Egyetértetek az alábbi megállapítással?
Azt gondolom, hogy igazából nem kettő-, hanem valójában hárompólusú a politikai élet, de világszinten is.
Vannak a nemzet-orientáltak, a baloldaliak, és a nyugatbarát gondolkodásúak.
A konzervatívok és a baloldaliak gazdasági kérdésekben megegyeznek (azaz a belső piac védelme a külföldivel szembehelyezkedve, szociális intézkedések, a hazai ipar erősítése, a gazdagokra egyenlő terhek elosztása a szegényekének könnyítésével, stb.)
Viszont ideológiai szempontból élesen eltérnek (Trianon revíziója, a történelmi személyek értékelése, a kultúra és az irodalom megválasztása, és egyebek).
A nyugatorientációjúak (a klasszikus értelemben vett "jobboldaliak") pedig gazdasági kérdésekben válnak el a baloldaltól (a nyugati érdekek szemelőtt tartása, a gazdag réteg megerősítése, a magánvállalatok és cégek védelme, a kapitalizmus és a szabad versenyt folytató piac, ahol a nagyhal megeszi a kishalat), viszont ideológiailag jól megértik egymást velük (Felszabadulás volt-e április 4., Horthy fasiszta diktátor volt-e, revizionista-ellenesek, internacionalisták, stb).
És ezért van az, hogy mind a liberálisok a konzervatívokat, mind a konzervatívok a liberálisokat, mindegyik épp a másik felet kommunistázza le, mert egyik ezt a gazdasági kérdések alapján ítéli meg, a másik pedig ideológiai alapon teszi ugyanezt.
Azaz mindegyik eltér egymástól, de a körök át is nyúlnak egymásba némiképp, és emiatt van a kavarodás. Mindegyiknél "más a szempont" az, ami alapján kijelenti ezt, vagyis az a részlet, amiben ők maguk eltérnek a kommunistáktól, és amit ők nem szeretnek azokban. (Tehát mivel a liberális gazdasági szempontból ítélik el a kommunistákat, ezért a hozzá hasonló szemléletet valló konzervatívokat is, noha azok értékrendi szempontból teljesen szembemennek velük, míg a konzervatívok pontosan azért, mert számukra az értékrendi eltérés a kiváltó ok arra, hogy megvessék a kommunistákat, így a velük azonosuló liberálisokat is kommunistázzák.)
Ez a hárompólus igazából a "nagyhatalmak" körében nem létezik, hiszen a nyugatorientáció ott effektíve a patriotizmust jelent, a baloldal pedig főleg gazdasági kérdésekben tér csak el, ahogyan az a normális állapotában van. Ott tehát valóban csak két világszemlélet létezik.
Nálunk, Kelet-Közép-Európában pedig a "két nagy" között őrlődve kialakult a hárompólus, megvan a nyugati világ felé való érzelmi kötődés, a baloldali gondolkodásmód, és a saját magunk érdekeit szemelőtt tartó, konzervatív felfogás.
Nem. Több okból se.
Először is, sokkal több politikai irányzat létezik, amelyek elég markánsan különböznek.
Másodszor, egy irányzatnak is sokféle változata van, részben az emberek mentalitása, részben a képességei ismeretei szerint. Ebből következően - amúgy akár igaz, akár nem - lehet ugyanaz a gondolat fajsúlyos, mélyenszántó, de lehet rendkívül felszínes jelentéktelen is, a megfogalmazójától függően.
Harmadrészt sokféle szempont szerint lehet nézetek törésvonalait meghatározni, és más jön ki, ha gazdasági, társadalmi, jóléti, filozófiai, vagy más értelemben vizsgáljuk.
Negyedrészt a felvetett választóvonalak nem osztják fel a "politikai életet". A nemzeti ellentéte a kozmopolita lehet talán, és semmi köze a baloldalhoz (se a jobboldalhoz). Olyan pedig, hogy "nyugatbarát" politikai értelemben nem létezik, mert az nem valamiféle objektív dolgok szerint oszt, hanem érzelmi alapon. Az érzelem csak nálunk szeretne politikai kategória lenni, normális helyeken nem. Ott tudják a helyét (amiből nem következik, hogy jól tudják).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!