Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha határon túli magyar lennél,...

Ha határon túli magyar lennél, magyar iskolába járatnád a gyereked?

Figyelt kérdés

Egyrészt ha nem magyar iskolába jár, akkor a magyar kultúráról és nyelvről nem fog tudni túl sokat... csak amit otthon használnak (pl. kérek egy pohár vizet...)... de írni-olvasni nuku...


Határon túl sok helyen meg a magyarok inkább alkalmazkodnak, nem is küzdenek hogy magyarul történjen bármi is szűk otthoni körön kívül, ezért az államnyelv nélkül meg nem sokra mennek...


2013. ápr. 4. 10:46
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

Nem.

Éppen, mert ahogy irtad, az állam nyelve nélkül nem fog sehol boldogulni. Föként a szaktárgyaknál (matematika, fizika, kémia, irodalom, stb) fontos, hogy az adott ország nyelvén tudják ezeket gondolkodás nélkül.


Viszont abban nincs igazad, hogy magyarból csak ennyire keveset fog tudni. Ugyanis - legalább is értelmes családban - nemcsak vizet kérnek egymástól, lehet komoly témákról is beszélgetni (irodalom, történelem, kultúra), és a gyerek igy erröl is hall. Olvasni nagyon hamar meg tudnak tanulni, írni szintén, legfeljebb nem tökéletes helyesirással. (De az a MO-on felnött emberekre is egyre inkább jellemzö, hogy nem ismerik a legalapvetöbb szabályokat sem).

Ha viszont otthon a család nem képes olyan témákról beszélgetni, ami kicsit is több intelligenciát követel, akkor azon a magyar nyelvü iskola semmit sem segitene.


Mi olyan helyen élünk, ahol nincs magyar nyelvü iskola, de mind a 4 gyerekem tökéletesen beszéli a magyar nyelvet (is), olvasni minden nehézség nélkül tudnak, irásban csinálnak hibákat, de több mindenki szerin sokkal kevesebbet, mint ezen az oldalon a válaszolók többsége.

2013. ápr. 4. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :)

Hála Istennek, hogy valakinél úgy működik ahogy leírta... viszont azt látom sok helyen (egész konkréten Felvidékre gondolok...), hogy mikor bonyolultabb témákról esik szó, nagyon sok szlovák szót használnak, vagy átváltanak abszolút szlovákra... mert fogalmuk sincs hogy magyarul hogy kéne kifejezni magukat...


Ön honnan írt, ha szabad megkérdeznem? :)

2013. ápr. 4. 11:25
 3/10 anonim ***** válasza:
87%

Én német nyelvterületen élek.

Amikor magin között vagyunk, akkor mi is többször használjuk a német kifejezéseket magyar beszélgetés közben is, ha az rövidebb, vagy egyszerübb, mint a magyar, de közben mindenki ismeri azt is.


Ahol meg nem képesek erre odafigyelni, ott nem a külföldön éléssel van gond, hanem a család szellemi szintjével.

2013. ápr. 4. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Értem! Bár Német nyelvterületen azért "egyszerűbb" mert nincs az, hogy agyonvernek ha az utcán magyarul szól az ember... Illetve legtöbben első- másod- esetleg harmadgenerációs lakos...

Nekem is laknak Németoszágban rokonaim, a gyerekük már nagy gyerek már ugyan, de nem szeret magyarul beszélni ha nem muszáj, érteni viszont minden megért... ha beszélek vele én mondom magyarul ő meg németül :D

2013. ápr. 4. 11:42
 5/10 anonim ***** válasza:
51%

Attól függ hol élnék. Ha Erdélyben, Bácskában vagy Kárpátalján akkor lehet.

Ha felvidéken akkor nem. Egy biztos (cseh)szlovák nyelvtudással (+idegennyelv), egy jó prágai egyetemmel több esélye lenne egy normális életre Csehországban mintha ide Budapestre jönne tanulni élni.

2013. ápr. 4. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én irtam a német nyelvterületet: azért nagy városokban nem életbiztositás magyarul (külföldiül) beszélni tömegközlekedésen vagy hasonló helyeken.


De ettöl függetlenül az alapkérdésre vonatkoztatva a lényeg, hogy az iskolákat az állam nyelvén célszerü végezni, és otthon kell a magyar nyelvet és kultúrát átadni a gyerekeknek.

2013. ápr. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát figyelj, én külföldön élek, itt nevelem a gyerekeimet. Borzasztó nehéz őket magyarra szoktatni, még ha én csak és kizárólag is magyarul beszélek hozzájuk, sokszor az államnyelven válaszolnak.


Én éppen ezért magyar iskolába járatnám őket mindenféleképp, ha lenne rá lehetőségem, mert az ország nyelvét a tv-ből, barátoktól úgyis megtanulják annyira, sőt még jobban is, mint szükséges.


De jegyezzétek meg: ha valaki nem tudja valaki kifejezni magát az anyanyelvén, megszűnik a nemzethez való tartozás érzése is!


Egyébként Szlovákiában élnek a másodunokatestvéreim, és sajnos nem tudok velük beszélgetni, mert magyar szülők ellenére (ők is szlovák iskolába járatták őket), nem tudnak semmit magyarul.

2013. ápr. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Utolsó: pontosan, és így lesz pl. Nagy Béla unokája Jaroslav Nad'ová...
2013. ápr. 4. 16:25
 9/10 firhang válasza:
100%

Felvidéken mindenképpen. Az alapoknál nagy hátrány hogy idegen nyelven tanulja, pláne a magyarral szembenálló kirekesztő közegben. Szlovákonál parasztság magyarul beszélni, és ezt éreztetik is az iskolában.

Nem tenném ki a gyerekemet ilyen traumának. De hozzá kell tegyem, típustól függ. Van aki jobban viseli, és gyerekként úgysem tudja értelmezni mi történik vele. Az viszont sosem derül ki, hova jutott volna, ha az anyanyelvén tanul. Mert az 1 nyelv biztonságában, bármilyen tananyag könyebben elsajátítható, legyen az matek , fizika, akármi, mivel ezeket a dolgokat nem szlovákok találták ki, tehát semmi közük a nyelvvhez.

Pszihológusok egyébként nem tanácsolják a szlovák iskolát, de ilyen véleményeket nem terjesztenek Szlovákiában. Sajnos minden szlovák iskolás magyarral gyengül a közösségünk és ez a cél, amiért terjesztik a szlovák iskolába járatást.

Azt kell mondjam, hogy manapság már a mű befejezésénél tartunk, korunkban a végnapjait élik a magyar iskolák.

Ahojte, slováci!

2013. ápr. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Utolsó: hát igen, csak sokan nem úgy gondolják hogy "gyengül a magyarság".. hanem hogy "otthonúgyis magyarul beszélnek, a szlovákot tanulják meg rendesen, mert magyarral nem sokra mennek..."

Amúgy szerintem szomorú hogy nem sokra megy valaki a magyarral olyan helyeken, amelyek színtisztán magyar többségűek!

2013. ápr. 24. 18:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!