Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményed az egészségügy...

Ozmium42 kérdése:

Mi a véleményed az egészségügy privatizációjáról?

Figyelt kérdés
Le lehet írni mindent pro és kontra attól függetlenül is, hogy összességében te magad támogatod-e, vagy ellenzed. Érdekel ez ügyben minden szempont, részlet, érv és mindenféle tényező.
2013. márc. 13. 16:45
1 2
 11/18 rémuralom ***** válasza:
100%

Én támogatnám. Nem kellene teljesen megszüntetni az állami biztosítást, de nem kéne alanyi jogon járnia. Egy csomó dolgot nem kéne tb-ből támogatni. A társadalomra rótt terheknek van egy egészséges hatásuk: maguk az állampolgárok kényszerülnek felelős döntéshozatalra, hogy melyik biztosítót válasszuk. Ez eleinte ugyanolyan katasztrófa lenne, mint az egyéb biztosítások vagy a bank választása, köztudottan siralmas a pénzügyi kultúránk. Ezen egy-két rossz tapasztalat talán segítene, de az oktatásban is tehetnénk a pénzügyi kultúra javulásáért, mondjuk általános iskolában hetedikeseknek, nyolcadikosoknak pénzügyi alapismereteket taníthatnánk kötelezően, az alaptanterv keretein belül.


A vizitdíjat is jó ötletnek tartom, mert csökkenti az alibi orvoslátogatások számát. 2007-ben volt erre az a válasz, hogy ami időt ezzel nyer az orvos, azt elveszti az adminisztráción. Ez azért volt, mert akik a leggyakrabban járnak pusztán igazolásért orvoshoz (a középiskolások), azok többsége 18 éven aluli lévén alanyi mentességet élvezett. Én rájuk is kiterjeszteném a vizitdíjat, legfeljebb részlegesen visszaigényelhetővé tenném.

2013. márc. 13. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Támogatom.
2013. márc. 13. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

"Ma sincs megtiltva hogy a tőke kórházakat építsen, vagy rendelőket, rehabot stb, vajon miért nem csinál?

Mert nem lehetne konkurenciája az államinak, nem lenne ugyan abból a pénzből sem hatékonyabb sem jobb."

Azért te szerencsétlen idióta, mert aki privátba menne orvoshoz, stb. annak ugyanúgy kell tovább fizetnie a TB-t! Te nagyon nyomorék!

2013. márc. 13. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Eddig is voltak magánkórházak amik egy szép egyszeri összegért, jól ellátták a bajodat. Csak ez a perifériára szorul az állami "ingyenes" ellátás mellett. A biztosító rendszerrel az alapvető probléma, hogy a "kockázatosabb" személyeknél ez jelentős ráfizetés lenne. Amit nem biztos, hogy a magyar bérezés mellett a beteg embere többsége felköhögne.

Így a teljes privatizáció nem támogatandó. A részleges privatizációnak meg nagyon megfontoltan kéne a módját megválasztani. Ezt én nem, de a szakemberek se tudják egyenlőre megmondani.


Egyenlőre nem támogatnám.

2013. márc. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 ConnectCare ***** válasza:

Kedves kérdező!


Ha nem gond, megpróbálom kicsit elméleti oldalról megközelíteni a dolgot.


Általában azt el szokták fogadni, hogy az államnak nem kifejezetten feladata a piacok működésébe való beavatkozás. Ezt azért fogadják el (nem mindenki, sokan nem így tartják), mert úgy gondolják, hogy az államnak semlegesnek kell maradnia a polgáraival szemben és nem tehet olyan intézkedéseket, amivel saját szubjektív választásával, valamelyik piaci szereplő preferálásával közvetlenül lerontaná bármelyik szereplő esélyét a piacon. Azzal, hogy az állam állami egészségügyi intézményeket tart fenn, ezt a piacot gyakorlatilag majdnem megszünteti, hiszen pl. magánkórházként egyes régiókban szinte lehetetlen túlélni. Ha innen vizsgáljuk, akkor a privatizáció kívánatos dolog. E mellett szól még az is, hogy megszűnhetne a kötelező biztosítás, ami azt a szabadságot adná az állampolgárnak, hogy az arra addig elköltött pénzét másra költhesse.


Veszélyes viszont, hogy aki nem köt biztosítást mert nincs rá pénze vagy mert azt elfagyizza, azzal mi lesz. Így egyrészt ebből a megfontolásból ellenezni is lehet az állam kivonulását az ágazatból.


