Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért is rossz az államháztart...

Miért is rossz az államháztartási mérlegünk? Vajon jó és működőképes a fogyasztás visszafogása, mint megoldás a kezelésre?

Figyelt kérdés
Rövid indoklást is kérek, attól aki jónak tartja és attól is aki nem!
2009. okt. 6. 18:55
 1/8 anonim ***** válasza:

Az első kérdésre:

Azért, mert többet ad ki az állam, mint amennyit beszed. Nézzük a két oldalt külön-külön:

A bevételi oldalt lehetne növelni:

-az adóterhek megemelésével, de ez a gazdaság legyilkolását jelentené.

-az adózók körének kiszélesítésével, például az inaktívak arányának csökkentésével. Ez szerintem egy nagyon hasznos megoldás lenne, de a szociális segélyezés szűkítésére lenne hozzá szükség, ami politikailag nagyon nehezen keresztülvihető.

-gazdasági növekedéssel. Ez egy túl hosszú folyamat szerintem ahhoz, hogy fel tudja oldani az államháztartási hiány eléggé sürgető problémáját.

A kiadási oldalt lehetne csökkenteni:

-az állam feladatkörének szűkítésével. Ez liberális gazdaságpolitikát igényelne, privatizációval kéne, hogy járjon. Ez most nem túl népszerű, így nincs rá túl sok esély. De szerintem sok területen szükség lenne rá, ha tisztességesen, jól előkészítve képesek lennének végrehajtani. (mert a probléma nem a liberális gazdaságpolitikával, hanem az elmúlt évek, liberális színekben tetszelgő, korrupt politikusaival volt)

-az állami intézmények, állami tulajdonú cégek hatékonyságának növelésével. A racionalizáció viszont nagyon sok esetben munkaerő leépítést von magával, ezért nagyon nehezen kivitelezhető. (gondolj a VDSZSZ-re!) A végkielégítési botrányok felszámolása pedig, akármilyen vérlázító jelenségről van is szó, önmagában túl kis tétel a cél eléréséhez. (de természetesen végrehajtandó)

Valós reformokat pedig, szerintem, ilyen mentális állapotban, képtelen végrehajtani ez a nemzet.

A problémák nehézségéből jól látszik, miért van ekkora deficit. Az általam felvázolt kép pedig koránt sem teljes.


Második kérdésre:

A végső fogyasztás visszafogása nem az államháztartás, hanem az ország fizetési mérlegének hiányát hivatott felszámolni, ugyanis az import visszaesésével jár. Ezt érdemes exportösztönző gazdaságpolitikával kiegészíteni.

Az államháztartási deficit csökkentését célzó megszorítás természetesen a fogyasztás visszaesésével jár, de ez nem eszköz, hanem elkerülhetetlen mellékhatás.

Tehát a fogyasztás visszafogása nem eredményezi a deficit visszaesését, de a deficit visszaszorítása óhatatlanul a fogyasztás visszaesésével jár. Ez a szomorú igazság. De jobb bátran szembe nézni vele, mint gyáván beledögleni.

2009. okt. 7. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

„Azért, mert többet ad ki az állam, mint amennyit beszed”


Nem ez történt! Nem mi fogyasztunk többet mint amennyit eddig, hanem a gazdaságunk csökkent 20% al az elmúlt 5 évben. Ez a valós gond. Amit azelőtt oda „adtak” szoc juttatásban az már rég elinflálódott.


„-az adózók körének kiszélesítésével, például az inaktívak arányának csökkentésével. Ez szerintem egy nagyon hasznos megoldás lenne, de a szociális segélyezés szűkítésére lenne hozzá szükség, ami politikailag nagyon nehezen keresztülvihető”


Az adózók körének kiszélesítése nem = a szociális segélyek csökkentésével nem következnek egymásból!

Ha nincs gazdasági növekedés ebből fakadóan munkaerő igény akkor a szoc ellátások elvonása csak társadalmi konfliktusokat szül. Sajnos a mértéke az ellátásoknak nem teszi lehetővé a lefaragásokat mert már így sem lehet belőle megélni. Ab ovo Ha onan elvonunk akkor lehet a rendőrségbe önteni stb

Pontosan ez a baj a neoliberális felfogással” hogy a társadalmi hatásokkal nem foglalkozik”.


