Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a magyar gazdaság legnagyob...

Mi a magyar gazdaság legnagyobb problémája, ami miatt 22 éve szinte semmit nem nőttek a reálbérek?

Figyelt kérdés

2013. jan. 19. 11:00
1 2 3 4
 21/40 A kérdező kommentje:

"És az a havi 100 ezer Ft, az honnan teremtődik elő? :)

Nem a pénzfán terem, annyit elárulhatok.



Teljesen lényegtelen, mert csak fogyasztás eloszlási kérdés max a gazdaság szempontjából. A lényeg hogy mennyi távozik.

Hiába termel valaki nagyon sokat ha ki is viszi külföldre! Annál a meg nem érdemelt kevés is több gazdasági szempontból ha itthon marad.

2013. jan. 19. 15:03
 22/40 anonim ***** válasza:

5.

zavarnak a nyugdíjasok?

az állami audik meg a pénzszórás, pesti ember szórakoztatása sokmilliós tüzijátékkal, az nem?


a gazdag, többgyerekes családok 3*33 ezer forint pluszt kaptak, ami jócskán egy havi fizetésnek felel meg...

2013. jan. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:

15:03, 16:15


A nyugdíjkiadások egy jelentős része (évi 6-700 milliárd) fedezet nélküli, nem elegendő rá a beszedett járulék.


Namármost, honnan kellene szerintetek kipótolni?

Hitelek felvételéből (ahogy az MSZP csinálta), vagy az aktívak és a multik, bankok kifosztásával, oktatás, egészségügy tönkretétele árán, ahogyan a Fidesz csinálja most?


Vagy csökkentsünk kb. 20 százalékot a nyugdíjkiadásokon?

2013. jan. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:
100%

Elszabtuk, amit csak lehetett.


A rendszerváltás által adott lehetőségek közül semmelyikkel sem éltünk.

Visszaengedtük az elvtársakat a politikába annyi változás történt, hogy nem egy hanem több pártba tömörültek és kettőben még ma is jelen vannak szép számmal.

A privatációval számos olyan gyártól, cégtől is megszabadultunk, ami még akár működhetett is volna. Ez önmagában nem is baj, a csehek is hatalmasat kaszáltak a Skoda eladásán, de mi fillérekért szórtuk el mindenünket.


Ha normális áron adjuk el, alapíthattunk volna egy jobbat korszerűbbet, immár szabad információramlás előnyeit is élvezve.


Néha viszont nem privatizáltunk, hanem nemes egyszerűséégel csődbevittünk néhány gyárat és céget (lsd a cukrogyárak jó része, MALÉV ) A többit ami még megmaradt meg belülről lett/lesz szétrohasztva a piac semmibevételével és a haveri alapú korrupcióval és szintén a csődszélén áll.


A mezőgazdaság is szabályosan szét lett barmolva. Az úgy ahogy működő TSZ szét lett szabdalva a nemzeti igazságosság jegyében sok kicsi életképtelen gazdaságra, amik a később bejövő multiknál jobban csak a szomszéd gazdát utálják. Torgyán a chilei cseresznyével meg a hasonló garandiózus ötleteivel, csak az utolsó szöget ütötte bele az ágazat koporsójába.


A felsőoktatás meg úgy maradt ahogy Kádár apánk hagyta ránk, csak a naptárlapok pörögtek közben. Illetve a Fidesz még maradt romokat is szét akarja verni, csakhogy pénzhez jusson.


Hameg ha véletlenül pénzhez is jutnánk észnélkül szórják a nép közé, vagy céltalan és értelemtlen vágyálmokba ölik. Így nem lehet előre haladni...



Ezen a helyzeten lassan, de lehetne még mindig javítani:


A mezőgazdaság a kormányzati nomeg a jobbikos propagandával ellentétben nem fog a szarból kirántani mniket. Persze fontos azt is helyretenni és amit helybben elő tudnánk álíltani, abból nem kéne importra szorulnunk.

Hogy a multi vagy a KKV-k polcain, standajin magyar termék legyen eladható áron, ahhoz elsősorban többkulcsos áfát kéne alkalmazni, természetesen az alapvető élemiszerekre kedvezményes kulcssal, hogy ne érje meg senkinek se a harmadik világbeli termékeket ideutaztattni drága pénzen. Meg különben is a vállkozók terheit könnyebbé kéne tenni, kiszámíthatóbb környezetet kéne teremteni.


