Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért tüntetnek a diákok...

Miért tüntetnek a diákok amikor az mszp is ugyanazt akarja?

Figyelt kérdés

Az mszp programjában az áll,hogy"" gyengébben teljesítő hallgatóknak viszont az átlagosnál nagyobb tandíjat kellene fizetniük"". Ezzek szerint az mszp is támogatja a tandíj bevezetését.

A fidesz elképzelése a magassabb ponthatárokkal való bejutás az ingyenes képzésekre "ugyanaz" annyi külömbségel, hogy a magassabb ponthatárok miat agyengébb tanulók nem jutnak be. Egyébbként a DK és bajnai is támogatják a tandíjat.


""A felsőoktatásban semmissé nyilvánítaná a hallgatói szerződéseket, és ösztöndíjrendszerrel párosuló tandíj-kötelezettséget vezetne be""


[link]


Ha az mszp nyeri a következő választást akkor is lesz tandíj.

Akkor majd ellenük is tüntetni fognak?


2013. jan. 28. 12:02
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
40%

Mert mindig csak az aktuális kormányt divat fikázni.

De persze a sok "értelmiségi" egyetemistának eddig már nem ér el az esze. Csak pofázni könnyű - mint mindig.

2013. jan. 28. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
83%

Nem az mszp mellett tüntetnek a diákok, hanem az ingyenes felsőoktatásért.

Az mszp csak mindenhova jár házalni mostanában és szavazatokért kunyerál, mert nagyon éhes már egy kis hatalomra. Az erdélyi látogatásuk is pont ilyen például. Mindenhol kopogtatnak, oda is akiket a múltban köptek le, oda is akiket a jövőben akarnak. Ettől még persze mindegyikünket halálosan megvet, de vért izzad a szavazatunkért.

Nyomorult, szánalmas, ember alatti banda, semmi egyéb.

2013. jan. 28. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem az ilyen kérdezőket.Hány éves vagy?Mióta követed a politikát?Vagy ennyire rövid a memóriád?Az mszp ellen több tandíj ellenes tüntetés volt már a múltban.Ha az mszp és a fidesz valamiben kb ugyanazt akarja akkor mindenki kussoljon és nem merjen tünteni?
2013. jan. 28. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Andizsuzsi ***** válasza:
65%

Egyrészt az egyetemisták nem a tandíj ellen tüntetnek. A tandíjat - megfelelő ösztöndíjrendszerrel együtt - elfogadhatónak tartják.

Másrészt a Fidesz a legkevésbé sem emelte a felvételi ponthatárokat az ingyenes képzésekre, aki eléri a "minősgi", nevetségesen alacsony 240 pontot, az bekerülhet a felsőoktatásab (kivéve azt a 16 szakot, ahol viszont egyáltalán nem akartak ingyenes képzést bevezetni).


(A szubjektív véleményem pedig az, kedves kérdező, hogy ezzel a helyesírással inkább a szótárat forgassad, ne a diákokat bántsad. Bocs.)

2013. jan. 28. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Fel kellene már fogni, hogy a diákság nem a tandíj ellen tüntet, amit már milliószor ők maguk is elmondtak. Ők a jelenlegi rendszer ellen emelik fel a hangjukat, ahol egy kitűnő tanuló maximális pontszámmal nem tanulhat ingyen bizonyos szakokon, kivéve ha apuci fizet. Tehát, egy kiváló képességű szegény diáknak esélye sincs azokra a szakokra jelentkezni, ahová mondjuk a politikai "elit" gyerekeinek van. Ez hol igazságos? Ezért is akarták, hogy elegyenek ingyenes helyek is vagy megfelelő ösztöndíjrendszer ezeknek a diákoknak. A másik, hogy az MSZP és a Fidesz tandíjrendszere teljesen más. Az MSZP-jénél csak a rosszul teljesítőknek kell fizetni, amit évente felülbírálnak, de a Fideszénél válogatás nélkül bárkinek. Nem azt mondom, hogy az MSZP ötlete etalon, de klasszisokkal humánusabb, mint a Fideszé.
2013. jan. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

idősebb diákok tudják, hogy elszarták a felsőoktatást és ennek a tömegképzés az oka ...

A fiatalokat is meglehet érteni, mert látják felsőbb évfolyamon, hogy még a hülye is megkapja a diplomát.. és nem akarnak lemaradni ... Az más kérdés,hogy később a diplomának megfelelő munkát kapsz-e, arról nem szokás beszélni ...

2013. jan. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
25%
Majd Bajnai bevezeti a teljes önköltséges oktatást!
2013. jan. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
77%

A linkelt cikkben a DK-ról van szó, nem az MSZP-ről...


Amúgy a tandíjjal alapból nincs gond, ezt a diákszervezetk is elmondták, hanem azzal van gond, hogy a fidesznél semmilyen koncepció nincs azon kívül, hogy minél több pénzt vonjanak ki a felsőoktatásból (és ezáltal a kutatásból, hiszen a tudományegyetemek kutatási központok is egyben), és ebből minél több pénzt lehessen a diákokra átnyomni. Ennek megfelelően átgondolatlanul hétről-hétre jelennek meg az újabb és újabb teljesen elborult ötletek, amik mögött semmiféle hatásvizsgálat vagy akárcsak józan paraszti ésszel való végiggondolás nem volt - lényeében pont ugyanaz a probléma a felsőoktatási ámokfutásukkal, mint az egész kormányzásukkal, hogy egy átgondolt lépésük nincs, csak poolitikai lózungokat puffogtatnak, és azt igazolandó kapkodnak mindenfelé.

