Nem ellentmondásos a baloldali média állítása,
miszerint ha bevezetik a tandíjat, akkor a diákok inkább
nyugat-európai egyetemekre mennek?
Figyelt kérdés
Én nem hiszem el, hogy egy magyarnak Nyugat-Európában olcsóbban lehetne tanulni és megélni, mint Magyarországon.
Az EU-s csatlakozás óta könnyebben lehet külföldön tanulni, de szerintem eddig ez főleg a jómódú családból származó fiatalokra volt jellemző, akik itthon is könnyedén ki tudnák fizetni a tandíjat. Nem hiszem, hogy ezután a szegény magyar családok gyermekei tömegével fognak Németországban vagy az Egyesült Királyságban egyetemre járni.
2012. dec. 13. 22:28
1/8 Komplikato válasza:
"Én nem hiszem el, hogy egy magyarnak Nyugat-Európában olcsóbban lehetne tanulni és megélni, mint Magyarországon."
Kicsit nézz utána. Mondjuk Finnországban 0 tandíj mellett jár 296 euró ösztöndíj. Ha ez mellett tud szerezni 4 órás diákmunkát ... simán.
Vagy kimegy Ausztriába, ott simán egy félállásból is megmaradhat a fiatal, pláne ha kap kis támogatást otthonról. Vagy Skóciában. És még pár helyen.
2012. dec. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
A finnországi képzés tényleg kedvezőnek tűnik, de biztos van valami buktató. Az ingyenes képzés+ösztöndíj gondolom nem az angol vagy svéd nyelvű képzésekre vonatkozik, hanem a finn nyelvűekre.
Azt olvastam, hogy Skóciában nincs tandíj, de ott nagyon drága a megélhetés és valószínű a túljelentkezés is hatalmas, egy szegény családból származó magyarnak kicsi az esélye a bejutásra és bennmaradásra.
2012. dec. 13. 22:57
3/8 anonim válasza:
A Gazdasági rádióban volt egy érdekes beszélgetés az EngAme külföldi egyetemi felzárkóztatási céggel vagy mi a fenével. Ott beszéltek arról, hogy hol ingyenes és hol nem a képzés, meg hogy mennyiből lehet kijönni külföldön és milyen diákhitel konstrukciók vannak az EU-ban és Amerikában. Skóciában ingyenes a felsőoktatás, ahogy Ausztriában is, de mindkét helyen havi 300 000 körül lehetnek a havi költségek, diákmunka mellett azonban túlélhető, albérletben többed magaddal. Angliában pedig elvileg olyan diákhitelek vannak, amik a tandíj többszörösére elegendőek, a visszafizetést pedig csak akkor kell elkezdeni, amikor az átszámítva 300 000 ft-ot meghaladja a kereseted, akkor is csak a meghaladó rész 9%-át és a fizetési kötelezettség 35 év múlva elévül, azaz ha addig nem fizetted vissza, már nem is kell. Egy holland manusz aki beházasodott a családunkba is 30 éves koráig diákhitelből élt, abból fedezte a tanulását. Ez utóbbiakat csak azért offoltam ide, hogy lássuk annyival nem lehet elintézni a felsőoktatás kérdését, hogy külföldön hány helyen fizetős, mert az, hogy hogyan fizet és miből is egy igen fontos kérdés a példának okáért.
2012. dec. 13. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 Komplikato válasza:
"Az ingyenes képzés+ösztöndíj gondolom nem az angol vagy svéd nyelvű képzésekre vonatkozik, hanem a finn nyelvűekre."
A MOHA oldalán olvasgattam, ott van országokra lebontva, de nekem határozottan rémlik, hogy de igen, angol képzésre is jár, de abból kevesebb van, bár jó pár éve nő a számuk. Érdemes körülnézni az oldalukon.
Amúgy ha valaki tényleg okos, akkor simán kaphat ösztöndíjat akár Svájcban vagy sok más ország neves intézményeiben is.
2012. dec. 13. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
Mondd csak, kedves kérdező, mitől baloldali az, amit te baloldalinak nevezel és szerinted mitől jobboldali az a csoport, aminek te vagy a híve?
2012. dec. 13. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Számoljunk egy kicsit: ha itt a tandíjam mondjuk 250/szemeszter, vagyis 50 ezer/hó, albérletre költök (minimum) 40 ezret, kajára, bkv-bérletre, más egyébre 50 ezret egy hónapban, akkor 140 ezer forintnál vagyok. Dániai tartózkodásom során tandíjra 0 ft-ot kellett fizetni, a kollégiumra 80 ezret (külön szoba saját fürdőszobával), kajára-szórakozásra szintén 80 ezret úgy, hogy nem igazán spóroltam. Tehát szinte ugyanott vagyunk, egy Dániánál olcsóbb országban, mint például Németországban pedig még a budapestinél is olcsóbbra jövünk ki...
2012. dec. 13. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 Komplikato válasza:
Azért a 80.000 elég nagy ráhagyás, nem?
Mondjuk Ausztriában egy Hostel olyan 10-11 euro naponta illetve olyan 300 körül van egy hónapban. Igaz ebben benne van a reggeli is. Vagy a direkt kolesz olcsóbb?
2012. dec. 14. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Én úgy tudom, Ausztriában 300 euró körül van az ugyanúgy egyszemélyes kollégiumi szoba. 80 ezerért Dániában egy kevésbé puccos kollégiumban lehet lakni (dán viszonylatban nem puccos), én például egy 5 panelházból álló épületegyüttesben laktam, ami belülről teljesen rendben volt és 10 perc volt metróval a belváros. Persze vannak a magyaroknak megfizethetetlen kolik is átszámítva 200 ezer ft/hóért, ezek viszont apartmanok, ahol a saját fürdőszoba mellett saját konhyád is van. Németországban pedig már 180-200 euróért is van koliszoba...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!