Talán sosem volt olyan távol egymástól az oktatási tárca és a pedagógusok véleménye, mint amióta élesben működik az új közoktatási (köznevelési) rendszer. A minisztérium és különösen a felsőoktatásról (jól felfogott önérdekből) letiltott Hoffmann Rózsa államtitkár szerint a közoktatás államosítása sikertörténet, maga a megtestesült nemzeti együttműködés.
Minden flottul, tervezetten és hatékonyan halad, az igazgatók csakis a jótéteményeket érzékelik, a gyerekek és szülők pedig azt sem. Úgy tűnik azonban, csak kevesen osztják ezt a pozitív értékelést, az intézményvezetők (amíg szabad volt nekik) és a pedagógusok egyaránt káoszról, kezelhetetlen szervezési és pedagógiai problémákról számolnak be.
A probléma azonban több, mint egyszerűen a fenntartóváltás. Valójában kettős centralizáció történik, mert az állam nemcsak az önkormányzatok eddigi jogosítványait veszi el, hanem az iskolák autonómiájának megszüntetéséve az igazgató és a tantestület hatáskörébe tartozó szakmai, szervezési és gyakorlati döntések jó részét is. Az új szabályozás a gyakorlatban lehetetlen helyzeteket okoz.
Ez a fajta szakmai központosítás a magyar oktatásban nemcsak az Eötvös és Trefort által képviselt hagyománytól idegen, de például a sokat citált Klebelsbergtől is. Talán az ötvenes években volt ilyen.
Szerintem baromi rossz a centralizált.
Én személy szerint a decentralizált , célorientált oktatást támogatom.
Jó szakembereket kell képezni és nem lexikonokat.
Ha ott centralizálunk, ahol nem kell (sőt nem érdemes), és ott nem, ahol szükséges, miért várunk mást, mint káoszt? Nagyon összekeveredik itt sok minden.
Ott kezdeném, hogy ez a fajta államosítás sok okból törvényellenes, kizárólag azért lehetséges, mert a hatalomnak megvan az ereje hozzá (lásd választások). A magyar állam parafálta az uniós elveket, köztük a szubszidiaritás elvét. Most annak fölrúgása történik. Vannak a törvénykezésnek szabályai, eljárásmódok, amelyeket törvények szabályoznak. Az államosítás lefolytatásának módja, a rendelkezésre biztosított idő számos törvénynek ellentmond. Néhányat érdekében sebtiben átírtak, abból is keletkeztek hézagok, ellentmondások. Világos, hogy itt kizárólag a hatalomszerzés egy sajátos eszközéről van szó, semmi másról.
Az oktatásban, van amit centralizálni kell. Egy ország kultúrájában, tudásában nem lehetnek eltérő célok iskolától, hozzáértéstől, erőforrástól függően. Ezt szolgálná a NAT, vagyis az a keret, amelyet és ahogy minden iskolában kötelező megvalósítani. Hogy a NAT nem felel meg a célnak az a NAT hiányos, illetve ellentmondásos és hibás voltából következik. Mivel a NAT megvalósításának, a feltételek teljesülésének ellenőrzésére, nem létezik központi - egységes irányelvek szerint működő - apparátus, ezért volt lehetséges az önkormányzati iskolák szükségtelen és durva különbsége, amibe valóban be kell avatkozni, csak nem így.
Az egyes közösségek nem egyformák sem képességekben, sem hozott kultúrában, sem ebből következő lehetőségekben, ezért egyenmódszert alkalmazni vétkes hiba és felelőtlenség, a valódi cél, az esélyegyenlőség kizárása. Ez természetes, ha a hatalomnak nem ez, hanem hatalma erősítése a célja.
"Én személy szerint a decentralizált , célorientált oktatást támogatom."
Azért valljuk be, vannak és voltak fejlett, demokratikus nyugati országok, ahol centralizált az oktatás, mégsem haltak bele. Ez megint egy hitvitának tűnik, amikor mindenki a tábora által vallott nézetet követi, leginkább azért, mert mások azt mondták. Ettől még nem feltétlenül támogatom a kormány céljait és módszereit, de a zsigeri reakciókat se.
"Jó szakembereket kell képezni és nem lexikonokat."
Túlzottan a lexikai tudásra fókuszálni tényleg értelmetlen, de szerintem ennél is rosszabb, ha szakbarbárokat képzünk. Az még a lehetőségét se adná meg, hogy a felnövekvő nemzedék lássa, milyen gazdag az országa és a világ kultúrája, tudománya, és egyáltalán maga a világ. Így is túl sok a szűklátókörű technokrata yuppie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!