Ez liberális gazdaságpolitikát igényelne, privatizációval kéne, hogy járjon. Ez most nem túl népszerű, így nincs rá túl sok esély.


Tudod ami most van az nem liberális hanem neoliberális és az nem egy.

Persze az is bebizonyosodott hogy a mi a magánszférában a liberális felfogás szerint versenyt indukál az az állami vagy vegyes szférába kartell-t. Pld Egészségügy. Most ha nincs elég pénz akkor valahogy csak működik nem kis részben az ott dolgozók túl munkájának köszönhetően.

De ha magánkézben lennének az intézmények akkor mi is lenne? Megszűnnének a szolgáltatások. Vagy is egy jelentős része és külön pénzért lehetne csak igénybe venni= társadalmi el lehetetlenülés.

Ma a munkavállalók nagy része sem lenne képes amellett hogy dolgozik meg venni az EÜ szolgáltatásokat.

Az az „ nincs annyi jövedelme ami lehetővé tenné önerőből a munkaerejének az újra termelését”.

Szóval, lehet hogy 1-2-3 évre megoldás lehetne de vissza vonhatatlan károkat okozna a társadalomban.


„mert a probléma nem a liberális gazdaságpolitikával, hanem az elmúlt évek, liberális színekben tetszelgő, korrupt politikusaival volt”


Ebben igazad van, de van itt még valami, ami lehetetlenné teszi a liberalizmust nálunk.

Nem lehet gazdaságilag liberálisnak lenni és társadalmilag szociálisnak, konzervatívnak.

Ezért van hogy pld a megszorítások sem érnek jó hatásfokkal célt.

Egy liberális gazdaságban a jövedelmek 70-75% maradnak az embereknél és kevés afat is fizetnek a továbbiakban, cserébe szinte semmit nem kapva. Ezért amikor elküldenek egy tisztviselőt akkor a nem kifizetett juttatásával gyakorlatilag 35-70% át megspórolják „élből”

Nálunk ez a megtakarítás max 25% ami nem hatékony hiszen a lassulás a nagy részét még el is viszi nem beszélve a munkanélkülivé vált ellátásáról ami rövidtávon így még többe is van.


„Ezt érdemes exportösztönző gazdaságpolitikával kiegészíteni.”


Nincs valós magyar export gyakorlatilag.

Szinte csak a multik exportálnak, és teszik ezt átláthatatlanul és nem megfelelően adózva.

Semmit nem oldanánk meg vele, csak még versenyképtelenebb helyzetbe hoznánk a magyar kkv-kat.


Az egyetlen megoldás az import kiváltás.

Lehet hogy nem liberális de hatásos, hiszen nem csökkenti a belső fogyasztást hanem növeli.

Ahogy a munkanélküliséget is csökkenti, a valuta igényünket is csökkenti aminek monetáris hatásai is lennének. És talán a kkv k is levegőhöz juthatnának.


Sajnos nincs sok lehetőségünk mert a nálunk kialakult duális rendszer egyenlőtlensége okozza a fő problémát ahogyan minden ex szocialista országban. Ez a neoliberális gazdaság mellékhatása amivel sajnos senki nem számolt. Ezért van hogy mint a jövedelem viszonyok mint a gazdaság szerkezete eltorzult és

Nem lehet kezelni sem liberális sem konzervatív alapokkal. Olyan helyzetbe vagyunk amire még nem volt példa, amire olyan válaszok kellenek amik nem megszokottak.

Természetesen ez a szoc rendszer nem fenntartható, de nem lehet neki esni csak a társadalom oldaláról mert beláthatatlan károkat okoz. Egyszerre kell lépni a gazdaság normális medrébe terelésével és ezeknek a kifizethetetlen szoc ellátások redukálásával, mert valahol középen van a megoldás.

„ Ebbe a társadalom is belemenne”

2009. okt. 7. 09:14
 3/8 anonim ***** válasza:
Mi köze a lakossági fogyasztásnak az áht hiányhoz? Szezon és fazon, mint ahogy tőled megszokhattuk, kedves jobbikos futóbolond.
2009. okt. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

„Mi köze a lakossági fogyasztásnak az áht hiányhoz? Szezon és fazon, mint ahogy tőled megszokhattuk, kedves jobbikos futóbolond.”


