Miért csinálták a bankok ezt a válság előtti időszakban (~2008)?
Gyakorlatilag azt tolták minden csatornán az ember arcába, hogy hülye, aki nem veszi fel a hitelt, mert még fizetnek is érte. Aztán a sok gondolkodásra képtelen belevágott, pláne azokba a konstrukciókba, ahol eleve az volt, hogy az elején felét kell fizetni, vagy még annyit sem. Aztán jött a válság, a kamatok emelkedtek, az árfolyam emelkedett. Ez kb 40-70% törlesztőrészlet-emelkedést eredményezne. Ha nem lett volna az, hogy az elején a felét (se) kell fizetni. Na ők azok, akiknek háromszorosára (vagy többre) emelkedett a törlesztőjük.
Hogy ez kinek a hibája? Persze, a bankoké IS. Meg az államé, aki a saját érdekeit nézte (pörgő építőipar = gazdasági növekedés). Meg a hitelfelvevő embereké is. Ugyanis egyik sem gondolt arra, hogy mi van, ha beüt a baj. Azaz a bankok gondoltak rá, ők meg is védték magukat. De hol voltak azok az okosok, akik most mindenféle módszerekkel felül akarják vizsgálni a bankok hitelezési módszereit, sőt semmissé tennék a szerződéseket? Miért nem figyelmeztették akkor az embereket? Mert nem figyelmeztette őket senki...
Apropó, a szerződések semmissé tétele. Az azt jelenti, hogy olyan, mintha nem kapott volna az emberünk pénzt a banktól, ugye? Akkor a háza elvileg meg sem épült, vagy a bank építette? Mi lesz a házzal, ha a szerződés semmis? Lebontják? A banknak adják?
Tévhit, hogy Magyarországon a bankok hitelezése okozta a válságot. Az USA-ban tényleg ez volt a válság közvetlen kiváltó oka: a piac liberalizációjával fedezet nélküli lakáshiteleket adtak ki felelőtlenül, ami nekik megérte, de a törleszteni képtelen emberek megkárosították a bankot, amiért az USA-nak IMF hitelt kellett felvenni a bankok becsődölését megelőzendő. (A Lehman Brothers és kisebb pénzintézetek csődbe mentek.)
Magyarországon ez nem volt annyira jellemző, hogy közvetlen problémát okozzon, ellenben az USA-ból kiinduló válság sebezhetővé tette a hazai valutát. Angliában elhíresztelték azt a hamis hírt, hogy a magyar bankokat is megsegíti az állam, köztük a régió vezető bankját, az OTP-t is. Ez egyértelmű spekulációs támadás volt, amely azonnal bedöntötte a forintot, és ledöntötte a magyarországi dominót. Bajnai válságkezelése nem csoda, hogy első sorban arra a piaci bizalom helyreállítására épült, amit ebben a támadásban elvesztett: ugyanis a pénzüket féltő befektetők óriási tőkekivonást kezdeményeztek, ami maga volt a magyar válság forrása.
Jelenleg ott tartunk, hogy Matolcsy és Orbán unortodox gazdaságpolitikája hasonló módon károsítja a magyar gazdaságot, csak ezt nem tudják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!