni. Dédnagyapám ott volt a városban, ácsként dolgozott és ő is fegyvert fogott akkoriban.


http://www.youtube.com/watch?v=NxhcecTr8mg

2013. jún. 5. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
76%

Nem betegség...

wikipedia a tűzszünetről:


"A november 3-án aláírt okmány előírta:

Az ellenségeskedést azonnal be kell szüntetni.

A Monarchia hadseregét le kell szerelni, kivéve 20 békeállományú hadosztályt.

Minden megszállt területet ki kell ürítenie a Monarchiának.

Az Adriai-tenger környéki monarchiabeli területeket ki kell ürítenie a Monarchiának.

Az antant csapatok számára felvonulást kell biztosítani az addig megszállva tartott területekre.

A német csapatokat ki kell utasítani a térségből, amennyiben az 15 napon belül nem történik meg, úgy internálni kell őket.

A Monarchia csapatait vissza kell vonni a Brenner-hágóig.

Az antantot megilleti a teljes mozgásszabadság és megszállói jogok a Monarchia egész területén.

A pótjegyzőkönyv [szerkesztés]


A pótjegyzőkönyv szerint az fegyverszünet nem az aláíráskor, november 3-án, hanem másnap, november 4-én, délután három órakor lép hatályba. Mivel az osztrák hadvezetés már a fegyverszünet aláírása előtt értesítette a harcoló hadseregeit az ellenségeskedések azonnali beszüntetéséről, azok nem harcoltak tovább november 3-a után, ám az olasz hadvezetőség betartotta a pótjegyzőkönyv előírását, és november 4-éig továbbra is harcoló félként lépett fel. A monarchiabeli katonák fegyvertelenül várták az előrenyomuló olasz csapatokat, akik azonban hivatkozva arra, hogy még hadban állnak egymással, a Monarchia katonáit hadifoglyoknak tekintették és hadifogságba ejtették őket, így az utolsó napon, november 3-tól november 4-ig több mint 360 000 monarchiabeli katona esett olasz hadifogságba, emellett az olaszok jelentős hadizsákmányra is szert tettek."


Románok szintén gyűjtötték a hadifoglyokat tiszteket, védelem megszervezésénél már alig volt mozgósítható tiszt az országban ... Ugye tűzszünetnél ők az elsők, akik beszélnek a front másik oldalával ... gyakran nem tértek vissza!


Politikai katonai vezetőket (kun béla is igyekezett kiiktatni, akit csak lehetett)

Tiszáig visszarendelte a vörös hadsereget, de semmit se adott neki cserébe ( pedig lőszer és hadianyag még bőven volt a királyi raktárakban ( Ezt bizonyítja, hogy románok 1919es bevonulásakor hatalmas mennyiségű hadianyagot és technikát zsákmányoltak ... )

Nem véletlen, hogy szó nélkül lépett le kun több 100 kiló aranytartalékkal és a bécsi diliházban bújtatták.


ugye ismeretes Tisza István elleni merénylet. Tisza 1914ben egyedüliként szólalt fel a háború ellen, még is őt büntették a legjobban ... Még károlyi se ellenezte annyira háborút, mint ő. Károlyi kezdetben csak annyit akart elérni, hogy az antant oldalán harcoljunk gyarmattartók mellett, illetve az se tetszett neki, hogy a környező országok fegyverkezésére reagáljon a kormány (véderőtörvény több, mint 1,5 éves csúszása is neki köszönhető..)

2013. jún. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
76%

Románokról még érdemes tudni ennyit, hogy miért végzett a győztes oldalon Románia, mikor a legyőztük és békét kötöttünk velük ..

Háború utolsó napján hadat üzent még a Németeknek... Oroszok is megtehették volna ezt, még se tették ...

2013. jún. 5. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
76%
A román hadsereg a világ leggyávább és leghitszegőbb hadserege , szedett-vedett katonáik rabolni jöttek 1918-ban Erdélybe, mert tudták, hogy az nem az övék : a saját tulajdonát nem rabolja ki az ember. A rablás közben állandóan attól tartottak, hogy visszaverik őket, de hát ez, mint tudjuk nem történt meg.
2013. jún. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!