Miért lenne jó nekünk, ha tovább gyengítenénk a forintot? Megéri-e? (hozzáértők írjanak elsősorban)
Két szempontból jó:
1. Versenyképesség az importtal szemben. Drágul ugyanis az import áru a magasabb árfolyamok miatt.
2. Versenyképesség export téren. Ugyanazért a termékért ugyanannyi Eurót kapsz, de az több Forintot ér, és a fizetést Forintban adod (ami természetesen a gyenge Forint miatt nem fog emelkedni), akkor nagyobb a nyereség. Ugyanígy elindulva: ugyanannyi Forintos nyereségért kevesebb Euróért lehet adni a terméket, így esetleg nagyobb mennyiséget lehet eladni.
Persze vannak hátrányok is, például a dev.hitelesek nem örülnek neki. Az államadósság is növekszik (Forintban mérve), ez sem éppen pozitívum. De nem olyan egyszerű a képlet, hogy a gyenge Forint rossz, az erős Forint meg jó (és fordítva sem igaz).
Attól függ kinek. A devizahiteleseknek nagyon nem. A spekulánsok egy részének igen, más részüknek nem. Az importőröknek sem jó, de az exportőröknek nagyon jó. Az államadósságnak megint nem jó. Mire gondolsz pontosan?
Egy közgazdász
annak az exportőrnek jó maximum aki kizárólag itthon megtermelt nyersanyagokkal dolgozik. Ugyanis amit külföldről vásárolsz meg az drágulni fog így a te terméked is.
Az emberek számára hosszabb távon minden drágul mivel a legtöbb itthon vásárolt termék vagy külföldi, vagy az alapanyagai egy része külföldről származik.
"annak az exportőrnek jó maximum aki kizárólag itthon megtermelt nyersanyagokkal dolgozik. Ugyanis amit külföldről vásárolsz meg az drágulni fog így a te terméked is. "
Nem egészen. Ha csak a munkát Forintban fizeted ki, már sokat nyerhetsz. Persze attól is függ, hogy mekkora a munkabér összetevője a gyártott termék önköltségének. Ha mondjuk az ötöde (20%, ami teljesen reális), akkor 10% forintgyengülés (pl 280->308) (kb) +2% hasznot hoz. Ezt szorozd meg milliárdokkal...
beidézted amit írtam, de valahogy mégse olvastad el azt hiszem.
Te arról írsz ha az embernek nem kell ejróért vásárolnia semmit a termeléshez.
Mondj sok olyan vállalkozást aki csak hazai alapanyagokkal dolgozik és exportál.
A te verziód mellesleg csak akkor működik, ha az itthoni exportőr fix euró áron ad el. Viszont ez itten a piac világa, ahol verseny folyik.
Adott A és B cég, mindkettő ugyanazt exportálja. Ha mindkettő cég olcsóbban tudja előállítani a terméket, akkor esélyes, hogy az egyik árat csökkent, hogy megnyerje a konkurens piacát, így a konkurens is csökkent.
A kényszerpálya!
Miért is gyengül ma a Ft?
Talán erre kellene először válaszolni, hiszen semmi olyan nem történt ami indokolhatná első ránézésre. De!!
Van egy Matolcsy aki már előre kijelentette Orbánnal összecsengve hogy az idén 4,5% os alapkamatot szeretne, ami nagyon dicséretes. Az 1. negyedéves adatok alapján az infláció sokkal kisebb mint amit várhattunk.
Az az, a kamatvágás hamarabb következik be, és ezt árazzák. Persze ez nem hiszem hogy tartós lenne, hiszen a gazdaságunk kb a 290Ft ra van beárazva a teljesítménye alapján.
Ezt megvilágítva már sokkal érdekesebb.
Hiszen az importnak nagyon nem jó.(ami nem is baj)
Az exportnak nagyon jó.
Rövidtávon a devizásoknak nem jó, de az alapkamatok csökkenése miatt már középtávon is jól ehet. Azonfelül én úgy látom hogy a valutatartalékokat nem fogják bővíteni (miért tennék alacsonyabb alapkamatokkal) és ezt a valutás fogják felhasználni a deviza tartozások Ft konvertálására, ami szintén jó.
De!!!
Az infláció számunkra a csereérték arányunk szintjét is meghatározza. Az az, amíg a cserearányunk nem jó, addig nem lehet béreket emelni. Ugyanis, mi nem tudunk a rossz gazdaságszerkezetünk miatt magas hozzáadott értéket előállítani. A multik tudnak, de az csak nagyrészt a GDP ben jelentkezik és sokkal kisebb mértékben a GNI ben, amiből meg az emberek importja petyeg. Mi is a gond?
Hoyg bár lenne erőforrásunk sokkal több alacsony h e et előállítani, de nincs rá piaci kereslet. Ha meg béreket emelünk akkor még kevesebbet tudunk, hiszen nem leszünk az alpári szektorba versenyképesek.
Mit csinál a kormány?
Lenyomja a FT-t azon az áron viszont javul az alapkamat szintje. (persze ezt patika mérlegen kell)
Az az, 1-1 évig felszívjuk a lepattanó piacokat stb stb és közben igyekszünk gazdaságszerkezetet váltani.
Persze ennek a hatása 10évben számolható.
De! Mivel az importot nem engedi el (35%os áfa bizonyos termékekre, rebezsgetés) marad tartalék a csöpögtetős béremelésekre is a cserearányunk megbomlása nélkül.
Hiszen a magasabb hozzáadott értékek kitermelődésével szinkronban nem lesz bukó. És nem lesz húzd meg erezd meg ami eddig pontosan emiatt volt.
(persze ez csak feltételezés, hiszen nem vagyok beavatott, de ez látszik)
"beidézted amit írtam, de valahogy mégse olvastad el azt hiszem.
Te arról írsz ha az embernek nem kell ejróért vásárolnia semmit a termeléshez. "
De. Elolvastam és szerintem meg is értettem. Én arról beszélek, hogy ha egy terméket, amit 10 Euróért adok el, és abba 8 Euróért veszek külföldről alapanyagot, és 580Ft-ért teszek bele munkát (500Ft)+nyereséget (80Ft) (280Ft/EUR árfolyammal számolva 2 Euró). Ha az Euró felmegy 310Ft/EUR-ra, attól nekem az alapanyag még ugyanúgy 8 Euró lesz, ez nem változik. Viszont a 2 Eurómért 620Ft-ot fogok kapni. Munkára eszem ágában sincs többet kifizetni, mert én vagyok a ***ivállalkozó, a nyereségem viszont nem 80, hanem 120Ft lesz. Ha én vagyok a nemannyira***ivállalkozó, akkor esetleg szétosztok 10-20Ft/db-ot a dolgozók között motivációként, és még mindig nőtt a nyereségem.
Azért azt minden okos elfelejti, hogy a költségvetés 285ft volt belőve, ha így marad, át kell írni, ami újabb emelést hozhat.
És az államadósság euróban van, nem ft-ban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!