Én vagyok a futó bolond? Te agyatlan barom!


A gazdaságban nincs független szezon és fazon! „agyatlankám”

Ha csökken a gazdasági teljesítmény kevesebbek lesznek az adó bevételek (és eleve a fogyasztás) és a és ugyan akkora fogyasztás mellett felborul a mérleg. Aztán jönnek a megszorítások és a fogyasztás is csökken és még kevesebb lesz a bevétel. És láss csodát már is itt van az álház hi ! Amit aztán újabb megszorításokkal akarnak kijavítani.

Ez az önfelélő gazdaságpolitika. Ehez nem kell vörös diploma!! Csak pártállástól független józan paraszti ész!

2009. okt. 7. 13:16
 5/8 A kérdező kommentje:

Ok A kedvedért egyszerűbben!

A bevételi oldal sérült elsősorban, az 5 éve töretlen gazdasági visszaesés miatt.

A fogyasztást is befolyásolta volna önmagában is, hiszen aki nem keres az nem költ.

A baj ott kezdődött hogy már 2006 ban figyelemmel kellett volna kísérni hogy nincs annyi bevétel és ennek megfelelően nem Afat csökkenteni, stb hanem „élből” korrigálni, kicsiket de reálisan, illetve kezelni a gazdaságot, megnézni a csökkenés okait és orvosolni. De nekik választást kellett nyerni, és ez nem tette lehetővé. Aztán még mikor nem volt vállság és nem voltunk fizetésképtelenek, akkor is lehetett volna kísérletet tenni pld az EUs pénzek elosztásával arra hogy valami olyat támogassanak már ami a belső gazdaságot élénkíti és valahogy nőjük ki a hiányt. Ez sem jött össze.

Aztán lehetett volna az IMF el is egy olyan konstrukciót is csinálni ami valami escép-et jelent.

De mivel 2 nap alatt jöttek rá hogy baj van ezért erre sem volt lehetőség.

Egyszerűen 1000 lehetőség lett volna arra hogy ne essünk ebbe a csapdába de mintha mindig a legrosszabb lett volna ennek az elitnek a legjobb! Most meg csak pislogunk mint az „ éhes tyúk a takonyra „ hogy mit is kellene tenni

2009. okt. 7. 13:45
 6/8 anonim ***** válasza:

"A bevételi oldal sérült elsősorban, az 5 éve töretlen gazdasági visszaesés miatt"


5 éve töretlen gazdasági visszaesés. Mikor volt utoljára ilyen? 1934-ben?

2009. okt. 7. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

„Mikor volt utoljára ilyen? 1934-ben?”


Nem a világgazdasági vállságról beszélek.

Az csak rátett egy lapáttal arra ami amúgy is rossz volt nálunk.

5-éve lassult le a gazdaságunk úgy hogy nem tudta kompenzálni a felvett hiteleket.

Ott kezdődtek a nagyon nagy gondok, persze ezt ép olyan jól tudod mint én, csak valamiért teszed

az értetlent! Ha normális állapotba ér a vállság minket is és egy ciklikus gazdaságpolitikát tudunk folytatni

főleg ha egy jó adag protekcionizmust is beleviszünk pld az Eu s pénzek lehívhatóságába, és ezt természetesen a gazdaság élénkítése okán tesszük, 1% bukó sem lehetett volna.

2009. okt. 7. 15:46
 8/8 anonim ***** válasza:

">>Azért, mert többet ad ki az állam, mint amennyit beszed.<<

Nem ez történt! Nem mi fogyasztunk többet mint amennyit eddig, hanem a gazdaságunk csökkent 20% al az elmúlt 5 évben. Ez a valós gond. Amit azelőtt oda >>adtak<< szoc juttatásban az már rég elinflálódott."


Egy szóval sem állítottam, hogy többet fogyasztunk, mint eddig. Hol olvastál ilyet? Egyáltalán mi köze van ennek az államháztartáshoz???

20%-al csökkent a gazdaság az elmúlt 5 évben?! Ezt honnan veszed????



"Az adózók körének kiszélesítése nem = a szociális segélyek csökkentésével nem következnek egymásból!