Bajnai minimálbércsökkentős ötlete sem az örödgtől való, ha a bevételkiesést, kiptólja az állam adó vagy egyéb kedvezményekkel. Hasznosabb mint a nyugddíjasok észnélküli tömködése. A vállakozókra gyakorlt hatásairól nem is beszélve


A folyamatos járulékemeléssel is jóval többet bukunk el mnit amit nyerünk. A restriktív gazdaságpolitika sohasem vezet semmire.


Az összes eddigi kormány súlyos hibája, hogy nem veszik figyelmbe az ország adottságait és helyzetetét. A mezőgazdaságot erőltetni, attól várni a megoldást Európa közepén, ahol gyakorlatilag az összes ország versenytársunk, ennél nagyobb marhasáhg nem létezik, hogy ittg majd jó letarolunk mindenkit. Minden ország exportra termel ilyen szemmpotból és nagyobb megállapodásokat sem igen lehet kötni sehol srem a világon. Mert már betöltetlen piaci rés nincs a mezőgazdaási termékeke számára. Illetve ahol lenne, ott meg a termékeinkre fizetőképes kereslet nincsen, így oda sem mehetünk


Különben sem érnénk vele semmit. Az alapélelmiszer önmagában igencsak alacsony hozzáadott értéket képvisel a legjobb amit elérhetnénk, hogy a kisgazdák árulnk belföldön a magyar terméket a multikkal versenyezve. Viszont ennek a versenynek a magyar állam csak vesztese lehet. Ha a gazdák nyernek, a multi elveszti a piacát és szépen odébbáll. Viszont a felszabaduló munkaerőt a KKV-k nem tudják felszívni, különösen az értelmiségieket. Viszont ha a multi söpri le a kisgazdákat, akkor ugyanott vagyunk csak még fölöslegen beleöltünk egy rakás pénzt. fölöslegesen.


A legcélszerűbb az lenne, ha rávennénk a multikat arra, hogy magyar termékeket áruljanak. Ehhez a terhek csökkentése, és a beszállítók nagyobb védelem kéne. Így a multi így is vihetne ki pénzt, de jóval kevesebbet és a kiszámítható környezetben több pénzt is költhetne el belföldön. A kecske is jóllakna a káposzta is megmaradna.



De nem kéne a kermultikkal versenyezni. A magas hozzáadott értékú dolokra kéne ráállunk. A szellemi tőke megvan, a nevetségesen kevés ráfordított pénzhez képest egész tűrhető felsőoktatásunk van, az utánpótlás is meg lenne oldva. Illetve a kutatók zéró támogatását is meg lehetne emelni egy kicsit, ha már nagyobb hangsúlyt fektetünk a K+F-re Ha netalántán nem sikerülne itthon magunktól jelentős innovációt létrehozni, teremtsük meg az ideális feltételeket, hogy megérje itt terveztetnie a külföldi multiknak. Akár külön kedvezményekkel is kedveskedhetünk nekik. Aztán csak összehoznánk mi is valami önnálló innovációt tőlük tanulva. A feltételek adottak lehetnének hozzá, az ára meg többszörösen megtérülne.


Még az összeszerelő üzemekkel sincs baj, ha nem egy szimpla kirendeltség vagyunk hanem mint pl. a Mercedes egy jókora elosztó központot létesít itt. A magyar viszonyokhoz képest jól megfizeti a munkásokat és nagy összegeket forgat vissza a térség gazdaságába.


A beruházás sem hülyeség, ha értelmes dologra költjük el a pénzt. Szóba került a paksi blokk bővítése. Ami egyrészt átjátszaná az állam kezébe az áramszolgáltatás nagyrésézét, másrészt alaposan lenyomná a lakossági árakat, csökkentené az orosz gáz és kőolajfüggést, sőt exportra is termelhetnénk, ami csinos bevételt ohzott volna. De erre nem volt 2000-4000 (szigorúan csak a magyar viszonyok között 4000) milliárd helyette a manyup 3000 milliárdját a fel nem használt 1500 milliárd hitelkerettt illetve az évente 2000 milliárddal beszedett sápból erre nem tellett. Elköltötték az államdósság és a bankok és multinacionális cégek elleni értelmetlen harcra.


