Mi volt az a fideszes "3 igen" és szavazás 2008-ban az állampolgársággal az erdélyieknek?
Elvi szempontból igenis releváns a jelenleg is csökkenő határon túli magyarok véleménye, de gyakorlati szempontból, mivel másik országban élnek, valóban felmerülnek aggályok.
A trükk az, hogy az EU-ban egyre kisebb jelentősége kell, hogy legyen a kérdésnek. Szlovákiából bárki átjöhet egy személyigazolvánnyal dolgozni, letelepedni, illetve nemsokára Románia is csatlakozik a schengeni határokhoz.
Valami olyan köztes megoldást kellene találni, amivel egyrészt megadjuk nekik az állampolgárságot, ha igénylik, mert ők ennek örülnének. De nem csökkentjük a választójogaikat azzal, hogy csak listás szavazatot adhatnak le, és nem jön elő az a probléma sem, hogy ők szavaznak a mi sorsunkról.
Tehát meg lehetne például azt tenni, hogy állampolgárságot bárki kaphat, szavazni viszont az szavazhat, aki Magyarországon él.
A kérdés mint szavazóbázis szélesítés jött elő, ahogy ma is. Ezt azonban nem lehet nyíltan mondani, mert abnormális az egész értelmes világ szemében, de nem az volt a probléma.
Először arra ment a játék, hogy jó, jó, de milyen feltételekkel. Ebben nem lehetett tiszta véleményt alkotni, mert akkor sokan észrevették volna, mire megy a játék. Közben a vita durvult, mindét oldalon sok ostobaság hangzott el, míg bekeményedtek a vonalak. Innentől kezdve, bár formálisan állampolgárságról esett szó, valójában a szavazók közül csak a legfanatikusabbak gondoltak tényleg erre a szavazáskor. A döntő többség számára ez pártszavazás volt. Aki a Fideszre akart szavazni, igent mondott, aki a Fidesz ellen, nemet mondott. Sokan a gusztustalan módszerekre és nem a tartalomra mondtak nemet.
Ma mindkét ország uniós tag, kifelé egyforma jogokkal. Egy állampolgársági kérdésnél pontosan meg kell fogalmazni az indítékot, a módszert, az eltérést az ugyanolyan országból való nem-állampolgárhoz képest. Ha ez világosan definiálva van, a józan észnek megfelel, az egész eljárás az állampolgárság magasztosságának megfelelő, meggyőződésem, hogy elsöprő megszavazás lett volna. Annak a szavazásnak az eredménye a párt erőviszonyokat tükrözte, nem az emberek állampolgársággal kapcsolatos véleményét. Ma is ez a helyzet.
Uniós polgár, magyar polgár, román polgár. Egyre megy. Most nem teljesen mindegy már? A Schengeni határok kibővülésével a határok is megszűnnek, mindenki oda mehet, ott dolgozhat és telepedhet le, ahol akar.
A szavazás? Az már más kérdés. Olyan itt ne szavazzon, aki aztán nem viseli a következményeket. Egyébként ha népszavazás döntött már, akkor ahhoz nem kellene tartani magunkat?
Amúgy az állampolgársággal nem csak jogok járnak hanem kötelességek is, ezt mindenki elfelejti érdekes módon...
"Az, hogy Magyarországon milyen kormány van, az ő sorsukat is befolyásolja. Közük van hozzá"
Devizahiteles vagyok, számomra nem mindegy, hogy mennyi a svájci frank árfolyama. Az, hogy Svájcban milyen kormány van, az én sorsomat is befolyásolja. Közöm van hozzá. Szavazati jogot akarok Svájcban! Most!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!