Ha nincs gazdasági növekedés ebből fakadóan munkaerő igény akkor a szoc ellátások elvonása csak társadalmi konfliktusokat szül. Sajnos a mértéke az ellátásoknak nem teszi lehetővé a lefaragásokat mert már így sem lehet belőle megélni. Ab ovo Ha onan elvonunk akkor lehet a rendőrségbe önteni stb

Pontosan ez a baj a neoliberális felfogással” hogy a társadalmi hatásokkal nem foglalkozik”."


Közgazdaságtani terminus szerint inaktív az, aki nem dolgozik, és nem is keres munkát. Munkanélküli pedig az, aki nem dolgozik, de akar, tehát munkát keres.

Meglepő, de Magyarországon a munkanélküliek aránya bőven az EU-átlag alatt van. Ugyanakkor az inaktívak tekintetében mi vezetünk.

Tehát arra kell ösztönözni az inaktívakat, hogy lépjenek be a munkanélküliek táborába, hogy így munkavállalókká válhassanak. Amíg a rokkant nyugdíjból - amit nagyon sokan érdemtelenül kapnak - kényelmesebben el lehet éldegélni, mint a munkavállalásból, addig a fent említett ösztönzésről nem beszélhetünk. Ezért kell szűkíteni a szociális segélyeket, pontosabban a segélyezettek körét.

De azzal természetesen messzemenően egyetértek, hogy ezt csak új munkalehetőségek létrehozásával párhuzamosan szabad végrehajtani.



"Tudod ami most van az nem liberális hanem neoliberális és az nem egy."


Nem igaz. Ami most van az nem neoliberális, és még csak nem is liberális. Csak olyan színben tetszeleg. A liberális és neoliberális közgazdaságtani iskolák pont az államháztartási fegyelemnek tulajdonítanak prioritást. A jelenlegi helyzetet tekintve könnyedén beláthatjuk, hogy messzemenően nem ez történt.

Kár, hogy így lejáratták a liberális irányzatot!



"Persze az is bebizonyosodott hogy a mi a magánszférában a liberális felfogás szerint versenyt indukál az az állami vagy vegyes szférába kartell-t. Pld Egészségügy."


Csak korrupt kormányzat mellett! De korrupt kormányzat mellett a tisztán állami tulajdonú intézmények hatékonysága a lehető legrosszabb. Lásd egészségügy, MÁV ... .

Egészségügy esetén, az én homályos sejtésem szerint elengedhetetlen az állami szerepvállalás, de ez nem feltétlenül az állami tulajdonban maradást jelenti.

Egyébként az egészségügy egy pillanatra sem került magánkézbe Magyarországon, tehát arra nem alapozhatod a fenti megállapításodat.



"Nem lehet gazdaságilag liberálisnak lenni és társadalmilag szociálisnak, konzervatívnak."


Ez nagyon jó! Egyetértek. Ezt megjegyzem.



"Nincs valós magyar export gyakorlatilag.

Szinte csak a multik exportálnak, és teszik ezt átláthatatlanul és nem megfelelően adózva.

Semmit nem oldanánk meg vele, csak még versenyképtelenebb helyzetbe hoznánk a magyar kkv-kat."


Az ország folyó fizetési mérlegének szempontjából - és így a magyar valuta tekintetében - nem releváns, hogy ki exportál.

Szerintem is adózzanak ugyanolyan feltétellel a multik, mint bárki más.

Mivel az exportra termelő multik nem jelentenek konkurenciát a hazai kkv-nak, ugyanakkor outsourcinggal sok munkalehetőséget teremtenek nekik, egyáltalán nem tennék versenyképtelenebbekké őket.

De a kkv-ék kapjanak több támogatást, és rájuk rakódjon kevesebb adminisztratív teher és jogi megkötés a multikkal szemben! Szerintem ebben egyet tudunk érteni.



"Az egyetlen megoldás az import kiváltás."


Az egyik, de nem az egyetlen.



"Természetesen ez a szoc rendszer nem fenntartható, de nem lehet neki esni csak a társadalom oldaláról mert beláthatatlan károkat okoz. Egyszerre kell lépni a gazdaság normális medrébe terelésével és ezeknek a kifizethetetlen szoc ellátások redukálásával, mert valahol középen van a megoldás."


Úgy van!



"Ebbe a társadalom is belemenne"


Bízzunk benne!

2009. okt. 8. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!