Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Akik a Kádár-rendszerben...

Akik a Kádár-rendszerben nyugatra utaztak mennyi valutát vihettek magukkal és milyen áron váltotta nekik az állam? Igaz, hogy csak arra volt elég a pénz hogy egy család egy sátorban éhezzen de legalább elmondhatták hogy voltak mondjuk Olaszországban?

Figyelt kérdés

2013. jan. 24. 15:52
 1/2 anonim ***** válasza:

Én voltam párszor kint a Kádár-rendszerben is Amerikában, Olaszországban és Ausztriában, de sajnos a pontos összegre nem emlékszem. Azt tudom, hogy nagyon keveset adtak. Én nem is abból utaztam, hanem az amerikai rokonaim támogatásából.


Azt még tudni kell, hogy csak 87-ben vezették be a világútlevelet, attól kezdve lehetett korlátlanul utazni. És akkor vezették be a valutalapot is. Meg volt határozva, hogy egy évben hány dollárt vagy annak megfelelő devizát lehet váltani. Nagyon nyomott összeg volt, de sajnos nem tudom mennyi.


87 előtt még rosszabb volt a helyzet, akkor csak három évente lehetett magánútra Nyugatra menni, ahhoz adtak valamennyi devizát. És évente lehetett társasútra vagy meghívásos útra menni. Én mindig ezen voltam. Egy nyugati személy (nem kellett rokonnak se lenni) bárhova meghívhatott a világban, nem csak a saját hazájába. Kellett küldeni egy közjegyző által hitelesített meghívólevelet, és erre már megvehettem itthon a repülőjegyet. Egy ilyen úthoz, ha jól emlékszem, 50 dollárt adtak. Ezek a meghívólevelek sokszor kamuk voltak. Elég volt egy külföldi rokon vagy barát, aki elküldte, és ha kimentél, találkozni se volt muszáj vele. Hivatalosan nem adtak elegendő devizát, de valahogy mindenki megszerezte, aki menni akart. Nekem nagyrészt a rokonaim biztosították. Akinek nem volt rokona, az vehetett feketén, magasabb árfolyamon az itt tartózkodó nyugatiaktól, meg hazai csencselőktől.

2013. jan. 24. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ja, és akkor kötött devizagazdálkodás volt, ami azt jelentette, hogy magánszemély birtokában nem is lehetett deviza. Akinek mégis volt, fel kellett ajánlani megvételre az államnak. Aki mégis tartott otthon akármennyit, az már bűncselekmény volt. Én persze tartottam, ami még nem is volt olyan nagy izgalom. Az már izgalmasabb volt, hogy utazáskor a vámvizsgálaton ne szúrják ki, hogy 50 helyett 500 dollár van nálam. A repülőn felszállás előtt, meg a vonaton, buszon is volt vámvizsgálat. Ha nagyon akarták volna, megtalálhatták volna, de nem nagyon akarták.
2013. jan. 24. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!