Kérdéses még továbbá, hogy az államnak lényegi eleme-e az állampolgár egészségügyi "védelme". Hiszen azt a legtöbben elismerik, hogy az egyik legfőbb lényege, annak, hogy van állam, hogy van hadsereg, rendőrség, bíróságok és börtönök, hogy az állampolgár élete és vagyona biztonságban legyen. A "nagy kérdés" az, hogy az államnak kötelessége-e megvédeni az állampolgárt mondjuk a vírusoktól is? Életvédelmi feladata kiterjed-e az ilyen támadásokra? Ha igen, akkor semmiféleképpen sem vonulhat ki az egészségügyből, mint ahogyan a rendőrséget sem szüntetheti meg pl. és nem adhatja át a feladatot a "Pityu Security" számára.


Ezekről a kérdésekről az állam- és jogelmélet jelenleg is törpöl, igazán elfogadott álláspont nincs.

2013. márc. 13. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Jó válaszok érkeztek, és némelyekben visszaköszönnek a saját gondolataim.


Szerintem komoly probléma, hogy a dolgozó embereknek nincs (sincs) pénzük, megtakarításuk. Ez viszont varázsütésre nem fog változni, viszont az egészségügy válságát meg kell oldani, mert ilyen tempóban egyáltalán nem lesz semmilyen betegellátás, se privát, se állami, se drága, se olcsó.


Viszont mit szóltok ahhoz, hogy lehetnének pl. egyházak által fenntartott, ingyenes, vagy nagyon olcsó kórházak, és jobban felszerelt, "elitebb" helyek több pénzért?


Ezen kívül lehetne egy olyan fajta kölcsön, amit fel lehetne venni, ha az embert váratlanul éri betegség, és hirtelen nem tudja zsebből kiperkálni a kezelés költségét. Ebben már az állam is kivehetné a részét, pl. hogy ne valami uzsora kamat alakuljon ki ebből, vagy akár adhatná maga az állam is.


Illetve még ezen gondolkoztam, hogy az állam kifizethetne, vagy részt vállalhatna költségekben, ha nagyon akar :)


Mindenesetre én is az "élősködők" lerázását tartanám a a legfőbb célnak.

2013. márc. 14. 00:08
 17/18 rémuralom ***** válasza:

Egyházak által fenntartott kórházakkal semmit nem lépnénk előre. Az egyházak így is jelentős részben az állami támogatásból élnek, így aztán tökmindegy, hogy az állam közvetlenül finanszírozza-e az egészségügyet, vagy az egyházakon keresztül közvetve.


A hirtelen betegségre való hitellel pedig ugyanaz lenne a probléma, mint a diákhitellel. Jó nagy állami kamattámogatás lenne rá, ami borzasztó nagy teher lenne a költségvetésnek, pont úgy, mint a kötött felhasználású, de csak 2%-os kamatozású Diákhitel 2. A 2%-on felüli részt az állam fizeti, és mivel a betéti kamatok 6-7% körül vannak, ezért van benne egy perverz ösztönző, tehát akinek van esze, az addig húzza a visszafizetést, ameddig csak lehet, hiszen a betéti kamatok miatt 4-5%-ot nyer. Úgyhogy azt hagyjuk, hogy az állam nyújtaná a hitelt. De egy alapvetően piaci finanszírozású nonprofit szervezetre esetleg rá lehetne bízni. És a legelesettebbeket sem kell beledobni a mély vízbe, szociális alapon lehetne társadalombiztosítás, de ehhez nem kell eü-járulék, ezt simán adóból meg lehetne oldani. Ha pedig féltjük az állampolgárokat saját hülyeségüktől ("magyarul" paternalisták vagyunk), akkor esetleg előírhatjuk nekik, hogy mindenkinek kötelező biztosítással rendelkeznie. Viszont maga választhat a biztosítók ajánlatai közül, nem az állam mondaná meg, hogy márpedig nekem adod a pénzed és kész.

2013. márc. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Az előző válaszadó a többire már reagált, én csak ezt emelném ki.


"Illetve még ezen gondolkoztam, hogy az állam kifizethetne, vagy részt vállalhatna költségekben, ha nagyon akar :)


Mindenesetre én is az "élősködők" lerázását tartanám a a legfőbb célnak."


Ez a kettő üti egymást, legalábbis itthon biztosan. A "rászorultság" kérdését itthon nem sikerült pontosan belőni. Kiknél állná legalább a kötlségek töredékét az állam? A magányos, góygyíthatatlan betegeknek? Kisgyerekeknek? Vagy a balhés kocsmatöltelének is aki az állkapcsának helyrepofozásának költségét nem akarja kifizetni, pedig kitudná. Nagyon érdekelne, itt milyen alapon határoznák meg ki a rászoruló.


Valamint felmerült bennem, hogy a "vállalkozásokból" kipréselt adóbevételeket a kormány elkülönítené a rászorulók segítésére, vagy beolvasztaná a költségvetésbe, amiből majd kiutalnak valamit nekik?


.

2013. márc. 14. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!