Az EU meg csak extra segítség mindehhez csak a lehetőségeivel nem tudtak/akartak élni a honatyáink.



Így talán a reálbérek is tudnának növekdni végre.

2013. jan. 19. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:

A reeálbérek azért nem nőttek, mert a kapitalista kizsákmányolás hatékonyan működik. Kevés bér -> több osztalék.

Ez NEM gazdasági probléma. Ez társadalmi és erkölcsi probléma.

2013. jan. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 rémuralom ***** válasza:

Kedves kérdező! Minden választ végigolvasni most lusta voltam, a te kommenteden akadt meg a szemem. Azt írtad, hogy "Nem értem hogy mit változna alapjában azzal a helyzet hogy ha csökkenne az újraelosztás.".


Hát elmondom. Az állami újraelosztással alapvetően kettő probléma van: az egyik a hatékonytalanság, a másik a korrupció.

Ha néhány éven belül végbemegy valami megújulóenergia-forradalom, drasztikusan lecsökken az országban a kőolajszármazékok kereslete, akkor kompenzáljuk az olajcégeket a veszteségeikért, csak nehogy kirúgják a dolgozóikat? Az mire jó?

De mondok valószerűbb példát: ha egy nagy cég felelőtlenül szórja a pénzt (mondjuk egy bank), aztán jön a válság, csődközelbe kerül, segítse ki az állam, mondván, hogy too big to fail? Mert hiszen jaj, mi lesz velünk, ha nem hiteleznek, nem lesznek beruházások meg jajaj. A piac ezt idővel megoldja. Ha a bank rá van kényszerítve a felelős gazdálkodásra, akkor vagy felelősen kezd gazdálkodni, és idővel ismét beindul a hitelezés, vagy csődbe megy, és majd lesz másik bank a helyén. Ha meg kisegíti az állam, akkor rászokik, lehet továbbra is szórni a pénzt, ha baj van, majd a kormány feltőkésít. Azt a hatalmas pénzt pedig, amit az állam erre elkölt, el lehetne költeni más, hasznosabb dolgokra is.

A korrupciót meg nem nehéz belátni: amikor valami kiugró korrupciós esetről van hír, az sosem a vállalatok nyereségéből vagy az emberek fizetéséből van (na jó, a rendőrök megkenése a büntetés elkerüléséért igen, de nem ebben van az igazán nagy biznisz). Az mindig az állami pénzekből megy (meg uniósból, de ebben az értelemben az EU-t nyugodtan tekinthetjük államnak). Minél kevesebb állami pénz, annál kevesebbet lehet pályázatokkal meg hasonlókkal lenyúlni.

2013. jan. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 dBLOOD42 ***** válasza:

Ugyanaz ami a legtöbb nyugati országé, hogy aki olyan pozícióba kerül, az elkezd ügyeskedni és lopni. Annak hogy Magyarországon ez súlyosabb probléma, több oka van.

Egyrészt a magyarban benne van ez a simlizési hajlam, a kommunizmus utolsó 10-20 évében hozzászoktunk a pult alatti ügyeskedéshez.

Másrészt a törvényi hátteret borzasztóan rosszul kezdték megalapozni a rendszerváltás idején. A törvényalkotók naivan azt feltételezték, a tőke puszta jóindulatból vagy erkölcsi megfontolásból etikusan fog eljárni amikor befektet az országban.

Ez a törvényi háttér később csak tovább romlott, mivel egyrészt mindig könnyű (volt) megvásárolható magyart találni, másrészt minden egyes kormány igyekezett a saját elképzelései szerint formálni a törvényi környezetet, amivel természetesen nem végzett ciklusa végéig.

2013. jan. 20. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:

19:25

"A reeálbérek azért nem nőttek, mert a kapitalista kizsákmányolás hatékonyan működik. "


Akkor pl. Szlovákiában miért nem működik a "kapitalista kizsákmányolás"? :)


A szlovák reálbérek mára szépen lehagyták a magyart.

2013. jan. 20. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 lindmayer ***** válasza:
nem tudom hogy 22 éve hogy áltunk reálbér szintén(még nem találtam róla statisztikát), de amit találtam megosztom veletek: [link]
2013. jan. 20. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:
Az árulás, az individualizmus és a társadalmi szolidaritás hiánya miatt történt ami történt !!!!
2013. jan. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!