Jelenleg nem történt más, minthogy az egyetemek költségvetésének egy jelentős részét egyszerűen elvették, többször úgy, hogy már olyankor szóltak nekik, hogy akkor mégse kapjátok meg a pénzt, amikor azt már be is tervezték, részben el is költötték. Ráadásul jellemzően a nagyobb tudományegyetemektől vontak el több pént, mert azok tudtak, tehát pont hogy az elitebb helyeket sújtják jobban a rablógazdálkodásukkal. Mert hogy ezt nem lehet más szóval jellemezni, ez csak arról szól, hogy Orbánnak kell a pénz a stadionokra meg a kormánypropagandára külföldön meg belföldön, aztán pumpálják ki onnan a pénzt, ahonnan tudják.


De ha már a belinkelted, akkor hasonlítsuk össze a DKs koncepcióval - amit nem részletez a cikk, de feltehető, hogy lényegében megegyezik azzal, amit Gyurcsány a kormányzása alatt megpróbált bevezetni: abban az van, hogy az első félév mindenkinek ingyenes, hogy fel lehessen mérni a teljesítményt, utána pedig teljesítmény alapon menne a finanszírozás. Tehát aki jól teljeít, az nem fizet, sőt, ösztöndíjat kap, aki meg rosszul, az fizet. Tehát ha valaki nem teljesít, akkor átkerül fizetősre, ha meg valaki belehúz, akkor átkerülhet államira - ez egy motivációt jelent, ösztönöz arra, hogy dolgozz. Ha meg nem dolgozol, akkor fizetsz, tehát lébecolás saját költségen megy.

Na ez egy értelmes koncepció. És itt nem is volt szó róla, hogy akkor pumpáljuk ki a pénzt a felsőoktatásból, hanem hogy az maradjon, és mellette legyen egy ilyen motiváció tényező, ami egyben egy pluszforrás is az egyetemeknek.


Ezzel szemben az, amit a fidesz a sokadik átírás után jelenleg épp mondanak, hogy majd akkor mi megmondjuk előre a ponthatárt, hogy afelett aki eléri, az ingyenes, aki meg alatta, az fizetős, az egyszerűen abszurd.


Alapból mi alapján határozza meg az oktatási tárca előre a ponthatárokat? Minden évben más a felvételi feladatsor, egyik évben lehet könnyebb, másikban nehezebb. Mi alapján mondják meg a ponthatárokat? MI van, ha több ember éri el a megjelölt ponthatárt, mint amennyi az adott egyetem férühelye - normál esetben erre lennének a keretszámok, amiket ezek a nagyokosok eltörölnének, hogy az egyetemi előadóknak, laboroknak, oktatói karnak van egy kapacitása, azon felül nem lehet normálisan tanítani.

Hogyan lehet költségvetésileg tervezni egyáltalán, ha nem tudni előre, hogy max mennyi ember járhat majd államira?

Egyáltalán hol a pénz erre? Mert hogy arról nem beszélnek.


Vagy egyszerűen mi gátolja meg a kormányt abban, hogy ha épp úgy gondolja, akkor önkényesen irreálisan magasra emelje a ponthatárokat, hogy ne nagyon legyenek államis emberkék?

Ja, hogy azt semmit, higgyék el a diákok a kormány eddigi hiteles politikája alapján, hogy áhh, dehogy tennének ők ilyet...


És akkor ezek még csak az alap észrevételek voltak arról, hogy miért abszurd az egész ötlet.

Olyanokról már nem is beszélve, hogy nem épp igazságos és nem is értelmes a felvételi pontszám alapján eldönteni az egész képzés további finanszírozását, egyrészt azért, mert a hozott pontszámok nagyban iskola- és tanárfüggőek, másrészről emg azért, mert ha egyszer valaki bejutott államira, és ott aztán leereszt, 2esekkel megy át, az nyugodtan megteheti, míg aki rosszabb lett a felvételije, de az egyetemen teljesít, az hiába teper, marad fizetősön - tehát motíváció sincs ebben a rendszerben.


Emellett lehetne olyanokról is mesélni, hogy nem normális, hogy a most végzős diákok még mindig nem tudják pontosan, hogy mire számíthatnak, miközben 2 évvel előre tudniuk kellene a törvény szerint, hogy legyen idejük és lehetőségük tervezni, felkészülni.

Ez megint iskolapéldája annak, hogy semmi nincs rendesen végiggondolva, kidolgozva, előkészítve, csak az ötletelés, kapkodás.

Ezek a b.armok több, mint két éve vannak kormányon, ráadásul hihetlen lehetőséget biztosító 2/3dal, és még mindig nem kezdtek el érdemben kormányozni, még mindig csak kampánypolitikát csinálnak- sajna úgy néz ki, egyszerűen nem képesek másra.


Ez a fideszes felsőoktatási mizéria nem szól másról, minthogy a 2009es szinthez képest 2/3ra vitték le felsőoktatás finanszírozásából. Ehhez igyekszenek körítést kitalálni, de mivel nem nagyon megy, ezért van ez a folyamatos ötletelés.

2013. jan. 28. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Dick Esmen ***** válasza:
27%
Nem az mszp mellett tüntetnek
2013. jan. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
45%
Koma, az egyetemektől pénzt vonnak el, és mindemellett vezetik be a tandíjat. Magyarul a most jelentkezőknek fizetniük kell egy még pocsékabb színvonalú oktatásért. A diákokat marhára nem érdekli a Fidesz-MSZP polémia. Nem a tandíjjal van a baj, hanem hogy az oktatás keveset ér, ahhoz képest drágul és semmi perspektíva nincs, ami a későbbi elhelyezkedést illeti.
2013. jan. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!