Mennyi mostanság a rokkant nyugdíj? Számít hogy mennyit kerestél előtte, vagy maximalizálva van?
Van egy betegségem, és gondoltam rá megpróbálnám lenyugdíjaztatni magam, mert egyre nehezebben megy a munka. csak nem tudom mit vállalok ezzel, hogy fogom magam eltartani. Azt sem tudom hogy mennyire lehet számítani. vagy hogy számít-e valamit hogy előtte jól be voltam jelentve, vagy hogy amikor elmegyek, akkor kell-e hogy legyen munkaviszony stb. Azt tudom hogy táppénznél kell hogy legyen jogviszony. csak hát ugye egyre nehezebb, mert egy beteg embert ki foglalkoztat, és most már ki is lehet rúgni a beteg embert. Semmi lehetősége nincs annak aki beteg? Meg vagyok ijedve, hogy mi lesz így.
ha már egyszer leszázalékoltak, utána nehéz visszamenni dolgozni, ha esetleg elveszik? Nem bélyegzi meg az embert a későbbiekben?
Rokkant nyugdíj már nincs csak rokkantsági ellátás.
Így például már a nyugdíj emelések nem is vonatkoznak rájuk.
Olyan hogy rokkant nyugdíj már nem létezik. Helyette rokkantsági járadék van. 33300 ft/hó
80%-ot el kell érni, ahhoz hogy megkapd azt a támogatást.
Rokkantnyugdíj nincs. Rokkantsági járadékot az kap, aki nem dolgozott, és ez az összeg valóban minimális. Akinek megvan a megfelelő év ledolgozott ideje (hogy mennyi kell, az életkortól függ), az rehabilitációs vagy rokkantsági ELLÁTÁSt kap. Ennek összege a rokkantság mértékétől, és sz utolsó másfél év átlagkeresetétől függ a következőképpen:
Akinek az egészségi állapota 51-60% között van és a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitációja nem javasolt (tehát B2-es kategóriába tartozik), a havi átlagjövedelem 40 százaléka, de legalább a minimálbér 30 százaléka és legfeljebb a minimálbér 45 százaléka. Ugyancsak ilyen mértékű ellátás illeti meg azt a személyt, akinek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, tehát B1-es kategóriába tartozik, de a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.
Akinek az egészségi állapota 31-50% között van, de rehabilitációja nem javasolt (C2-es kategória) annak juttatása a havi átlagjövedelem 60 százaléka, de legalább a minimálbér 45 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka.
Ugyancsak ilyen mértékű ellátás jár annak a C1-es kategóriába tartozó igénylőnek, akinek a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig –es hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.
Akit a komplex felülvizsgálat alapján D kategóriába soroltak, (tehát egészségi állapota 1-30% között van és orvosszakmai szempontból önellátásra képes, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható) a havi átlagjövedelem 65 százaléka, de legalább a minimálbér 50 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka jár rokkantsági ellátásként.
És végül, aki E kategóriába került, (egészségi állapota 1-30% között van és orvosszakmai szempontból önellátásra nem vagy csak segítséggel képes) a juttatása megegyezik a havi átlagjövedelem 70 százalékával, de legalább a minimálbér 55 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka
Az említett ellátásokat a nyugdíjemelésre vonatkozó szabályok szerint, azzal megegyező arányban kell emelni.
Előttem már megírták, hogy ma már nincs rokkantsági nyugdíj.
Egy szigorú szabállyal bekorlátozzák, hogy ki kaphat megváltozott munkaképességűeknek járó
rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást.
A ledolgozott éveket és az átlagkeresetedet elfelejtheted, nem érdekel már senkit.
Legalábbis egy esetlegesen megállapított pénzügyi ellátást nem befolyásolja az életkereseted.
Csak a megváltozott munkaképességűnek jelentkezés előtti két évben kapott átlagfizetés az, ami számít.
A ha már leszázalékolás mondatodra annyit írok csak, hogy egyre kisebb a valószínűsége a leszázalékolásnak.
Még indokolt esetben is.
Az egészségi állapot százalékos mértéke egy műszám és a kormány által megbízott orvosok a prémiumcéljaiknak megfelelően akárhogyan képesek alakítani.
Nem nagy orvosi mutatvány egy következő vizsgálat alkalmával mondjuk 1 százalékkal alacsonyabb károsodást kimutatni (ezzel a törvény szerint javuló egészségi állapotot mutattak ki) ezáltal a béka feneke alá süllyesztik a pénzbeli ellátásodat.
De az élet nem a pénzről kell, hogy szóljon ez is igaz!
Aki B2-es kategóriába tartozik, az viszonylag sokmindent el tud végezni: ha talál valami jó munkát otthonra sok pénzt is kereshet vele.
Persze úgyse talál.
Egy megváltozott munkaképességű TB-beli életciklusa nagyjából úgy nézhet ki, hogy amíg nem tiszta milyen a megmaradt munkavégző képessége, addig rokkantási kategória (B2-C2-D-E) és ha
talál valami munkát, akkor könnyen behívják ismét felülvizsgálatra ahol jó eséllyel rehabilitálhatóvá minősítik és ekkor így egyre jobban kikerül a TB az ellátói közül és saját maga termelheti meg a betevőjét.
A Fogy.Tám. ütközik az emelt családi pótlékkal(így aki az egyiket kapja, a másikat nem kaphatja.) B1, B2, C, meg D kategóriával lehet dolgozni(E-t jószerivel csak az kap, aki mozdulni sem tud), de a fizetés 52 ezer valamennyi, ami meg bankszámlára megy levonások után(személyiadókedvezmény figyelembevételével is 16 százalékos SZJA), az csak 39 ezer valamennyi. És még sorolhatnám.
Aláírás: Egy 82%-os rokkant fiatal nő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!